Įžvalgomis apie svarbiausias plėtros ir operacijų (DevOps) tendencijas ir iššūkius, kurie technologijų sektoriaus laukia kitais metais, dalijasi IT įmonėsDevbridge“ (priklausančios „Cognizant Softvision“ kompanijai) DevOps praktikų vadovas Marius Guobys.

Didesnis dėmesys naujoms technologijoms

Anot M. Guobio, ir kitais metais DevOps tendencijas lydės naujos ir modernios technologijos, tačiau nepamirštami bus ir kultūriniai aspektai. Vis daugiau populiarumo sulauks sprendimai (angl. „Serverless computing), kai organizacijos transformuoja savo programų kūrimą, pritaikant debesijos sprendimus. Juos pasitelkiant nebereikės kurti virtualių mašinų, konteinerių ir panašių komponentų, vietoje to, debesijos paslaugų kūrėjai viskuo pasirūpins už jus. Organizacijos koncentruosis į kodo kūrimą, aukštos kokybės paslaugų teikimą klientams.

„Jau daugelį metų mes kalbame apie dirbtinį intelektą, mašinų mokymosi procesus (ML) (angl. Machine Learning) – tad atrodo, kad 2023 gali būti tie metai, kai šios technologijos pagaliau pasieks ir DevOps specialistus. Po truputį derėtų pradėti dairytis ir ką siūlo tokie nauji terminai kaip MLOps ir AIOps. Be to prognozuojama, kad rinka susijusi su šiais sprendimais iki 2026 metų bus verta iki 41 mlrd. JAV dolerių. AIOps padės automatizuoti IT procesus, naudojantis naujais įrankiais ir technologijomis, o MLOps padės sustiprinti mašinų mokymosi kūrimo procesus, taikant naujas metodikas ir įrankius“, – prognozuoja DevOps praktikų vadovas.

 IT įmonės „Devbridge“ DevOps praktikų vadovas Marius Guobys
IT įmonės „Devbridge“ DevOps praktikų vadovas Marius Guobys
© Devbridge Group

Kibernetinio saugumo užtikrinimas išliks prioritetu

M. Guobys pabrėžia, kad saugumas ir su kibernetiniu saugumu susiję visi klausimai išliks aktualūs ir kitais metais. Jeigu šiais metais neblogai sekėsi apsisaugoti nuo išorinių ir vidinių grėsmių, kiti metai pasiūlys dar didesnių iššūkių susijusių tiek su saugumu, tiek ir su IT infrastruktūra.

„Nemažai tendencijų bus susiję ir su programavimo veiklomis. Viena iš svarbesnių ir jau keletą metų plačiai žinomų yra mikroservisų architektūros platesnis taikymas, kuriant naujus sprendimus, ypatingai debesijos srityje. Vienas iš svarbesnių iššūkių 2023-iaisiais metais taip pat bus vadinama (angl. „shifting left“) metodika. Kai, pavyzdžiui, saugumo užtikrinimo sprendimus taikome ne po produkto sukūrimo fazės, bet ,vietoje to, saugumo praktikos, įrankiai yra taikomi dar programuojant“, – teigė vadovas.

Debesijos sprendimai ir toliau populiarės

Anot M. Guobio verslai, norėdami išlaikyti aukštus kokybės standartus organizacijose ir toliau turės skirti daugiau dėmesio naujų įrankių pritaikymui, debesijos sprendimų panaudojimui, kurie padės išlaikyti arba pakelti kokybinius verslo rodiklius aukštyn.

„Debesijos sprendimai ir toliau išliks numeris vienas pasirinkimas, kuriant naujus produktus daugeliui organizacijų. Paslaugų spektras itin platus, per paskutinius kelerius metus stipriai išaugo ir teikiamų paslaugų kokybė. Jeigu prieš keletą metų susidurdavome su tam tikrais veiklos sutrikimais, tai šiuo metu tikrai galime drąsiai sakyti, jog žengtas rimtas žingsnis aukštos kokybės paslaugų link. Tuo pačiu debesijos paslaugų tiekėjai kuria sprendimus, kai nebereikia turėti atskirų paslaugų ar įrankių, o viską gauti pavyksta iš vienų rankų – kaip, pavyzdžiui, kodo saugojimo paslauga, programų kūrimo įrankiai, saugumo įrankiai, jau nekalbant apie įvairius konteinerizacijos, duomenų saugos, minėtas „serverless“ paslaugas.

Tuo pačiu vis didesnį pagreitį įgauna (angl. Low Code) kodo rašymo principai, kurie leidžia įtraukti ir mažiau su programavimu susipažinusius specialistus į kūrimo procesą, pasinaudojant specialiais įrankiais. DevOps praktikos dirbant „Low Code“ principais leis užtikrinti efektyvesnį žinių pasidalijimą, aukštą automatizacijos ir kokybės lygį. Taip pat vis dar aktuali tendencija išliksianti ir kitais metais – tai su konteinerizacija susiję sprendimai. Ši tendencija aktuali jau keletą metų, tačiau panašu, kad bent kelis ateinančius metus mes matysime technologijas susijusias su šiais sprendimais tarp pačių aktualiausių tendencijų“, – akcentavo IT įmonės atstovas.

Nuolaidžiavimų kokybės užtikrinimui nebus

M. Guobio teigimu, technologijos kokybės problemų neišspręs, todėl organizacijų kultūra, metodikos, kurias jos taiko ir toliau išliks itin svarbios, norint išlaikyti aukštus verslo standartus, rašoma pranešime.

„Reikės tokios kokybės, kuri aprėpia ne tik kokybiškai kuriamus produktus, bet ir užtikrina klientų bei paslaugų vartotojų pasitenkinimą. Jeigu prieš keletą metų organizacijos turėjo prabangos skubėti ir kurti produktus kuo greičiau, kartais paliekant kokybės klausimus vėlesniam laikui. 2023 metai kokybės problemų tikrai nebeatleis, investuotojai itin atidžiai renkasi, kur pinigus galima investuoti, klientai dar akyliau stebės kiekvieną produktą, kurį naudoja ir jeigu jo kokybė netenkins, jo tiesiog atsisakys. DevOps, kaip praktika, apjungianti įvairias su produkto kūrimu susijusias sritis padeda užtikrinti kokybę taikant metodikas, įrankius, renkant metrikas ir t.t. Svarbiausia, kad komandos vadovautųsi DevOps principais ir remtųsi gerosiomis praktikomis“, – įsitikinęs DevOps praktikų vadovas.

DevOps specialistams iššūkių netrūks

IT įmonės atstovas įsitikinęs, kad dėmesys DevOps specialistų kompetencijų tobulinimui ir profesiniam augimui, bus ypač svarbus užtikrinant kokybę bei norint pasiekti gerus rezultatus. Todėl reikės ne tik sekti tendencijas, domėtis aktualijomis, bet ir būti proaktyviems visose IT srityse.

„DevOps specialistų kompetencijų ribos yra labai plačios ir jų augimas tikrai nesustos. Turbūt DevOps specialistą galima įvardinti kaip savotišką šveicarišką peiliuką – universalus, turintis įvairių kompetencijų, vienose srityje stipresnis, kitose šiek tiek mažiau. Tačiau žvelgiant į naujas tendencijas, šiems specialistams tikrai teks mokytis naujų technologijų, įsisavinti naujus įrankius bei sparčiai auginti profesines kompetencijas. Kaip vieną iš labiausiai augančių kompetencijų galima būtų įvardinti programavimą tokiomis kalbomis kaip „Go“. Ypatingai to prireiks tiems DevOps specialistams, kurie dirba su konteinerizacijos sprendimais bei nori taikyti ir kurti nestandartinius sprendimus.

DevOps specialistams didžiausius iššūkius kels naujų procesų ar įrankių pritaikymas bei panaudojimas. Derėtų peržvelgti šiuo metu naudojamus sprendimus ir užduoti sau klausimą – o koks tas kitas žingsnis? Gal jau laikas keisti procesus, nes jie nebeatitinka komandų ir klientų poreikių, galbūt turime rimtų kokybinių klausimų? Tuo pačiu DevOps specialistai susidurs su nemenkais iššūkiais dalijantis žiniomis su inžinierių komandomis, ypatingai ten kur į rinką ateina daug naujų specialistų. DevOps principų ir metodikų niekas neišmokys, organizacijos jas savaip interpretuoja ir taiko, tai ir susideda į organizacijos kultūrą. Todėl bus itin svarbu tą kultūrą skleisti, tobulinti ir perteikti naujiems žmonėms“, – teigė DevOps praktikų vadovas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą LOGIN.LT turinį.
(0 žmonių įvertino)
0