2022 m. spalio 14 d. 10:14

IT rinka: specialistų poreikis neslopsta, minkštieji įgūdžiai – dar svarbesni

Rudens TECH MUGĖ 2022
Rudens TECH MUGĖ 2022
© Pranešimo siuntėjų nuotr.

IT darbo rinka toliau išgyvena turbulencijas: šiuo metu labiausiai kalbama apie ekonominę situaciją ir kaip tai jau palietė ir toliau keis darbo rinką. Mažiau – apie IT galvų medžioklę bet kokia kaina, rašoma pranešime spaudai.

Pasak tarptautinės technologijų karjeros mokyklos suaugusiesiems „Vilnius Coding School“ įkūrėjos ir stipriausių IT darbdavių karjeros mugės „Tech mugė“ organizatorės Julijos Rimšelės, IT darbo rinka tikrai ne išimtis – ją stipriai paveikė tiek pandemija, tiek pirmą metų ketvirtį Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą, o pastaruosius mėnesius – ir ekonominės situacijos srovės.

Rudens TECH MUGĖ 2022
Rudens TECH MUGĖ 2022
© Pranešimo siuntėjų nuotr.

„Pirma, nors susidomėjimas karjeros IT rinkoje galimybėmis neslopsta, kiekvienas metų ketvirtis atneša vis naujų tendencijų. Antra, rinka kaip niekada anksčiau kinta beprotišku greičiu ir įmonės turi iš naujo save vis perprogramuoti tiek tam, kad efektyviai vykdytų veiklą, tiek darbdavio prasme“, – sako J. Rimšelė ir pabrėžia, kad būtent dėl šio naujo tempo dar aktualiau tampa organizuoti karjeros mugę dukart per metus.

Spalio 15 d. „Litexpo“ vyksianti ketvirtoji nemokama stipriausių IT darbdavių karjeros mugė lankytojus kviečia susitikti su kelių dešimčių įmonių atstovais: pasikalbėti apie IT karjeros galimybes, atviras pozicijas ir pasiklausyti technologijų sektoriaus darbdavių pranešimų aktualiomis temomis.

Talentų karštinė prigeso


Mindaugo Tarailos, technologijų bendrovės „Nortal“ vadovo, teigimu, tiek sumaišties, kiek pastaruoju metu išgyvena visa rinka, seniai buvo, ir IT sektorius nelieka nuošaly.

„Manau, kad daug kas IT rinkoje dar iki galo nesupranta, kas vyksta, daug išorinių jėgų daro įtaką. Pavyzdžiui, pažvelgę į užsienio klientus matome, kad sustojimo tarsi nėra, bet naujas sutartis pasirašyti užtrunka ilgiau ir procesas yra klampesnis. Tad, nors rinkos augimas tęsiasi, jis yra sulėtėjęs, ir visi laukia žiemos – „kas gi čia bus“, – įsitikinęs M. Taraila.

Mindaugas Tarailas
Mindaugas Tarailas
© Pranešimo siuntėjų nuotr.

Jo nuomone, būtent startuolių sektoriaus padėtis šiuo metu yra nestabiliausia. „Šiame sektoriuje pinigai ateina ir išeina greičiausiai. O bendrovėms, kurios gerai diversifikavusios savo verslą ir turi pakankamai stabilų pinigų uždirbimo mechanizmą ir tai daro daug metų, galbūt šis laikotarpis kaip tik yra naujų galimybių metas, – sako M. Taraila. – Taip pat ta talentų karštinė, kurią matėme šių metų pirmus ketvirčius, yra truputį prigesusi. Dabar darbo pokalbiai yra normalesni, kokybiškesni, turiningesni ir nebėra mąstymo „bet kokia kaina pasamdyti bet kokį programuotoją“. Deja, anksčiau toks mąstymas rinkoje tikrai buvo sutinkamas.“

Darbdaviai keičia atlygio politiką


Aušra Mačernienė, „MobilePay“ vyresnioji žmogiškųjų išteklių konsultantė, pastebi, kad, atsižvelgiant į ekonomikos situaciją, IT darbo rinka nesustoja augti. „IT rinkoje jaučiamas didžiulis trūkumas darbuotojų, todėl vyksta ryškus atlyginimų didinimas. Pavyzdžiui, ICT sektoriuje vien per šiuos metus atlyginimų vidurkis kilo 13 proc., nors buvo prognozuojami 8 proc., – sako A. Mačernienė. – Vienintelis skirtumas dabar – įmonės labai daug pastangų skiria nebe tik darbuotojams prisivilioti, bet ir esamiems išlaikyti.“

Konsultantės nuomone, dėl šios priežasties dauguma darbdavių keičia atlygio politiką. „Anksčiau atlyginimai buvo peržiūrimi sykį per metus, o dabar – du kartus. Siūlomi papildomų naudų paketai, atsižvelgiant į darbuotojų poreikius, lūkesčius ir pan.“, – teigia A. Mačernienė.

Aušra Mačernienė
Aušra Mačernienė
© Pranešimo siuntėjų nuotr.

„Tuo tarpu darbuotojai, kai pasiekia tam tikrą atlygio ribą, pinigų nebevertina kaip pagrindinio veiksnio, lemiančio darbovietės pasirinkimą. Prioritetais tampa kiti dalykai: su kokiomis technologijomis dirbama įmonėje, ar įdarbdavys investuoja į žinias ir tobulėjimą, kaip vertina darbuotojus, kokia vidinė bendrovės kultūra ir t. t.“, – įžvalgomis apie darbuotojo santykį su įmone dalijasi A. Mačernienė.

Verčia pasitempti


„Vilnius Coding School“ Karjeros centro vadovė Marija Serbintaitė pasakoja, kad IT rinkoje didžiausias dėmesys šiuo metu skiriamas dirbtiniam intelektui, svetainėms kurti ir duomenų analitikai.

„Pavyzdžiui, „Wall Street Journal“ skaičiavimais, 2021 m. dirbtinio intelekto srityje dirbančių specialistų darbo skelbimų skaičius JAV išaugo dvigubai, o svetainių kūrimas šoktelėjo į viršų pandemijai ant pjedestalo iškėlus e. komerciją, – sako M. Serbintaitė. – Taip pat itin svarbu suprasti tai, kad IT specialistų poreikis išplėtė – tokių žmonių reikia visur: nuo grožio srities iki finansų sektoriaus. Skaitmenizacija tik paspartėjo dėl pandemijos.“

Jos nuomone, asmeninė motyvacija, į IT persikvalifikuojančių žmonių segmente, taps dar svarbesnė.

Marija Serbintaitė
Marija Serbintaitė
© Pranešimo siuntėjų nuotr.

„IT įmonės, kurios net ir investuoja į jauną talentą, pradeda kelti dar aukštesnę kartelę asmeninėms savybėms ir motyvacijai, – pasakoja M. Serbintaitė. – Žinoma, išlieka būtinybė turėti IT žinių pagrindus, ir juos turėti gerus, tačiau į techninių žinių gerinimą darbdaviai pasiruošę investuoti, todėl labiau žiūri į asmeninių savybių rinkinį. T. y. ar žmogus motyvuotas, ar geba dirbti komandoje, ar yra pasiruošęs nuolat semtis žinių ir pozityviai žvelgti į nuolatinio mokymosi galimybes.“

„Tech mugė“ – nemokamas renginys, vyksiantis spalio 15 d. „Litexpo“ erdvėse. Daugiau informacijos ir registracija – www.techmuge.lt

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą LOGIN.LT turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Svarbiausios naujienos ir komentarai iš LOGIN.LT –
kiekvieną savaitę tiesiai į el. paštą!