Kas yra cache duomenys


Cache, kaip ir visi duomenys, visų pirma yra informacija. Šiuo atveju ji kaupiama lankantis kokiame nors interneto puslapyje arba programėlėje. Čia galima panaudoti analogiją iš realaus pasaulio – įsivaizduokite, kad einate į įstaigą, kurioje niekada neteko būti. Tarkime, polikliniką. Savaime suprantama, ten beveik nesigaudote, todėl klausiate darbuotojų, kur jums eiti, gal net pasiklystate. Tačiau kai ten pat apsilankote antrą kartą, informacijos jau turite gerokai daugiau ir orientuojatės lengviau. Lygiai taip pat veikia ir cache duomenys. Tai jūsų telefone saugoma informacija apie puslapius ir programėles. Tai reiškia, kad operacinė sistema gerokai lengviau susiorientuoja, ką daryti: puslapiai greičiau atsidaro, esate atsimenami ir t. t. Kitaip tariant, cache duomenys vartotojo patirčiai suteikia gerokai daugiau patogumo.

Kodėl verta ištrinti cache duomenis

Jeigu cache duomenys iš tiesų taip palengvina gyvenimą, kam iš viso galvoti apie jų trynimą? Problema ta, kad tokia informacija turi ir tamsiąją pusę. Negalime rinktis, kas būtentpatenka į cache duomenų saugyklą. Tai už jus nusprendžia svetainės arba programėlės kūrėjai. Jų tikslas – padaryti taip, kad įrankis įsijungtų per maksimaliai trumpą laiką ir sklandžiai veiktų. Jeigu, tarkime, gyvenate vietoje, kurioje trūkinėja interneto ryšys, cache duomenys yra tikras išsigelbėjimas. Problema ta, kad, kartu su naudinga informacija, cache saugoma ir nemažai šiukšlių – reklamos, slapukai, programinio kodo klaidos ir pan. Viena vertus, tai šiokia tokia saugumo rizika – kai jūsų telefono cache yra pilna, programišiams daug lengviau pasisavinti ar kitaip nulaužti duomenis. Antra vertus, tokie duomenys tiesiog užima vertingą vietą telefono atmintyje. Taip, jie pagreitina procesus, bet ilgainiui pradeda veikti ir kaip balastas, mat prisirenkame informacinių šiukšlių.


Kaip išvalyti Android telefono cache


Cache duomenų išvalymas Android telefone – pakankamai lengvas procesas. Vienintelis keblumas nebent tas, kad kiekvienos programėlės cache reikės trinti atskirai. Kita vertus, tai kaip tik gali būti pliusas – vienus įrankius juk naudojame gerokai dažniau nei kitus. Turėkite omenyje, kad, priklausomai nuo gamintojo, instrukcijos gali šiek tiek skirtis, Samsung meniu atrodo kiek kitaip nei Xiaomi, bet principai tikrai išlieka tokie patys. Taigi, pradėkite atsidarydami savo telefono nustatymų programėlę. Keliaukite tiesiai į savo programėlių sąrašą. Jis bus sudėliotas arba pagal abėcėlę, arba pagal dydį. Pasirinkite norimą ir paspauskite ikoną. Ekrane pamatysite išsamų programėlės aprašymą. Spustelėkite skiltį Storage and cache. Čia pamatysite, kiek vietos užima pati programėlė, kiek joje sukaupta duomenų ir kiek cache. Taip pat pamatysite ir šiukšliadėžės ikoną su užrašu Clear cache. Tiesiog spustelėkite ją ir patvirtinkite pasirinkimą. Viskas.

Kaip išvalyti cache iPhone telefone


Telefonuose su iOS operacine sistema cache duomenis išvalyti taip labai paprasta – su šia procedūra be vargo susitvarkys net ir su technologijomis nelabai draugaujantys žmonės. Labai gera naujiena ir ta, kad visuose iPhone veikia ta pati operacinė sistema, tad ir veiksmai – nepriklausomai nuo jūsų turimo modelio – bus lygiai tokie patys. Įsijunkite telefono nustatymus ir spustelėkite General. Pasirinkite iPhone Storage. Čia rasite visų turimų programėlių sąrašą. Pasirinkite tą, kurios sukauptus cache duomenis norėtumėte pašalinti. Čia pamatysite kiek atminties užima pats įrankis, o kiek jo sukaupta informacija. Belieka paspausti užrašą Offload App. Jeigu po internetą naršote naudodami Safari, periodiškai išvalykite ir jos cache. Nustatymuose slinkite žemyn, kol surasite Safari. Tada paspauskite mygtuką Clear History and Website Data ir dar kartą patvirtinkite pasirinkimą.

Ar verta valyti telefono cache


Taigi, išvalyti telefone sukauptus cache duomenis yra labai paprasta. Tačiau štai dar vienas klausimas: ar iš viso verta tai daryti? Taip, tokiu būdu atlaisviname šiek tiek vietos, bet ar tuo pačiu neprisidarome daugiau žalos? Cache duomenys kaupiami ne be reikalo. Kaip jau minėjome, jie gerokai pagreitina naršymą, tuo pačiu palengvindami jums gyvenimą. Taigi, valyti šios informacijos, jeigu neturite tam svarios priežasties, nereikėtų. Žinoma, negalima ignoruoti fakto, kad cache duomenys tikrai gali užimti daug vietos. Jeigu telefone jos jums tiesiog verkiant trūksta, tai gali būti šiokia tokia išeitis. Tiesa, laikina. Daug protingiau tiesiog nusiteikti ir atlikti talką. Jeigu labiau nerimaujate dėl kartu su naudinga informacija pasigaunamų informacinių šiukšlių, verčiau išbandykite kokią nors švaros palaikymo programėlę. Android telefone geriausias pasirinkimas būtų All-In-One Toolbox, Norton Clean arba tiesiog Files by Google. iPhone atveju neprašausite su Smart Cleaner, Boost Cleaner ar Clean Doctor.