Jei kartais kyla klausimas, kiek mūsų asmeninių duomenų tampa pasiekiami ar patenka kieno nors žinion naršant internetą ar naudojantis kokiomis nors platformomis, žinokite, kad raminančio atsakymo nesulauksite – tokiose sistemose kaip „Facebook“ ir „Google“ asmeninės informacijos saugoma tikrai nemažai, be to, dažnai mums nė neįtariant, rašo „The Guardian“.

„Google“ žino, kur esate

Jūsų buvimo vietą „Google“ užfiksuoja kaskart, kai įjungiate telefoną – nebent esate išjungę vietos stebėjimo funkciją. Dėl šios priežasties net jūs patys galite be vargo peržiūrėti savo laiko skalę, t. y. nuorodas, kada ir kur buvote nuo pat pirmos dienos, kai telefonu pradėjote naudoti „Google“.

Iš pateikiamos suvestos informacijos galite sužinoti, kurią valandą lankėtės konkrečioje vietoje, kiek trukote, kol nuvykote į kitą ir t. t.

„Google“ žino, kas jus domina

„Google“ saugo visais jums priklausančiais įrenginiais vykdytos paieškos istoriją. Tai reiškia, kad net tuo atveju, jei kuriame nors viename įrenginyje tą istoriją panaikinsite, iš kitų įrenginių gauti duomenys išliks.

„Google“ žino, kokia reklama jus domina

„Google“, aišku, yra sukūrusi jums skirtos reklamos profilį. Jis yra pagrįstas tokia informacija kaip gyvenamoji vieta, lytis, amžius, domėjimosi sritys, profesija, pomėgiai, šeiminė padėtis, apytikris svoris ir pajamos.

„Google“ žino, kokias programėles naudojate

„Google“ saugo informaciją apie kiekvieną jūsų naudojamą programėlę ar jos plėtinį. Žino ir kaip dažnai, kur būdami ir kokiais tikslais jas naudojate. Kitaip sakant, su kuo bendraujate per „Facebook“, į kurias šalis rašote ir kada einate miegoti, sistemai „Google“ jokia paslaptis.

„Google“ žino, ką žiūrite per „YouTube“

„Google“ saugo visą „YouTube“ naudojimo istoriją, todėl labai tikėtina, kad žino, ar gretai tapsite tėvu, ar jūs konservatyvių pažiūrų, ar esate žydų tautybės, o galbūt krikščionis arba musulmonas, ar jus kankina depresija, ar aplanko suicidinės mintys, ar kenčiate nuo anoreksijos ir kt.

„Google“ turimiems duomenims apie jus surašyti prireiktų milijonų „Word“ dokumentų

„Google“ suteikia galimybę atsisiųsti visus sistemoje saugomus su jumis susijusius duomenis, tačiau verta paminėti, kad failo, į kurį jie eksportuojami, dydis, gali siekti kad ir 5,5 GB – maždaug teik vietos užima 3 mln. „Word“ dokumentų.

Tarp „Google“ saugomų asmeninių savo duomenų rasite visas žymes, adresyno įrašus, el. laiškus, adresatus, „Google Drive“ saugomus failus, visą anksčiau paminėtą informaciją, „YouTube“ vaizdo įrašus, telefonu darytas nuotraukas, įmones, su kuriomis bendradarbiavote, gaminių, įsigytų per „Google“, sąrašus ir kt.

Sistemoje saugomi ir jūsų kalendoriaus duomenys, „Google Hangout“ seansai, buvimo vietų istorija, klausyti muzikos įrašai, įsigytos „Google“ knygos, „Google“ grupės, kurioms priklausote, svetainės, kurias esate sukūrę, jums priklausančių telefonų pavadinimai, internetu bendrinti puslapiai, net tai, kiek žingsnių nužingsniuojate per dieną.

„Facebook“ sistemoje tai pat sukaupta begalė su jumis susijusios informacijos

„Facebook“ taip pat leidžia atsisiųsti asmeninės savo informacijos failą. Jei jis, tarkim, 600 MB dydžio, vadinasi, prilygsta 400 tūkst. „Word“ dokumentų.

Duomenis sudaro visos jūsų siųstos ir gautos žinutės, failai, garso pranešimai, taip pat telefone saugomų kontaktų sąrašas. „Facebook“ saugoma viskas, pradedant išsiųstais emocijų ženkliukais ir baigiant vietų, iš kurių prisijungiate, koordinatėmis. „Facebook“ fiksuoja visą jūsų mėgstamą turinį, patikusius elementus, pokalbių su draugais temas ir pagal tai sukuria jus dominančio turinio profilį.
Nežinia kokiais tikslais, tačiau „Facebook“ saugo ir visus emocijų ženkliukus, kuriuos kada nors esate išsiuntę.

Tikriausiai nereikia nė sakyti, kad fiksuojama ir tai, kada, iš kurios vietos ir per kurį įrenginį prisijungėte prie „Facebook“.

Taip pat saugomi programėlių, kurias kada nors buvote susieję su „Facebook“ paskyra, sąrašai, o juk atsižvelgiant į tai, ką naudojate, nesunku nustatyti, kad, pavyzdžiui, domitės politika, informacinėmis technologijomis arba grafiniu dizainu, kad tam tikrą laiką buvote vienišas, nes tada naudojote pažinčių programėlę „Tinder“, arba konkrečią dieną įsigijote HTC telefoną.

Internetinė vaizdo kamera ir mikrofonas – taip pat pasiekiami

Naudojamos platformos stebi, kur esate, kokias programėles įdiegiate, kada ir kokiu tikslu jas naudojate, be to, gali bet kada prisijungti prie jūsų internetinės vaizdo kameros ir mikrofono, pasiekti kontaktų sąrašus, el. pašto dėžutes, kalendorių, skambučių istoriją, siųstas ir gautas žinutes, atsisiųstus failus. Platformos žino, kokius žaidimus žaidžiate, kokias nuotraukas ir vaizdo įrašus peržiūrite, kokios muzikos ar radijo stočių klausotės, kokios informacijos dažniausiai ieškote naudodami interneto naršyklę ir t. t.

Kaip „Google“ gauna jūsų duomenis

Jei atsisiųstumėte „Google Takeout“ dokumentą – išeksportuotų asmeninių duomenų suglaudintą failą, suprastumėte, kad būdų kaupti apie jus informaciją yra begalė.

Pavyzdžiui, paieškos istorijos dokumente gali būti net 90 tūkst. skirtingų įrašų, prilygstančių nuorodoms į kuo įvairiausius internete atliktus veiksmus, kaip antai atvaizdų atsisiuntimas arba prisijungimas prie konkrečių svetainių.

„Google“ žino, kokiuose renginiuose lankotės

Apie renginius, išvykas ir susitikimus „Google“ sužino iš kalendoriaus, kuriame šie įvykiai fiksuojami.

„Google“ saugo ir panaikintą informaciją

Iš saugyklos „Google Drive“ panaikinti elementai, pasirodo, nesugrąžinamai nedingsta. Atsisiuntus „Google Takeout“ nesunku įsitikinti, kad visa kada nors išsaugota informacija lieka sistemoje. Tai gali būti gyvenimo aprašymo dokumentas, mėnesinio biudžeto failas, kada nors sukurtos svetainės, net PGP raktas, naudotas el. laiškams šifruoti.

„Google“ žino, kaip jums sekasi sportuoti

Sveikatos būklei stebėti skirtoje platformoje „Google Fit“ fiksuojamas kiekvienas jūsų žengiamas žingsnis, ką jau kalbėti apie pačių įvedamą informaciją apie meditacijas, jogos užsiėmimus, mankštą ir kt. Duomenys išlieka net tuo atveju, jei sąmoningai juos panaikinate, be to, atšaukiate visas „Google Fit“ prieigos teises.

Saugomos ir metų metais darytos nuotraukos

Sistemose išlieka ne tik kadaise telefonu fotografuotos nuotraukos, bet ir metaduomenys, nurodantys kada ir kur jos fotografuotos.

„Google“ išsaugo visus kada nors siųstus el. laiškus

Niekur nedingsta net panaikinti arba į brukalo aplanką perkelti gauti arba išsiųsti el. laiškai.

Dar šis tas

Įvairiausios informacijos apie save galima rasti ir faile, kuriame užfiksuota naudojant „Google“ vykdyta veikla.

Visų pirma, tai nuorodos į kiekvieną peržiūrėtą arba spustelėtą „Google“ reklamą, kiekvieną paleistą arba naudotą programėlę, kiekvieną aplankytą svetainę ir, pagaliau, kiekvieną įdiegtą arba ieškotą programą.

Išsaugomi duomenys apie kada nors ieškotus ir įsirašytus vaizdus, žvalgytas vietoves, skaitytus naujienų straipsnius. Jei asmeninių duomenų failą atsisiųstumėte dabar, jame rastumėte duomenų apie paieškas, kurias vykdėte dar 2009 metais, o nuorodos į „YouTube“ vaizdo įrašus siektų net 2008-uosius.

Visa sistemose saugoma informacija, žinoma, galima pasinaudoti siekiant piktavališkų, nedorų tikslų. Tarkim, jei dirbate bendrovėje „Google“ ir įtariate, kad žmona jums neištikima, galite tiesiog peržvelgti per 10 pastarųjų metų sukauptą jos buvimo vietos informaciją ir paieškos istoriją. O jei sugebėtumėte prisijungti prie kito asmens „Google“ paskyros, galėtumėte be vargo gauti per pastarąjį dešimtmetį jo vykdytos veiklos chronologiją.

Paminėti atvejai tėra keli pavyzdžiai, parodantys, kokie pavojai tyko naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis. Jie atskleidžia ir tam tikrą paradoksą. Juk tikrai nesutiktumėte, kad vyriausybė ar įmonė, kurioje dirbate, sumontuotų jūsų namuose kameras, mikrofonus arba priverstų nešiotis buvimo vietą fiksuojančius įrenginius. Bet juk patys savanoriškai tai padarėte! Ir tik todėl, kad negalite atsispirti mielų šuniukų vaizdo įrašams.

M360

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją