Kokia mintis jums kyla pagalvojus apie „Apple“ ar „Starbucks“ logotipą? Greičiausiai vaizduotėje iškyla ganėtinai ryškus jų vaizdas, tačiau kas būtų, jei dabar pasakyčiau, kad juos reikia nupiešti – ar pavyktų atkartoti visas logotipo detales? Signs.com visai neseniai atliko eksperimentą, kurio metu paaiškėjo, kad nors patys garsiausi ir populiariausi logotipai žmonėms yra įsimenami, tačiau pavaizduoti juos – gana sudėtinga.

Keisdamos vizualinę ar simbolinę prekės ženklo raišką, vienos įmonės tiesiog nori atsinaujinti ir prisitaikyti prie vyraujančių tendencijų, kitos stengiasi įtvirtinti naują tapatybę. Prekės ženklą kompanijos atnaujina ir nusprendusios plėsti savo siūlomų paslaugų spektrą ar pristatydamos rinkai naujus produktus.

Branded in Memory
Branded in Memory

Skirtingos prekės ženklo kaitos priežastys, skirtingi ir rezultatai, tačiau beveik visų siekis vienodas – anksčiau ar vėliau tapti visų atpažįstamam.

Žinomų prekės ženklų įdirbis – akivaizdus

Signs.com visai neseniai atliko eksperimentą ir jo dalyvių prašė perpiešti dešimt prekės ženklų. Pagrindinis eksperimento organizatorių tikslas buvo išsiaiškinti, kaip žmonės geba atpažinti prekės ženklo logotipą iš atminties. 150 tyrime dalyvavusių amerikiečių paprašyta atvaizduoti vieną iš dešimties puikiai žinomų prekės ženklų („Adidas“, „Starbucks“, Apple“, „Ikea“, „Burger King“, „Domino’s“, „7-Eleven“, „Foot loocker“, „Walmart“ arba „Target“). Dalyviai turėjo ne tik kuo tiksliau atvaizduoti logotipą, bet ir pasirinkti atitinkamas spalvas, simbolius ir šalia jų esantį tekstą.

Eksperimentas parodė, kad dauguma jo dalyvių sugebėjo ne tik atkartoti įvardytų įmonių logotipus, bet ir atsiminė smulkiausius simbolius ir konkrečias jų spalvas. Net 80 proc. tyrimo dalyvių logotipų spalvų paletę įvardino teisingai, tačiau klydo su logotipo formomis ar kitais elementais.

Eksperimento rezultatai taip pat parodė, kad tik 16 proc. žmonių sugebėjo absoliučiai tiksliai atvaizduoti logotipą, o dar 37 proc. buvo arti tikslo.

Tiesa, verta paminėti, kad eksperimento rezultatams įtakos neturėjo žmonių duomenys – lytis, išsilavinimas ar amžius, tačiau pastebėta, kad jauniesiems respondentams sekėsi geriau nei vyresniems. Portalas Signs.com po atlikto eksperimento kėlė vienintelį klausimą – kodėl prekės ženklai, kuriuos kasdien mato milijonai žmonių, atmintyje nėra užfiksuojami 100 proc.? Anot jų, vienas galimų paaiškinimų – prekės ženklų be galo daug, o jų gausa „išjungia“ žmonių fotografinę atmintį, tad, nepaisant daugybės progų įsidėmėti logotipą, jo spalvą ir formą, žmonės ilgalaikio vaizdinio savo atmintyje nesusikuria.

Spalvos ir formos pastebimos pirmiausia

Atlikus analogišką eksperimentą Lietuvoje, mano manymu, rezultatai pernelyg nesiskirtų. Vis dėlto toks eksperimentas ne vieną prekės ženklą paskatintų permąstyti pasirinktą raišką. Pastebima, kad šiuo metu logotipų tendencijos pastovios – „topuose“ karaliauja minimalus dizainas, tačiau problema ta, kad kuklūs, švarios stilistikos logotipai rizikuoja paskęsti jų analogų gausoje. Galiausiai, dėl minimalizmo tenka paaukoti vieną svarbiausių logotipo skiriamųjų simbolių – spalvą.

Dizaino konsultante ne vieną dešimtmetį JAV dirbanti ir su garsiausiais prekės ženklais bendradarbiaujanti Karen Haller pastebi, kad ne visos logotipų dalys turi vienodą reikšmę. Pasak jos, žmogaus smegenys pirmiausia „perskaito“ spalvą, su kuria užmezgamas tvirčiausias emocinis ryšys. Tuomet žmogaus protas atkreipia dėmesį į formas ir tik tada suvokia logotipą kaip visumą. Kažko trūksta? Taip, tekstą vartotojas pamato paskutinį ir perskaito jį tik tada, kai smegenys jau būna „apdorojusios“ visą logotipą.

Šias teorines įžvalgas patvirtina ir Signs.com tyrimas. Dabar patys pabandykite mintyse atlikti šį eksperimentą ir pagalvokite apie vieną žinomą prekės ženklą – tikėtina, kad vaizduotė pirmiausia atkurtų jo spalvą ir formą. Pavyzdžiui, dauguma Signs.com eksperimento dalyvių teisingai nurodė, kad „Ikea“ logotipą sudaro geltona ir mėlyna spalvos, tačiau ne vietoje „atsikando“ „Apple“ obuolio, o vietoj „Starbucks“ undinės nupiešė... Godzilą.

Ikea
Ikea
© Branded in Memory

Raktas į sėkmę – ne tik investicijos

Šiandien prekės ženklo tapatybei skiriama tiek pat dėmesio, kiek ir jo siūlomo produkto ar paslaugos kokybei. Didžiulėmis investicijomis verslo gigantai stengiasi įtvirtinti savo prekės ženklus kaip vienintelį vartotojo pasirinkimą. Tą patį daro ir startuoliai, tik, žinoma, turėdami kur kas kuklesnį biudžetą.

Apple
Apple
© Branded in Memory


Didžiausias prekės ženklo pasiekimas – būti atpažintam. Kaip rodo atliekami eksperimentai ir tyrimai, net ir nuolat matomi logotipai bei kasdien girdimi šūkiai dar negarantuoja sėkmės. Tad pirmiausia prekės ženklas turi rasti išskirtinę tapatybę ir ją perteikti tokiais simboliais, kurie kalbėtų kaip visuma. Geras šūkis neatsvers logotipo trūkumų, o pasirinktos gražios formos nereiškia, kad galima visiškai pamiršti spalvas. Prekės ženklas įsimena tik tada, kai suderinami visi elementai.

M360
bigNow


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją