Anot asociacijos, nauja tai, kad šią Etikos komisiją, priimančią sprendimus dėl žurnalistų etikos, sudarys visi skėtinės Visuomenės informavimo priemonių asociacijos (VIEA) deleguojamų organizacijų atstovai, neribojant jų skaičiaus, 1 LRT ir 3 Medijų tarybos, kuri veikia prie Kultūros ministerijos, atstovai.

Įvedamos ir kadencijos, ko iki šiol nebuvo, – komisijos nariai skiriami trejų metų kadencijai ir jais gali būti ne ilgiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

Šios komisijos nariu gali būti aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir ne mažesnę kaip 5 metų žurnalistinio, teisinio ar su žiniasklaidos veikla susijusio darbo patirtį turintis žmogus.

Kultūros komiteto narys, išvadų rengėjas Vytautas Kernagis kviesdamas komiteto narius palaikyti šį projektą akcentavo, kad šis pertvarkos modelis buvo paruoštas po ilgų žiniasklaidos ekspertų diskusijų darbo grupėje ir būtent todėl svarbu palikti žiniasklaidai pačiai spręsti dėl savo savireguliacijos.

Registruotą projektą pristatęs Seimo narys Aurelijus Veryga atkreipė dėmesį į tai, kad žiniasklaida pati ir toliau galės priimti sprendimus dėl savo savireguliacijos, sprendžiant etikos klausimus, kas yra labai svarbu.

Tad šis klausimas iš Kultūros komiteto jau keliauja į Seimo posėdžių salę, kur ir bus priimami galutiniai sprendimai, kuriuos po priėmimo pasirašys prezidentas.

IŽA pirmininkės Linos Bušinskaitės teigimu, šiai žiniasklaidos savireguliacijos pertvarkai pritaria žiniasklaidos bendruomenė, su kuria jis buvo parengtas Seimo valdybos sprendimu sudarytoje ekspertų darbo grupėje, pasiekus daugelį šalių tenkinantį kompromisą.

„Džiugu ir vertinga tai, kad Seime buvo įsiklausyta į žiniasklaidos bendruomenės nuomonę ir į projektų priėmimo stadiją keliauja būtent šis VIEK pertvarkos modelis, pagal kurį naujoje komisijos sudėtyje bus ne tik 9 žiniasklaidos organizacijų atstovai, bet ir 1 visuomeninio transliuotojo bei 3 visuomenės atstovai, deleguojami per Medijų tarybą, veikiančią prie Kultūros ministerijos.

Labai svarbu ir tai, kad nuo šiol įvedamos ir kadencijos, kas užtikrins rotaciją ir periodinį šios svarbios komisijos atsinaujinimą“, – sako L. Bušinskaitė.

Pasak jos, tai leis ir toliau užtikrinti svarbiausias laisvos žiniasklaidos vertybes – nepriklausomumą, savireguliaciją ir žodžio laisvę, o savireguliacijoje ir toliau galės dalyvauti neribojamas žiniasklaidos organizacijų skaičius.

Planuojama, kad naujoji Etikos komisijos sudėtis įsigalios jau netrukus, t. y. nuo šių metų gegužės 1 d.

Tai reiškia, kad būtent šis modelis ir pakeis dabartinę VIEK, kurioje šiuo metu dirba 9 žiniasklaidos ir žurnalistų organizacijų deleguoti atstovai, tarp jų – ir IŽA deleguotas atstovas Gintaras Sarafinas.