Estijos žiniasklaidos bendrovių asociacija pirmadienį pateiks skundą Europos Komisijai, nes, jų teigimu, valstybės pagalba visuomeniniam transliuotojui ERR sudaro nesąžiningos konkurencijos sąlygas žiniasklaidos rinkoje.

Skundas daugiausia susijęs su tuo, kad iš valstybės biudžeto yra finansuojamas internetinio naujienų turinio kūrimas ERR. Asociacija mano, kad tai nėra įstatymuose numatyta ERR užduotis, dėl kurios žiniasklaidos rinkoje atsiranda nesąžininga konkurencija, rašo delfi.ee.

Kalbant apie interneto žiniasklaidą, tarp privačių naujienų portalų yra susiklosčiusi didelė konkurencija – jie naujienas pateikia greitai, profesionaliai, visapusiškai ir nepriklausomai, todėl valstybės įsikišimas yra nepateisinamas ir kenksmingas siekiant išlaikyti lygias konkurencijos sąlygas.

„ERR niekada nespausdino laikraščių, nes žiniasklaidos rinkoje šioje srityje labai gerai veikė privatus sektorius. Dabar taip yra su naujienų portalais, tarp kurių vyksta labai intensyvi konkurencija – naujienų portalai savo turiniu yra laikraščių tęsėjai “, – sakė Estijos žiniasklaidos bendrovių asociacijos vykdančioji direktorė Merle Viirmaa-Treifeldt.

Pasaulinė žiniasklaidos rinka pastaraisiais metais sparčiai vystėsi tokiu verslo modeliu, kuriame skaitmeninės abonentinės paslaugos sudaro vis didesnę pajamų dalį. Tai motyvuoja asociacijos narius išlaikyti ir kurti gerai apmokamas darbo vietas žurnalistams. Stipri ERR internetinės žiniasklaidos plėtra, kuriama naudojant viešąjį finansavimą, padidins nesąžiningą konkurenciją su privačia žiniasklaida, nes privatus sektorius niekada negalės tokia forma konkuruoti su valstybe.

„Estijos privačios žiniasklaidos susirūpinimas nesveika konkurencija, kurią sukelia nacionalinis transliavimas, nėra unikalus“, – sakė Piret Blankin, „Derling Primus“ vadovaujantis partneris, atstovaujantis Estijos žiniasklaidos bendrovių asociacijai. „Šiandien Estija vis dar yra viena iš nedaugelio Europos šalių, kuri nepradėjo tikslinti savo transliavimo užduočių ir transliavimo finansavimo tvarkos. Dauguma kitų šalių tai padarė pačios arba vadovavosi Europos Komisijos gairėmis “.

„Mes labai vertiname ERR turinį. Jei ERR nukreiptų nereikalingą konkurenciją stiprinančius išteklius, kurie nėra skirti viešosioms užduotims atlikti, siekiant sustiprinti jos turinį iš įstatymų kylančioms užduotims atlikti, tai būtų naudinga visiems estams “, – teigė Viirmaa-Treifeldt.

Žiniasklaidos industrija, pagrįsta laisva ir sąžininga konkurencija, yra būtina norint išlaikyti žiniasklaidos įvairovę ir nepriklausomumą. Esant situacijai, kai demokratinės vertybės griaunamos daugelyje Europos vietų, svarbu suvokti, kad būtent privati ​​žiniasklaida užtikrina, kad žmonėms prieinama informacija nebūtų gaunama tik iš viešų šaltinių ir interesų grupių.

Estijos žiniasklaidos bendrovių asociacija (EML) yra organizacija, veikianti bendru žiniasklaidos kanalų interesu, kuriai priklauso laikraščiai, žurnalai, portalai, televizijos ir radijo kanalai. Asociacija gina bendruosius savo narių interesus ir teises pagal tarptautiniu mastu pripažintus demokratinės žurnalistikos principus.

Birželio pabaigoje Lietuvos Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ taip pat pateikė skundą Europos Komisijai (EK) dėl valstybės pagalbos teikimo Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (LRT) pažeidžiant Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles.

Nepriklausomiems žiniasklaidos kanalams nerimą kelia ne tik nesąžiningos ir galiojančius teisės aktus pažeidžiančios konkurencijos sąlygos, bet ir pats EK bei teismų praktikos neatitinkantis Lietuvos nacionalinio transliuotojo modelis (daugiau skaitykite čia).

M360