Giliai į atmintį įsirėžė kartą nugirstas krepšininko-mėgėjo atsakymas į klausimą: „Prieš ką žaidžiat?”. Jis atsakė, kad ne taip svarbu prieš ką, bet su kuo esi vienoje komandoje.

Versle, kaip ir krepšinyje, svarbu tiek komanda kaip visuma, tiek kiekvienas komandos narys. Jei komanda stipri, susižaidusi, kiekvienas jo narys aiškiai suvokia savo užduotis bei jai vadovauja išmintingas lyderis, ji gali nugalėti ir stipresnius konkurentus, ypač jei pastarieji užmigę ant laurų.

Pasikeitusi situacija verčia naujai pažvelgti į komandos vadovavimo principus. Mes verčiami dirbti iš namų, biuruose laikytis atstumo, nesiburti į didesnes grupes. Visa tai apsunkina komandinį darbą.

Kaip išlaikyti svajonių komandą pasikeitusioje realybėje? Žemiau – 10 šiandienai aktualių patarimų.

1. Įmonės kultūra – neabejotinai viena svarbiausių sėkmingos komandos dedamųjų. Tai – darbo aplinka, atmosfera, santykiai, kai žmonės yra gerbiami, skatinamas kūrybiškumas, vyrauja blaivus protas, dėl žmonių daroma daugiau nei jie tikisi. Nors dabar išlaikyti aukštą įmonės kultūros lygį tapo sunkiau, bet tai nėra neįmanoma. Jei buvo tradicija per savaitinius susitikimus užsakyti picas, jas užsakyti galima ir tiesiai savo darbuotojams į namus bei pakviesti kartu papietauti virtualaus posėdžio metu. O galbūt verta pagaminti plakatą su įmonės logotipu, biuro nuotrauka ir nusiųsti kiekvienam darbuotojui paštu, kad jie galėtų namie pasidaryti mini biurą? Svarbiausia – nustebinti, pamaloninti, sustiprinti komandos jausmą.

2. Darbo užmokestis, nors įrašytas antru punktu, yra esminis dalykas. Šiuo metu daugeliui tenka susiveržti diržus, dabar ypač nevertėtų laikytis įsikabinus krizės laikotarpio nustatytų darbo užmokesčio rėžių, nes taip galima ir prarasti savo svajonių komandos geriausią puolėją. Rekomenduojama peržiūrėti visą struktūrą, įvykusius pokyčius. Gal yra galimybė suteikti naujų atsakomybių, gal žmogus sutinka dirbti mažiau laiko? Nors vieno teisingo sprendimo nėra, svarbu rasti geriausią sprendimą su kiekvienu komandos nariu. Dabar – geras metas atskirti fiksuotą darbo užmokestį ir suteikti galimybes užsidirbti papildomai nuo pasiekto asmeninio rezultato. Tam, kad žmonės sąžiningai, atsakingai ir daug dirbdami gautų atitinkamą atlygį, svarbu nustatyti tikslus, kurie būtų adekvatūs šiandieninei ekonominei situacijai. Jei du ketvirčius iš eilės žmonėms nepavyksta viršyti, arba, dar blogiau, pasiekti nustatytų tikslų, jie tiesiog praranda motyvaciją ir norą stengtis.

3. Tikslai – tai tik ledkalnio viršūnė. Visa komanda turi labai aiškiai suvokti, kaip dėl COVID-19 pasikeitė įmonės verslo DNR, vizija, misija, vertybės. Svarbu, kad kiekvienas komandos narys kvėpuotų vienu ritmu. Tai ypač reikšminga bendraujant su klientais ir pristatant savo įmonės produktus ir paslaugas bei, kai tai tenka daryti vienam iš namų.

4. Dabartinis laikotarpis Žmogiškųjų resursų padaliniams gali būti laisvesnis, todėl būtent dabar yra puikus metas parengti darbuotojų darbo ir atsakomybių aprašymus. Situacija pasikeitė, juos reikia peržiūrėti. Aiškus atsakomybių ribų nebuvimas yra dažniausia konflikto priežastis tarp komandos narių ir dažnam kelia didelį stresą, nes sunku objektyviai vertinti nuveiktus darbus.

5. Kai kalba eina apie taupymą, ypač aktualūs yra lygybės principai arba tiksliau – išmintinga išlaidų kontrolė. Negalima prašyti žmonių susiveržti diržus, o vadovams už kompanijos pinigus žaisti golfą arba nusipirkti brangių automobilių. Nors tai nesąžininga visos komandos atžvilgiu, realybė byloja, kad tai vyksta ir šiandien.

6. Apklausos rodo, kad labiausiai žmones motyvuoja ne vienkartiniai priedai ar premijos, bet įmonės investicija į savo darbuotojus. Motyvacijos kreivėje pirmauja mokymai, sveikatos draudimas, sporto klubo abonementai. Dabar, kai darbuotojai turi daugiau laiko ir galimi nuotoliniai mokymai ir net jogos pamokos, atsiveria puiki galimybė motyvuoti jūsų komandos žmones.

7. Negailėkite savo darbuotojams jūsų įmonės produktų ir paslaugų. Nepadarykite iš to kulto, kai įmonės produktai priskiriami prie premijų už rezultatus. Nusiųskite tiesiai į namus – tegul jais naudojasi, kelia į socialinius tinklus. Darbuotojai – vidiniai influenceriai – bus puiki reklama.

8. Komandoje labai svarbus informacijos judėjimas. Tiek tarp vadovo ir pavaldinių, tiek tarp kolegų. Žmonės turi turėti maksimalų priėjimą prie informacijos ir žinoti realią padėtį. Visiems dirbant biuruose, tai yra daug paprasčiau, tačiau ir dabar galima rasti sprendimų: bendros grupės socialiniuose tinkluose, virtualūs susitikimai, mokymai ar net virtualios šventės.

9. Komandoje labai svarbu išlaikyti bendrumo jausmą. Kiekviena komanda turi savo tradicijas ir įpročius. Nereikia jų atsisakyti ir darbams persikėlus už biuro ribų – reikia juos perkelti į kitą dimensiją. Jei yra džinsų penktadieniai, kodėl jų nepadarius virtualioje erdvėje? Kodėl neišvažiuoti pasivažinėti dviračiais ar kartu nuvykti į mišką? Darykite viską, kas žmonėms būtų tęstinumas ir neliktų vienišumo ar atitrūkimo jausmo.

10. Aišku, komandoje negalima nuneigti Lyderio vaidmens. Svarbu, kad jam užtektų drąsos ir išminties rasti teisingus sprendimus ir jėgų vesti komandą į pergalę.

Šiandien kaip niekada svarbu išlaikyti bendrystę ir motyvuoti darbuotojus dirbti bendro tikslo vardan. Bendros komandos pastangos lems geresnį žaidimo rezultatą, kurį galbūt pamatysime ne iš karto, tačiau juk svarbiausia – ne vienų rungtynių pergalė, bet olimpinis medalis.

M360