Atnaujintos ir su ES Taryba jau suderintos taisyklės galios ne tik televizijoms, tačiau ir užsakomųjų vaizdo paslaugų ar bendro jų naudojimo platformoms, tokioms kaip „Netflix“, „YouTube“ ar „Facebook“. Jos negalios spausdintų laikraščių tinklalapiams, kuriuose vaizdo medžiaga sudaro tik nedidelę dalį turinio, praneša EP biuras Lietuvoje.

Europarlamentarai užtikrino, kad būtų griežčiau ribojamos vaikų galimybės matyti komercinius pranešimus apie žalingą maistą ir gėrimus, taip pat draudžiama jiems skirtose laidose rodyti alkoholio, cigarečių, elektroninių cigarečių ir kitų tabako gaminių reklamą. Bus draudžiama vaikams skirtose laidose rodyti reklamuojamą produktą, taip pat pardavinėti prekes. Šalys turės galimybę uždrausti ir tokių laidų rėmimą.

Garso ir vaizdo žiniasklaidoje taip pat bus draudžiama kurstyti smurtą ar neapykantą. Žalingiausiam turiniui, tokiam kaip terorizmo kurstymas, savitikslis smurtas ir pornografija, bus taikomos griežčiausios priemonės. Naudotojams pažymėjus, kad tam tikra medžiaga yra kenksminga arba netinkama, vaizdo įrašų platformos ir interneto svetainės bus atsakingos už tokio turinio pašalinimą.

Savo ruožtu keičiami reklamos televizijoje reikalavimai: jos laikas negalės viršyti 20 proc. transliacijos nuo 6 iki 18 val. ir tiek pat žiūrimiausiu laiku – nuo 18 val. iki vidurnakčio. Iki šiol taikytas 12 minučių reklamos ribojimas per valandą panaikinamas.

Europarlamentarai užtikrino, kad užsakomųjų vaizdo paslaugų programose 30 proc. turinio sudarytų Europoje sukurti kūriniai. Išimtys numatytos mažoms platformoms, taip pat tuomet, kai toks reikalavimas būtų „praktiškai neįgyvendinamas ar nepagrįstas“. Be to, šios interneto platformos raginamos investuoti į europietiškų kūrinių gamybą arba prisidėti prie atitinkamų nacionalinių fondų kūrimo. ES šalys turės galimybę numatyti tokius įpareigojimus. Tradicinei televizijai toliau lieka galioti 50 proc. europinės produkcijos reikalavimas.

„Naujoji direktyva yra gerai subalansuota. Ji užtikrins vienodas sąlygas visiems komunikuotojams, įskaitant dalijimosi platformas ir audiovizualinį turinį socialinėje medijoje, taip pat užtikrins geresnę Europos kūrinių apsaugą“, – sako EP pranešėja iš Vokietijos Petra Kammerevert.

„Numatę panašias taisykles panašioms paslaugoms nepriklausomai nuo to, ar žiniasklaidos turinys naudojamas internetu, ar neprisijungus prie jo, ES teisę pritaikėme skaitmeninei erai. Skaidrumo taisyklės dėl reklamos, ypač prekių rodymo ir rėmimo, dabar taip pat bus taikomos ir naudotojo sukurtam turiniui, įkeltam į vaizdo įrašų bendrinimo platformas. Naujoji direktyva leis geriau apsaugoti vartotojus, ypač nepilnamečius, nuo žalingo ar nepageidaujamo turinio“, – komentuoja kita EP pranešėja Sabine Verheyen iš Vokietijos.

Atnaujintai direktyvai pritarė 452 EP nariai, nepritarė 132, o susilaikė 65. ES valstybės turės per 21 mėnesį ją perkelti į savo teisę.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (10)