Mūsų apetitas nešiojamiesiems skaitmeniniams prietaisams šiemet dar labiau išaugs. Ekspertai prognozuoja, kad tarp geidžiamiausių naujų daiktų šiemet bus išmanieji laikrodžiai. Tarp kitų populiarėsiančių nešiojamųjų skaitmeninių prietaisų taip pat įvardijami virtualiosios realybės akiniai, išmanieji drabužiai, ausyse nešiojami prietaisai, skaitmeninės apyrankės ir sportui skirti laikrodžiai. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė įvardija pagrindines augančios rinkos tendencijas bei atkreipia dėmesį, kad atsakingas požiūris į elektronikos vartojimą bei atliekas turėtų tapti mūsų kasdienybe.

Augs kaip ant mielių

„Šiemet sausio 6–11 dienomis Las Vegase vykusi ir dar daugiau dalyvių sutraukusi pasaulinė elektronikos paroda CES (Consumer Electronocs Show) dar sykį patvirtino, kad skaitmeninių prietaisų rinkos plėtrai yra pasirengę tiek didelę patirtį turintys gamintojai, tiek ir startuoliai. Visi jie nusiteikę reaguoti tiek į jau susiformavusius viso pasaulio vartotojų įpročius bei gyvenimo būdą, tiek į dar tik besiformuojančią vartotojų kartą. Vieną sparčiausių ir pigiausių interneto ryšį turinti Lietuva šiai plėtrai ypač palanki“, – pranešime žiniasklaidai sako I. Baltrūnaitė.

Anot EPA atstovės, nešiojamųjų prietaisų pasaulinei rinkai šiemet žadamas net 26 proc. augimas. Ji taip pat atkreipia dėmesį į pasaulio ekspertų prognozes, kad šių prietaisų kategorijoje viena sparčiausiai augsiančių bus išmaniųjų laikrodžių rinka. Prognozuojama, kad šio produkto pardavimų augimas nesiliaus ir per artimiausius ketverius metus: 2022 metais išmaniųjų laikrodžių bus parduodama dvigubai daugiau nei 2018-aisiais.

Lietuvos rinką spartins puikus interneto ryšys

„Išmaniųjų laikrodžių populiarumą Lietuvoje lems tiek jų teikiamas komfortas, tiek augantis gyventojų rūpestis savo sveikata ir gerove. Juk išmaniuoju laikrodžiu galima greitai įvertinti tam tikrus savo organizmo rodiklius, pasirinkti individualias sporto programas, tinkamą miego režimą, o tuo pačiu metu laisvesnėmis rankomis gauti naujausią informaciją, palaikyti jau esamus ryšius – pradedant dalykiniais, profesiniais ir baigiant santykiais su vaikais bei kitais šeimos nariais“, – aiškina I. Baltrūnaitė.

Gero interneto ryšio svarba, pasak EPA atstovės, irgi atsispindėjo šių metų CES parodoje: 5G (Fifth Generation) ryšys buvo viena iš svarbiausių renginio temų. Vienas svarbiausių šio ryšio privalumų – gerokai didesnė duomenų perdavimo sparta. Be abejonės, Lietuvoje pradėtas naudoti 5G ryšys taip pat turėtų skatinti susidomėjimą ir išmaniaisiais laikrodžiais. Beje, pastarųjų rinkos augimą lydės ir dėmesys belaidžiams įkrovikliams, kurių tema Las Vegase taip pat susilaukė nemažai dėmesio.

Daugiau daiktų – daugiau atsakomybės

„Manau, daugelio mūsų aplinkoje artimiausiu metu turėtų atsirasti ne tik išmanieji laikrodžiai ar virtualios realybės akiniai, bet ir specifiškesnius mūsų poreikius atitinkantys skaitmeniniai įrenginiai, kaip pavyzdžiui CES pristatytas mobilus sieninis televizorius, galintis tapti įvairiais dizaino sprendimais, duoną kepantis, laikantis ir ją patiekiantis robotas, pagal balso komandą atsidarantis šiukšlių kibiras, išmanioji liemenėlė su sveikatingumo programėle ir dizaino patarimais ar kitas išmanusis drabužis, padėsiantis rūpintis sveikata ar teikiantis komforto. O štai pavargusiems nuo technologinio dizaino ir siekiantiems natūralaus jaukumo galbūt tiks japonų pristatytas produktas – žinioms iš internetinės žiniasklaidos gauti bei teksto pranešimais keistis tinkanti medinė lenta su jutikliniu bei balso valdymu. Ne vienam patiks ir iš lanksčių medžiagų pagaminti telefono aparatai“, – pastebi I. Baltrūnaitė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad, kasmet augant skaitmeninių prietaisų rinkai, EPA kviečia ugdyti atsakingo vartojimo įpročius, pavyzdžiui, nekaupti namuose prietaisų, kurie sugedo ar nebereikalingi, nes dalis tokių prietaisų gali tapti taršos šaltiniais, o kita dalis galėtų būti naudinga kitiems vartotojams.

EPA atstovė taip pat pastebi, kad naujai kuriami prietaisai vis dar pritaikyti naudoti su įvairiomis baterijomis, todėl turėtume nepamiršti, jog baterijos turi savo galiojimo laiką, o jam pasibaigus –pasirūpinti tinkamu rūšiavimu. Tuo tarpu sugedusius ir pataisomus prietaisus derėtų taisyti, o senus perduoti antrinei rinkai. Išmetimas, įsitikinus, kad prietaisas nebepataisomas ar jį taisyti nebeapsimoka, turėtų būti paskutinis žingsnis.

EPA kviečia saugiai išmesti elektros ir elektronikos įrangos atliekas. Baterijas bei smulkiąją elektroniką galima palikti prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir kitur. EPA iniciatyva visoje Lietuvoje yra per 4 tūkst. tokių vietų. Dėl įvairių priežasčių nebetinkama naudoti visiškai sukomplektuota stambiagabaritė elektronika (pavyzdžiui, šaldytuvai, skalbimo mašinos, indaplovės) nemokamai išvežama iš namų, užsakius paslaugą telefonu 8 695 55 111 arba tai padarius internetu adresu www.epa.lt skiltyje „Gyventojams“.

M360