Naujienų portalą „15min“ ir naujienų agentūrą BNS valdančios įmonės, iki šiol priklausiusios Estijos bendrovei „Postimees Grupp“, jungiasi su Tomo Balžeko vadovaujama medijų ir skaitmeninio verslo grupe „Media bitės“.

Portalą „15min.lt“ palieka vadovas

Nauja įmonių grupė Lietuvoje veiks „15min group“ vardu, ketvirtadienį pranešė bendrovė.

Po susijungimo 60 proc. „15min group“ akcijų priklausys „Postimees Grupp“, 40 proc. –„Media bičių“ akcininkams.

Pagal pasirašytą susitarimą, už „15min group“ valdymą bus atsakinga „Media bičių“ akcininkų ir vadovų komanda, kurioje – „15min“ įkūrėjas ir buvęs vadovas T. Balžekas. Jis pats Delfi teigė, kad dar nėra nuspręsta, ar jis bus naujosios grupės vadovu.

Ramūnas Šaučikovas, portalo „15min“ ir naujienų agentūros „BNS Lietuva“ generalinis direktorius palieka savo pareigas. „BNS Lietuva“ generaliniu direktoriumi taps dabartinis šios agentūros vyriausiasis redaktorius Vaidotas Beniušis, bendrovei „15min“ laikinai vadovaus dabar gen. direktoriaus pavaduotojo pareigas einantis Donatas Večerskis.

Pastarąjį pusmetį portalo „15min.lt“ redakciją lydėjo neramumai. 2020 m. spalį šio portalo darbuotojai, teigdami, kad yra nepatenkinti direktoriaus sprendimais ir planuojamais redakcijos struktūros pokyčiais, susivienijo į profesinę sąjungą. Du tyrimų skyriaus žurnalistai Birutė Davidonytė ir Dovydas Pancerovas tuomet viešai paskelbė dėl šios priežasties paliekantys redakciją.

Kiek vėliau, 2020 m. lapkritį atsistatydino portalo „15min.lt“ vyr. redaktorius Raimundas Celencevičius. Naujo vyr. redaktoriaus portalas neturi iki šiol – laikinai šias pareigas eina Audrius Ožalas.

Sandoriui dar reikės Konkurencijos tarybos pritarimo

T. Balžekas, vienas iš portalo „15min.lt“ įkūrėjų, anksčiau buvęs šio portalo ir „BNS Lietuva“ vadovu, šias pareigas palikęs 2017 m. Šiuo metu jis vadovauja bendrovei „Media Bitės“, valdančiai prekės ženklus „Žmonės“, „Laimė“, „Ji“, „Legendos“, „ŽMONĖS Cinema“, „ŽMONĖS Foto“, „ŽMONĖS Knygos“, „Pasaka“, „Medipresa“, „Perku knygą“, „Mano daktaras“, „Uodega“. T. Balžekas taip pat yra LRT tarybos narys, Lietuvos šaulių sąjungos Pelėdų būrio narys.

„Nuo pat pasitraukimo iš „15min“ ir BNS vadovo posto 2017 metais širdyje jaučiau, kad aš dar grįšiu. Gal kita forma, bet grįšiu. Tuomet skirtis buvo tikrai sunku. „15min“ yra mano DNR dalis nuo 2005 metų, į šią įmonę ir komandą esu įdėjęs 12 metų nuoširdaus darbo ir tikėjimo, kad gera žurnalistika daro pasaulį geresniu. Grįžtu sustiprėjęs. Per tą laiką su savo partneriais ir bendraminčiais nuveikėme daug įdomių darbų. Tikiu, kad apjungus mūsų komandas, gerąją energiją ir novatoriškas idėjas mes tapsime stipriausia medijų grupe Lietuvoje ir labai vieninga komanda, kuri vadovausis tvirtomis vertybėmis ir sieks bendro tikslo visi drauge, – pranešime spaudai teigė T. Balžekas.

„Postimees Grupp“ vadovas Andrusas Raudsalu savo ruožtu teigia, kad pastarasis susijungimas leis dar labiau sustiprinti žiniasklaidos verslo pozicijas Lietuvoje.

„Partnerystė su „Media bitėmis“ mums atrodo labai natūrali – abi grupės paremtos stipriomis žurnalistinėmis vertybėmis. „Postimees Grupp“ pastaruosius kelerius metus planavo plėtrą Lietuvoje, ir šis susijungimas sustiprins mūsų, kaip vienų iš pirmaujančių rinkos žaidėjų, poziciją. Skaitmeninės žiniasklaidos ateitis yra paremta mokamos prenumeratos modeliu. Sujungę „Postimees Grupp“ patirtį iš kitų rinkų kartu su „Media bičių“ stipria vietine prenumeratorių baze ir abiejų organizacijų puoselėjama aukštos kokybės žurnalistika, Lietuvos žiniasklaidos rinkoje pradėsime naują etapą“, – sako A. Raudsalu.

Pasak A. Raudsalu, „Postimees Grupp“ vertina R. Šaučikovo indėlį į verslo sėkmę Lietuvoje ir patikimą žurnalistiką. „Šie principai išliks ir ateityje“, – sako A. Raudsalu.

Susijungimo sandoriui užbaigti reikės Konkurencijos tarybos pritarimo.

T. Balžekas Delfi teigė, kad, kol jo nebus, nepriims ir kitų sprendimų – tik gavus Konkurencijos tarybos pritarimą, bus sprendžiama, kas vadovaus grupei, tada T. Balžekas spręs, ką daryti su LRT Tarybos nario pareigomis. „Kol kas dar turiu laiko pagalvoti, turi įvykti sandoris, kad juridiškai turėčiau trauktis, o iki leidimo nepriiminėsiu jokių sprendimų ir nedalyvausiu tų bendrovių veikloje“, – sakė jis.

Kokia finansinė šio sandorio vertė ir iš kur jam buvo gautos lėšos T. Balžekas nekomentavo, pabrėždamas, kad kalbama ne apie pirkimus, o apie susijungimą.

Valdo ne tik žiniasklaidos priemones, bet ir kino teatrus

Likusieji „Postimees Grupp“ verslai, veikiantys Latvijoje ir Estijoje, ir toliau 100 proc. priklausys „MM grupp“, kurio pagrindinis akcininkas – Margusas Linnamäe.

Abi besijungiančios bendrovės yra susijusios ir su kino teatrų veikla.

Pasak pranešimo, į susijungimą nepatenka ir toliau tik „Media bičių“ grupės dalimi lieka UAB „ŽMONĖS Cinema“, valdanti to paties pavadinimą namų kino platformą, Všį „Pasaka“, valdanti du to paties pavadinimo kino teatrus Vilniuje, UAB „Mano daktaras“, valdanti rezervacijų sistemas „manodaktaras.lt“ ir „uodega.lt“ bei puslapius „pincetas.lt“ ir sveikas.lt, ir kitos smulkesnės veiklos.

Portalas „15min.lt“ ir naujienų agentūra BNS priklauso žiniasklaidos grupei „Postimees Grupp“, kurios netiesioginis savinikas yra Margusas Linnamae, akcijas valdantis per investicijų bendrovę „Up Invest“.

M. Linnamae ir jo verslo partnerio Ivaro Vendelino bendrovė „MM Grupp“, Baltijos šalyse turinti „Apollo“ prekės ženklo kino teatrus, prašo Konkurencijos tarybos leidimo įsigyti 51 proc. „Forum Cinemas“ kino teatrus Lietuvoje valdančios bendrovės akcijų.

Jei toks leidimas būtų gautas, po sandorio „MM Grupp“ iš viso valdytų 100% „Forum Cinemas Lithuania“ akcijų.

Kaip anksčiau skelbė BNS, „MM Grupp“ siekė perimti „Forum Cinemas“ kino teatrus visose Baltijos šalyse, tačiau vasarį pranešta, jog Estijos konkurencijos departamentas nepritarė tokiems planams Estijoje. Esą toks sandoris gali pakenkti konkurencijai kino teatrų rinkoje, nes po jo viena bendrovė kontroliuotų daugiau kaip 80% rinkos sostinėje Taline, o antrame pagal dydį šalies mieste Tartu ši dalis siektų 90%.

Vis dėlto „MM Grupp“ teigė neatsisakanti planų perimti kino teatrus Lietuvoje ir Latvijoje. Lietuvoje veikia penki „Forum Cinemas“ kino teatrai, Latvijoje – vienas.

T. Balžeko nuomone, šis susijungimas įtakos Konkurencijos tarybos sprendimui dėl kino teatrų neturės: „Mes manome, kad ne. Ana pusė turi verslų visokiausių, kur mes niekaip nedalyvaujame, ir mes turime verslų, kur jie nedalyvaus – tai nėra tos sąsajos, teisininkai jos nemato“.

„Media bičių“ akcininkai yra T. Balžekas (56,66 proc.), Martynas Basokas (26,67 proc.), Gabrielė Burbienė (10 proc.), Tomas Bindokas (6,67 proc.).

M360
BNS