Apie tobulėjimo galimybes Lietuvoje, darbą tarptautinėse IT kompanijose ir Lietuvos technologijų sektoriaus perspektyvas žiniasklaidai atsiųstoje informacijoje įžvalgomis dalijosi IT įmonės „Devbridge“ (priklausančios „Cognizant Softvision“ kompanijai) programuotojų departamento vadovas N. Ghaoui.

– Baigėte Vilniaus Gedimino technikos universiteto (Vilnius Tech) tarptautines Inžinerinės informatikos studijas, kaip kilo mintis studijoms pasirinkti būtent Lietuvą?

– Tuo metu vienas iš mano brolių jau studijavo Lietuvoje, todėl susiklosčius palankioms šeimyninėms aplinkybėms, nusprendžiau ir aš studijuoti Vilniuje. Baigęs studijas išvykau dirbti į Katarą, kur tuo metu gyveno kitas mano brolis, tačiau po dviejų metų pirmosios darbo patirties IT srityje, sugrįžau į Lietuvą, nes čia laukė būsimoji žmona. Tad 2008 metais sugrįžau į Vilnių ir pradėjau dirbti nedidelėje IT įmonėje, programuotojo rolėje.

Pradėjęs nuo jaunesniojo programuotojo darbo, vis kilau karjeros laiptais, išbandžiau ne vieną įmonę. Taip pat į Lietuvą įžengus vienam iš bankinio sektoriaus gigantų, dirbau kelerius metus ten. Labai stipriai patobulėjau kaip programuotojas, kadangi teko daug dėmesio skirti geriausių sprendimų ieškojimui, juos argumentuotai apginti, sparčiai mokytis, kurti įvairiausias aplikacijas. Dirbdamas ir perėjęs vėliau į kitą bankinio sektoriaus įmonę įgijau nemažai ir lyderystės kompetencijų, kadangi teko dirbti tarptautinėje komandoje, susipažinti su daug skirtingų kultūrų, išmokti ir prisitaikyti prie įvairiausių darbo metodų. Tačiau sekėsi visai neblogai, tad pradėjau dirbti kaip komandos vadovas, prisiimti vis daugiau atsakomybių už stiprios komandos formavimą, naujų kandidatų pritraukimą bei jų išlaikymą ir motyvavimą organizacijoje.
 IT įmonės „Devbridge“ (priklausančios „Cognizant Softvision“ kompanijai) programuotojų departamento vadovas N. Ghaoui

– Sukaupėte didelę patirtį programavimo srityje. Ar sudėtinga buvo pereiti iš programuotojo rolės į vadovus?

– Lietuvoje mačiau labai daug įvairiausių karjeros perspektyvų, kadangi technologijų sektorius, ypač tuo metu, kai aš pradėjau karjerą, ėmė itin sparčiai augti. Manau, kad visos profesijos yra kaip širdies ritmo monitorius, būna labai gerų dienų, pasitaiko ir sudėtingesnių, ypač vadovaujant komandai, tačiau visos šios patirtys yra vertingos ir padeda tobulėti.

Kiekviena įmonė bei komanda, kurioje dirbau mane augino kaip specialistą. Po 15 metų darbo patirties IT srityje, galiu drąsiai pasakyti, kad jeigu nori kažką pasiekti, pirmiausia reikia išmokti nebijoti suklysti ir patirti daug nesėkmių. Buvo dienų kai naktimis sapnuodavau kodą, ir vis galvodavau ar gerai, ar blogai atlikau darbą, ar galėjau dar kažką padaryti tobuliau, tas lydi ir dabar, jau dirbant vadovaujamą darbą.

– Kas jus technologijų sektoriuje labiausiai augino kaip profesionalą?

– Visada mėgstu atsigręžti į praeitį ir įvertinti dabartį, pirmiausia prisimindamas visus kolegas, šeimos narius, kurie visada palaikė ir suteikė galimybes man laisvai daryti tai, kas man visada labiausiai patiko. O mane, kaip specialistą labiausiai išaugino, tikriausiai ne vienas faktorius. Pirmiausia, visada yra labai svarbu dirbti stiprioje komandoje, kuri moka suteikti grįžtamąjį ryšį ir nebijo įvardinti, kur reikia patobulėti. Tai labiausiai mane ir paskatino imtis vis sudėtingesnių darbų. O vadovų pasitikėjimas suteikė visišką laisvę pačiam prisiimti atsakomybę už galutinius rezultatus.

– Kaip atėjai į „Devbridge“ įmonę ir kodėl nusprendei prisijungti būtent prie šios komandos?

– Atėjau į „Devbridge“ pirmiausia dėl žmonių. Kadangi sukaupus kelerių metų darbo patirtį IT srityje, vis plėtėsi ir augo pažįstamų kolegų, draugų ratas dirbančių būtent IT srityje. Nemažai mano buvusių kolegų jau dirbo šioje įmonėje. Turėjau visą reikalingą informaciją apie įmonę, todėl nedvejodamas priėmiau sprendimą prisijungti.

Žinoma, su vadovais daug kalbėjome apie įmonę, projektus, darbo pobūdį ir atsakomybes. Man nemažą laiko dalį dirbus itin didelėse korporacijose prie specifinių IT produktų jau norėjosi pokyčių ir pereiti į projektinę įmonę. Dirbant prie projektų atsiveria kiek didesnės galimybės daryti įtaką dėl pačių technologijų pasirinkimo ir sprendimų, kas geriausiai tiktų būtent kliento verslui.

– Jau dvejus metus dirbate prie vieno iš didžiausių įmonės projektų. Ką konkrečiai įgyvendinate kliento verslui?

– Dirbame su JAV finansinių paslaugų korporacija, kuri atlieka vieną iš kritinių kompanijos finansinių dokumentų pateikimo funkcijų. Svarbi informacija, kurią anksčiau darbuotojai suvedinėdavo rankomis, tapo visiškai neprieinama. Įsivaizduokite, jei Lietuvoje visiškai sutriktų, pavyzdžiui, Valstybinės mokesčių inspekcijos veikla. Mūsų kuriamas sprendimas šią funkciją perkėlė į elektroninę erdvę. Vartotojui skaitmeninių dokumentų pateikimas, jų redagavimas yra būti patogiai pasiekiamas interneto naršyklėje.

Mūsų kuriamo produkto misija yra užtikrinti klientams atlikti svarbią ir privalomą duomenų pateikimo funkciją reguliacinei tarnybai. Tai yra egzistuojančių procesų automatizavimas. Pati sistema įgalina patogiai ir daug greičiau atlikti funkciją, kuri neretai būdavo atliekama kaip ilgas ir monotoniškas rankinis darbas. Sistema reikalauja gilių šios srities žinių, nes formatas, kuriuo yra pateikiami duomenys yra labai sudėtingas. Tai pasaulinis tokių finansinių duomenų pateikimo standartas, naudojamas JAV, Meksikoje, Brazilijoje, Japonijoje ir Jungtinėje Karalystėje.
 IT įmonės „Devbridge“ programuotojų departamento vadovas N. Ghaoui. jpg

– Nuo sausio 1d. tapsite programuotojų departamento vadovu. Kas jums įdomiausia darbe ir naujoje profesinėje rolėje, kaip pokyčius priėmė komanda?

– Paprastai man darbe yra įdomiausia – kūryba, t.y. galimybę kažkokią neaiškią idėją, užrašytą ant lapo paversti į konkretų ir aiškų rezultatą. Pereinant į departamento vadovo rolę, čia fokusas jau stebėti, ne tik kaip yra auginamas projektas, kuriamas IT produktas, tačiau matyti ir kaip auga kiekvienas komandos narys, kaip tobulėja ir keičiasi. Noriu puoselėti ne tik stiprią komandą, bet ir auginti bendruomenę, kurioje visi atvirai dalytųsi savo žiniomis, patirtimi, nebijotų savo stiprius talentus atskleisti ir platesnei auditorijai ne tik įmonės viduje, bet ir už jos ribų. Ypač svarbu IT sektoriuje suprasti, kad tai kas veikė vakar, nebūtinai bus reikalinga ir pasiteisins šiandien, todėl tobulėjimas yra neišvengiama darbo dalis, kaip ir nuolatinis išėjimas iš komforto zonos.

– Ką norėtumėte pasiekti, įgyvendinti technologijų sektoriuje, profesinėje srityje?

– Technologijos, kaip ir IT profesijos, greitai keičiasi, tobulėja. Užtenka pažvelgti į išmanųjį telefoną prieš penkerius metus ir dabar. Vartotojo ir kliento lūkesčiai kuriamoms technologijoms auga su kiekviena diena. Todėl svarbiausia nesustoti ir stengtis būti žingsniu priekyje, kartu su komanda eksperimentuoti, rizikuoti ir nuolat išbandyti vis kažką naujo.