Startuolių kūrėjai sako, kad vienas pagrindinių technologijas kuriančių komandų vadovų bruožų – poreikis derinti technologines kompetencijas ir vadybos įgūdžius. Svarbi ir vidinė įmonės kultūra. Startuoliai siekia lyderiauti naudojamų technologijų lauke, tad nori vidinį know-how puikiai išmanančių specialistų. Kai įmonės komanda spinduliuoja pasitikėjimą, tai matosi ir išorėje, pripažįstama investuotojų ir startuolių bendruomenėje.

IT projektų vadovų Lietuvoje nėra daug, tad įmonės linkę investuoti ir reikiamus komandos narius ugdytis patys. Pavyzdžiui, neseniai rinkoje išleidę odontologines paslaugas pristatantį skaitmeninį įrankį, Tech-Park Kaunas įsikūrusio technologijų startuolio „Piksinas“ vadovas Marius Krajauskas pabrėžia, kad reikiamas kompetencijas naujiems komandos nariams suteikia patys. Tai leidžia suburti ne tik stipresnę, bet ir lojalią komandą.

Samdo žmogų, ne kompetenciją


„Apmokome komandą patys ir samdome žmogų, o ne kompetenciją. Šiuo metu komandoje dirba 6 projektų vadovai, iš kurių pusę – apmokėme patys. Naudodamiesi vidiniais resursais suteikiame reikiamų žinių, nes IT sritis išsiskiria tuo, kad technologinių produktų kūrimui nepakanka vien tik projekto valdymo įgūdžiai – toks projektų vadovas išmano ir programų testavimo specifiką bei duomenų bazių analizę. Reikiamas žinias specialistai gauna iš jau esančių kolegų, patys vadovauja mažos apimties projektams, lanko tikslinius mokymus“, – sako M. Krajauskas.

Komandoje dirbantys vadovai startuoja turėdami ne tik vadybos kompetencijų. Pavyzdžiui, įmonėje dirbo projektų vadovė, kuri studijavo politikos mokslus, o kitas vadovas turi troleibusų vairuotojo patirties. Tech-Park Kaunas bendruomenės narys teigia, kad viena vertingiausių ir aktualiausių savybių, kurių reikia šiai pozicijai, yra kliento poreikių ir vartotojui reikiamų specifikacijų, reikalavimų surinkimas ir išgryninimas.

Investuoja į laiką


Tokios pačios nuomonės laikosi ir programinių sprendimų įmonės „Sonaro“ vadovas Tomas Urbonas: „Drauge su komanda nuolat apžvelgiame aktualiausias kompetencijas ir renkamės tobulėti ten, kur esame perspektyviausi. Labai vertiname projektų valdymo mokymus, darbuotojai taip pat aktyviai dalyvauja hibridinio darbo pokyčių apžvalgoje. Aktyviai naudojamės „workation“ (liet.– darbostogų) teikiamais privalumais, todėl buvo įdomu sužinoti apie naujausias praktikas, kaip tai paversti dar patrauklesne komandai patirtimi“.

Komandų poreikis dirbti skirtingose aplinkose skatina ieškotų būdų, kaip išlikti darbingais greitai kintančiose situacijose. „Esant didelei tiek talentų, tiek specialistų paklausai, mažosios įmonės nori, kad darbuotojai būtų apmokyti ekonomiškai efektyviai ir greitai. Tai skatina koncentruotis į tas sritis, kurios aktualios esmines kompetencijas turintiems komandos nariams. Džiaugiamės, kad mokymų ciklų metu net 4 metus įmonėms suteikėme galimybę nemokamai kelti kompetencijas mokymuose, individualiose konsultacijose, kuriems poreikį išreiškė patys kūrėjai“, – sako Tech-Park Kaunas „Kompetencijos LT“ mokymų ciklų koordinatorė, projektų ekspertė Neringa Žebrauskienė.

Skatina augimo mąstyseną


Parkas inovacijų bendruomenei organizavo technologijų sektoriaus mokymus, palaikančius bei tobulinančius IT srities darbuotojų kvalifikaciją. Daugiau nei 200 mokymų dalyvių atnaujino ir įgijo naujų žinių ne tik programavimo, technologinių projektų valdymo ir koordinavimo, programų testavimo srityse. Komandos gilinosi ir į hibridinio darbo organizavimo, kibernetinio saugumo įmonėse stiprinimo, tvarumo ir žaliųjų sprendimų taikymo mokymuose.

„Tvarumas nebėra tik vienas iš svarbių dėmenų šiuolaikiniame versle. Nors į startuolius dažnai žvelgiame kaip į žaliųjų technologijų vystytojus, bet visų sektorių inovacijoms kurti renkamasi taikyti draugiškesnius aplinkai verslo procesus, veiklų organizavimo ir valdymo praktikas bei pačią vidinę komandos kultūrą“, – akcentuoja Tech-Park Kaunas vadovas Paulius Nezabitauskas.

Tech-Park Kaunas vadovas atkreipia dėmesį, kad inovacijas rinkai pateikiančios komandos pasižymi augimo mąstysena, kurią ypač vertina investuotojai, atsirinkdami potencialius sėkminguosius. Subūrus technologijas vystančią komandą svarbu ne tik kaip ji panaudoja savo potencialą, bet ir pasitelkia tendencijas, kad veiksmingai ir efektyviai spręstų iššūkius, nebijotų suklysti ir priimti tinkamus sprendimus.