2022 m. spalio 31 d. 15:52 REKLAMA

Klausimai apie 5G, kuriuos norėjote užduoti, bet nedrįsote

Klausimai apie 5G
Klausimai apie 5G
© Organizacijos nuotr.

5G ryšio diegimo darbai šiuo metu vyksta pilnu tempu. Kol kas jis dar dengia tik didžiuosius miestus ir vietas, esančias šalia ryšio bokštų, bet šis žemėlapis pildosi itin sparčiai. Per artimiausius kelis mėnesius 5G ryšiu galės naudotis didžioji dalis Lietuvos. Naujasis standartas vartotojams žada dar greitesnį internetą, stabilesnį ryšį, daugiau lankstumo ir galimybių. Visiškai natūralu ir tai, kad nauja technologija ne tik žadina smalsumą bei entuziazmą, bet ir kelia nemažai klausimų. Kaip tai veikia? Kokiu principu? Su kokia įranga? Atsakymus į klausimus apie 5G, kuriuos norėjote užduoti, bet nedrįsote, jūsų patogumui sudėjome į vieną vietą.

Trumpai:

- 5G vartotojams pasiūlys dar stabilesnį, net iki 10 kartų už 4G greitesnį mobiliojo interneto ryšį.

- Telefonų gamintojai telefonus 5G ryšiui pradėjo aktyviai ruošti dar 2020 m. Dauguma telefonų, pagamintų vėliau, turi tokią galimybę.

- Apie tai, kad esate prisijungę prie 5G, sufleruoja ekrano viršuje šalia ryšio ikonėlės esantys simboliai 5G.

- 5G jau veikia ir planšetėse, o laikui bėgant taps standartine funkcija visuose išmaniuosiuose prietaisuose.

- 5G suteiks naują pagreitį daiktų interneto evoliucijai.

Kas yra 5G ryšys?

5G – tai naujas mobiliojo ryšio standartas, logiška jo evoliucija. 2G buvo įprastas ryšys, įgalinęs mus skambinti, rašyti žinutes ir retkarčiais pasinaudoti WAP paslaugomis (atsimenate tokias?). 3G mums pristatė tokį mobilųjį internetą, be kurio šiandien neįsivaizduojame gyvenimo. Sulig šiuo standartu ir prasidėjo išmaniųjų programėlių bei mobile-first era. 4G pasiūlė gerokai greitesnį ryšį. Tokį, kurio pakanka ne tik naršyti, bet ir intensyviai vartoti video bei audio turinį. 5G žengia dar toliau. Vartotojams naujasis standartas pasiūlys 10-100 Gbps greitį. Paprasčiau tariant, mobilusis internetas bus iki 10 kartų greitesnis. Kaip tai įmanoma? 5G siųstuvai naudoja 30-300 Ghz dažnio bangas (4G spektras – iki 6 Ghz), kurios geba daug efektyviau perduoti didelius informacijos kiekius. Tiesa, 5G bangos sklinda ne taip toli, sunkiau įveikia kliūtis, tad mobiliesiems operatoriams tenka iš esmės atnaujinti infrastruktūrą. Būtent todėl perėjimas prie geresnio standarto bus palaipsnis procesas.

Kas yra 5G?
Kas yra 5G?
© Organizacijos nuotr.

Ar mano telefonas naudoja 5G ryšį?

Ar jūsų telefonas naudoja 5G ryšį priklauso nuo to, ar jame yra speciali antena. Pirmuoju flagmanu, kuriame ji buvo įmontuota, dar 2019 m. tapo Samsung Galaxy S10. Tiesa, šį gebėjimą turėjo tik vienas iš serijos modelių. Visgi Samsung vis tiek buvo pirmoji. Po metų pasirodžiusi Galaxy S20 serija jau buvo visiškai pasiruošusi 5G. Maždaug nuo tų metų naujasis standartas gamintojų imtas diegti vis universaliau. Iš pradžių jis atsirado flagmanuose, po to vidutinės klasės modeliuose. Dabar jau ir vis daugiau biudžetinės klasės modelių, tokių kaip Samsung Galaxy A33, turi tokią galimybę. Jau labai greitai 5G turėtų tapti tiesiog universaliu standartu. Naujasis ryšio standartas veikia iPhone 12 ir naujesniuose modeliuose. Ar 5G prieinamas jūsų Android, įsitikinę pagooglinę jo pavadinimą ir žodelį 5G, arba nustatymų paieškos laukelyje įrašę ir tada spustelėję Preferred Network Type.

Kaip telefone aktyvuoti 5G?

Jeigu esate vietovėje, kurią pasiekia 5G bangos, turite atitinkamą interneto planą ir telefoną, galintį prisijungti prie naujojo ryšio standarto, šis tai turėtų padaryti automatiškai. Žvilgtelėkite į telefono ekrano viršutinę juostą. Šalia ryšio ikonėlės turėtumėte matyti nebe raideles LTE, o 5G. Jeigu tikrai žinote, kad esate 5G zonoje, bet telefonas kažkodėl prie jo neprisijungia, patikrinkite, ar ši funkcija aktyvuota. iPhone savininkai nustatymuose turėtų spustelėti Cellular>Cellular Data Options, o tada pasirinkti 5G Auto. Android vartotojai nustatymų programėlėje turėtų spausti Connections>Mobile Networks>Select Network Mode, o tada pasirinkti 5G/4G/3G/2G (auto connect). Nuo šiol jūsų telefonas, pagavęs 5G signalą, automatiškai prie jo jungsis.

5G ryšio greitis
5G ryšio greitis
© Organizacijos nuotr.

Ar 5G skirtas tik išmaniesiems telefonams?

Vienu ryškiausių 5G ryšio privalumų turėtų tapti jo įtaka daiktų interneto (Internet of Things) vystymuisi. Kitaip tariant, naująjį ryšio standartą galės naudoti praktiškai visi išmanieji prietaisai. Tokių planšetinių kompiuterių galima įsigyti jau dabar. Tik laiko klausimas, kada 5G antenos taps ir standartine išmaniųjų laikrodžių su eSIM funkcija komplektacijos dalimi. Tuo pačiu 5G yra dar geresnė alternatyva tradiciniam Wi-Fi ryšiui. Tele2 Laisvas internetas jau veikia su naujuoju standartu, užtikrindamas gerokai aukštesnės spartos duomenų perdavimą. Pokytį akivaizdžiausiai pajusime darydami kažką, kas reikalauja ypač sparčių srautų. Tarkime, žaisdami internete arba dėvėdami VR akinius.

Kas yra daiktų internetas ir kaip jis susijęs su 5G?

Skaitydami ar klausydamiesi apie 5G, ko gero, atkreipsite dėmesį ir į kitą dažnai vartojamą terminą – daiktų internetas (Internet of Things). Šis terminas naudojamas apibūdinti prietaisus, gebančius prisijungti prie interneto. Skaičiuojama, kad šiuo metu tokių pasaulyje yra apie 14 mlrd., o 2025 m. jau turėtų būti virš 30 mlrd. Šis augimas siejamas būtent su 5G plėtra. Daiktų internetas apima ne tik telefonus, bet ir laikrodžius, automobilius, buitinius prietaisus ir t. t. Visi jie galėtų bendrauti tarpusavyje ir veikti koordinuotai. 5G čia toks svarbus dėl to, kad šis ryšio standartas pasižymi gebėjimu iš vienos stotelės kokybiškai aptarnauti kelis prietaisus, be jokių kompromisų greičiui. Taigi 5G plėtra turės didžiulės įtakos ir pačių išmaniųjų prietaisų evoliucijai.

5G daiktų internetas
5G daiktų internetas
© Organizacijos nuotr.
Daugiau iš Tele2 inovacijų biuro
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą LOGIN.LT turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.7857

Svarbiausios naujienos ir komentarai iš LOGIN.LT –
kiekvieną savaitę tiesiai į el. paštą!