Kurioje srityje bedirbtumėte – rinkodaroje, informacinių technologijų padalinyje ar administracijoje – metų pabaigoje visi gyvena vienu rūpesčiu ir vienu lūkesčiu: ką padovanoti klientams ir partneriams ir kokių dovanų galima tikėtis iš darbdavio. Pinigai ar dovana, renginys kolektyvui ar šeimoms – kaip suktis, kad visi būtų patenkinti ir didžiausia metų šventė virstų kolektyvą vienijančia, o ne demotyvuojančia priemone?

Prieššventinis periodas yra itin įtemptas laikotarpis ir labiau primena varžybas tarp įmonių, kas kūrybingiau ir išradingiau pasveikins partnerius ir klientus. Nekeista – emocinis ryšys tampa vis svarbesniu, todėl kalėdinių dovanų aidas dar ilgai vilnija iš kabineto į kabinetą. Tačiau nors įmonės ir vadovai supranta dėmesio reikalingumą, užmiršta, kad nori nenori dovanų maratono metu kyla priešprieša tarp išorės ir vidaus, kuomet darbuotojai pradeda lyginti iš darbdavių gautas dovanas su skirtomis partneriams.

Dovanos tik apnuogina įmonėje tvyrančią atmosferą – jei kolektyvas draugiškas ir susitelkęs, tuomet dovanų takoskyra nebus tokia didelė, ypač jei paaiškinami motyvai, kodėl vienas gavo brangesnę dovaną už kitą. Didesnė problema – vienas sakoma, o kitas daroma. Tuomet skaudulys gali ne tik kirsti per darbuotojo motyvaciją, tačiau ir paskatinti jį priimti sprendimą keisti darbovietę.

Kai darbuotojai pradeda skųstis dėl dovanų, tai dažnai rodo kitas problemas įmonėje – pagarbos ir dėmesio stoką. Blogiausia, kas gali įvykti tokioje situacijoje, yra aiškios atskirties per dovanas nubrėžimas tarp darbuotojų ir vadovų. Jei deklaruojama, kad visi vertinami pagal pasiekimus, o ne postus, o dovanos rodo ką kitą, tai šventė gali virsti personalo krize.

Dėmesys atsiperka

Jei dovanos kelia tokią grėsmę, kokios alternatyvos? Aptarkime vieną Vokietijos ir Šveicarijos mokslininkų atliktą tyrimą, kuriame lyginama, kokį poveikį žmonėms turi parodytas dėmesys ir finansinis atlygis. Vienai grupei studentų, prieš pradedant inventorizuoti knygas, buvo pažadėtas 20 proc. didesnis atlygis nei suderėta iš pradžių. Antrai grupei prieš pradedant darbą buvo pasiūlyti vandens buteliukai, o trečia grupė dirbo be jokios papildomos motyvacinės priemonės.

Po pirmos darbo valandos paaiškėjo, kad „vandens buteliukų“ grupė dirbo 30 proc. sparčiau nei kitos dvi. Po kurio laiko „grupė už papildomus pinigus“ pagal produktyvumą atsiplėšė nuo „nemotyvuotos“ grupės, tačiau „buteliukų“ grupė vis tiek dirbo ketvirtadaliu našiau.

Šis tyrimas neleidžia nuvertinti dėmesio reikšmės, todėl šventiniu periodu prioritetus reikėtų dėlioti taip: dėmesys, dovanos, finansinė paskata. Dovanų ar premijų nebuvimą darbuotojai gali priimti kaip duotybę, jei bus vienodos visiems sąlygos, tačiau dėmesio neskyrimo gali ir neatleisti. Iš kokybinių tyrimų aiškėja, kad darbuotojai būna didžiai nusivylę, kai jie vietoje dėmesio iš vadovo pusės gauna torto gabalą – jei nusprendėte švęsti taip, tai geriau tortą „pagardinkite“ pokalbiu.

Vadovas taip pat gali pakviesti šventinės vakarienės pas save, suorganizuoti viso kolektyvo susibėgimą kine ar teatre. Paplitęs ir sveikintinas toks renginys kaip įmonės apdovanojimai, kurių metų ne tik įvertinami diplomais ir prizais labiausiai nusipelnę kolektyvo nariai, tačiau pasidalinama kitų metų planais – informacija leidžia darbuotojams jaustis vienos bendruomenės dalimi ir tai stiprina ryšį tarp jų.

Laidotuvių nuotaika nepadeda

Jei bendrovė susiduria su problemomis, jokiu būdu nevenkite susibūrimų, nors ir trūksta pinigų kavinės ar viešbučio nuomai, vaišėms ar įspūdingai vakaro programai. Kontrastas su bendra šventine nuotaika tik dar labiau pagilina problemas bendrovėje.

Kalėdinę šventę galima susiorganizuoti biure, maistą – susinešti iš namų. Sunkiomis akimirkomis reikia pajausti vienybę ir atsiremti vienas į kitą. Atsipalaidavę žmonės išsišneka, galima neformaliai pabendrauti – tai lyg grupinė terapija, kuomet žmonėms suteikiama viltis ir naujas postūmis. Tuomet kartu lengviau visiems judėti į priekį.

Jei po kišenes pelės nebėgioja, tuomet galima pagalvoti ir apie prabangesnį susibūrimą. Vėlgi, reikėtų gerai žinoti apie darbuotojų lūkesčius, tad nereikėtų organizuoti šventės vardan šventės.

Jei darbuotojai turi mažų vaikų, tai vietoje kalėdinės vakaronės ar išvykos verta daryti šventinius pusryčius, kad darbuotojai švenčių išvakarėse galėtų greičiau skubėti namo. Jei bendrovė daro šventę vaikams, tuomet reikia gerai apgalvoti, kad tai nebūtų savitikslis renginys – šventes vaikai turi tiek darželiuose, tiek mokyklose, o tėvams vaikus atgabenti į darbovietes kainuoja pastangų. Šventė darbuotojams turėtų būti atsipalaidavimo metas, o ne dar viena pareiga, kurių jiems pakanka ištisus metus.

M360
INK AGENCY


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją