„Man šokas. Yra blogai. Labai blogai. Blogiau ir būti negali“, – rašo jis.

„Daugybė LRT eteryje dirbančių žurnalistų savo Facebook paskyrose o ir laidose yra gerokai aštriau pasisakę apie buvusius premjerus, ministrus, merus ar net dabartinį Lietuvos Prezidentą ar kitų šalių politikus. Gerokai aštriau, pikčiau ir net, sakyčiau, užgauliau. Bet tai yra normalu demokratinėje šalyje.

Žodžio laisvės ir kritikos ribos yra plačios ir jos įtvirtintos Konstitucijoje bei daugybėje tarptautinių dokumentų. Visuomenės informavimo etikos kodeksas nustato daug standartų. Tačiau jis ne tik nedraudžia kritikuoti valdžios. Dar svarbiau, kad kodeksas aiškiai sako, kad žurnalistai privalo būti solidarūs gindami žodžio laisvę. Ir tą esame darę ne kartą bendromis jėgomis.

Todėl ir šis kartas yra svarbus egzaminas žurnalistų bendruomenei, ir visai visuomenei, ir LRT darbuotojams. Nes jei šis precedentas yra toks koks yra ir liktų toks, tuomet visuomenė galėtų revizuoti visus visų LRT žurnalistų pasisakymus Facebook ar kituose tinkluose. Ir tada jau galėtų reikalauti taikyti vienodus standartus visiems LRT kolegoms. Ar po tokio masinio revizavimo liktų daug LRT žurnalistų, kurie būtų nenubausti?

Todėl svarbiausia, kad LRT žurnalistai būtų apsaugoti ne tik nuo išorinio jų persekiojimo, bet ir nuo bet kokių vidinių grėsmių, kurios veda į savicenzūrą ar net cenzūrą. LRT nusipelno laisvos žurnalistikos. Ir mes turime teisę į tokią žurnalistiką“, – rašo D. Radzevičius.

Į nemalonę pateko dėl kritiško ministrei įrašo

Primename, kad V. Savukynas LRT etikos kontrolierės pripažintas pažeidęs 3 etikos kodekso straipsnius ir dėl to įpareigotas pašalinti įrašą, o LRT administracijai rekomenduota V. Savukynui skirti nuobaudą. Pats žurnalistas su tuo nesutinka ir kreipėsi į LRT Tarybą prašydamas tokį sprendimą naikinti.

Nemalonumų V. Savukynas sulaukė dėl 2022 m. rugsėjo 30 d. savo Feisbuko paskyroje paskelbto įrašo: „Teisingumo ministrė iškėlė drausminę bylą Ignui Vėgėlei dėl to, kad jis kėlė klausimus. Jie gali patikti, gali nepatikti, tačiau tokią teisę garantuoja Lietuvos Respublikos Konstitucija. Manau, kad tai yra vienas iš baisiausių žingsnių, kuriuo pasikėsinta į laisvę. Kaip ir putino ruzzijoje nepatinkančius žmones siekiama užčiaupti. Nemanau, kad šiai ministrei yra vieta Vyriausybėje.“

LRT etikos kontrolierės Dainos Elenos Andrikienės rašte rašoma, kad galima daryti „prielaidą, kad žurnalisto Facebook paskyroje minėto įrašo teiginiai šios paskyros sekėjams galėjo sukelti regimybę, kad žurnalistas pasisako LRT vardu ir tas pasisakymas yra šališkas“.

Po Delfi publikacijos savo Feisbuko paskyroje sureagavo ir Europos humanitarinio universiteto lektorius, KTU politikos mokslų doktorantas Vytautas Valentinavičius. Jo teigimu, kelia klausimų tai, kad LRT etikos kontrolierė nėra nepriklausoma.

„Su LRT Etikos kontrolieriaus instituto kūrimo peripetijomis esu labai gerai susipažinęs. Vien tai, kad ši kontrolierė nėra nepriklausoma (su nepriklausomumu nederantys LRT Etikos kontrolieriaus nuostatų punktai: 9 p. 5 papunktis; 16; 21; 23; 25 ir 29), o privalo vykdyti LRT direktorės pavedimus, ar gauti jos pritarimą, pasako labai daug. Kuriant šį institutą mano viena esminių pastabų buvo ta, kad LRT Etikos kontrolierė taps LRT vadovybės galimu instrumentu susidoroti su sau nepatinkančiais žurnalistais. Kitas svarbus aspektas, galimas diskriminatyvus LRT etikos kodekso taikymas. Pavyzdžiui, pagal tai, kas rašoma kontrolierės rašte, „kad galima daryti prielaidą, kad žurnalisto Facebook paskyroje minėto įrašo teiginiai šios paskyros sekėjams galėjo sukelti regimybę, kad žurnalistas pasisako LRT vardu ir tas pasisakymas yra šališkas“, galima būtų tą patį pritaikyti ir Ritai Miliūtei, kuri drąsiai reiškia savo pilietinę poziciją, tačiau, ar jos pilietiškumas nepaliečiamas, nes ji nekritikuoja valdančiosios daugumos ir baudžiami tik tie, kurie kritikuoja valdžią už tai, kad ji ėmėsi politinių veiksmų teisinėmis priemonėmis prieš Igną Vėgėlę?“ – rašė V. Valentinavičius.

Plačiau skaitykite čia.