2022 m. birželio 27 d. 10:07 REKLAMA

Greitasis telefono įkrovimas: privalumai ir trūkumai

Greitasis telefono įkrovimas: privalumai ir trūkumai
© Organizatorių nuotr.

Turbūt būtų sunku surasti įrenginį, kurio pristatyme neryškėtų baterijos parametrai: jos talpa ir krovimosi galia. Čia, kaip ir kitur, mėgstama pasigirti dideliais skaičiais. Toks varžymasis kartais atrodo keistas. Juk už ličio jonų baterijose naudojamą technologiją nieko pranašesnio dar nepavyko sukurti. Nors ilgą laiką ir bandoma tai padaryti. Tad kaip tada įmanoma nuolat girtis tais pačiais sprendimais, kuriuose pažangos ne tiek ir daug? Pasirodo, kad baterijos niekas ir neperkuria. Tiesiog ieškoma vis daugiau būdų, kaip būtų galima dar efektyviau išnaudoti tą pačią technologiją, siekiant baterijas paversti ilgaamžiškesnėmis, greitesnėmis, protingesnėmis ir t. t. Štai čia ir atsiveria erdvė lenktyniavimui. Pastaraisiais metais gamintojai ypač daug dėmesio skiria būtent krovimosi greičiui. Kas yra greitasis krovimasis, kokie jo pliusai ir minusai?

Kaip veikia greitasis krovimas?

Greitasis telefono įkrovimas: privalumai ir trūkumai
© Organizatorių nuotr.


Kaip sako pats pavadinimas, greitojo krovimo technologijos tikslas – greičiau įkrauti išmanųjį telefoną, kompiuterį ar kitą elektroninį prietaisą. Kiek greičiau? Kuo greičiau, tuo geriau. Dažniausiai išgirsite dvejopus skaičius. Visų pirma – laiką, per kurį baterija įkraunama iki galo. Tarkime Xiaomi giriasi, kad jų 11T Pro modelis 100 proc. gali pasiekti vos per septyniolika minučių. Kaip tai įmanoma? Čia ir ateina kito skaičiaus eilė. Xiaomi 11T Pro baterija taip sparčiai įsikrauna dėl to, kad įkroviklis energiją perduoda net 120 W srove. Jeigu telefono įkroviklį įsivaizduotume kaip vamzdį, o elektros srovę – kaip vandenį, vatas nurodytų, kiek vandens prateka per laiko vienetą. Kuo daugiau vatų – tuo daugiau energijos per trumpesnį laiką. Regis, dar ne taip seniai 5 W atrodė visai daug. Dabar toks skaičius daug kam sukeltų juoką. Juk Samsung Galaxy S22 Ultra deklaruoja palaikantys 45 W krovimą. Vis daugiau modelių puikuojasi 100 W ar net didesniais skaičiais. Kaip tai iš viso įmanoma? Galų gale, ar tokia stipri elektros srovė nekenkia pačiai baterijai?

Ar greitasis krovimas gali pakenkti baterijai?

Greitasis telefono įkrovimas: privalumai ir trūkumai
© Organizatorių nuotr.


Kartais pažiūrėjus į užrašus ant įkroviklių gali ištikti šokas. Juk 120 W – labai daug! Ar tai nepakenks telefono baterijai? Ar ji neperkais? Juk būtent perkaitimas yra dažniausiai pasitaikanti baterijos gedimo priežastis (štai kodėl vasarą nereikėtų telefono palikti saulėje). Trumpas atsakymas į šias baimes: ne, nepakenks. Jeigu naudojate tvarkingą, nepažeistą įkroviklį, o telefonas nesugedęs, jokios ilgalaikės žalos greitasis krovimas baterijai nepadarys. Kodėl? Atsakymas slypi inžineriniuose sprendimuose. Gamintojai juk puikiai žino, apie perkaitusios baterijos pavojų. Viešai girtis sparčiu krovimu, nutylint faktą, kad toks telefonas per kelis mėnesius taptų sunkiai naudojamas, būtų mažų mažiausiai kvaila. Taigi, kuriant tokius greitus kroviklius, taikomos tam tikros saugumo priemonės. Šiuo metu pati populiariausia – padalinti pačią bateriją į dvi dalis. Tai reiškia, kad laidu keliauja ne, tarkime, 120 W, o 60 W srovė. Tačiau ji tuo pačiu metu maitina dvi baterijas – taip išgaunamas norimas efektas ir nerizikuojama perkaitimu.


Telefono baterijos ir operacinė sistema

Greitasis telefono įkrovimas: privalumai ir trūkumai
© Organizatorių nuotr.


Tobulėja ne tik inžinerinė dalis. Šiuolaikinėms baterijoms efektyviau veikti labai padeda ir operacinė sistema, dirbtinio intelekto sprendimai. Išmanieji telefonai yra užprogramuoti saugoti savo bateriją. Didelę galią įkroviklis naudoja tik pirmosiomis krovimo minutėmis, jeigu galia labai didelė (150 W ir daugiau) sekundėmis. Vėliau galia palaipsniui mažinama, o paskutiniai baterijos procentai kraunami ypač lėtai ir naudojant mažą galią. Čia slypi ir atsakymas, kodėl kai kurie telefonai, kaip antai Samsung Galaxy pirmuosius 50 baterijos procentų įkrauna per pusvalandį. Nemažai žmonių jaučia nerimą dėl to, kad įkraus telefoną per daug. Kitaip tariant, kad, pasiekus 100 proc. ir neištraukus laido, baterija tiesiog bus maitinama, taip be reikalo ją šildant. Toks nerimas kiek perdėtas. Visas procesas nuolatos stebimas ir reguliuojamas algoritmų – specialistų iš anksto suprogramuotos sekos, kaip greitai, efektyviai ir saugiai įkrauti bateriją. Pasiekus 100 proc., krovimas daugelyje telefonų automatiškai išjungiamas, net jeigu neištraukėte įkroviklio laido. iPhone telefonuose veikia dar pažangesnė sistema. Įjungti einant miegoti, jie gana greitai įsikrauna iki 80 proc., tada sustoja, o likusius 20 proc. surenka prieš pat suskambant jūsų žadintuvui.

Greitasis telefono įkrovimas: privalumai ir trūkumai
© Organizatorių nuotr.


Kodėl krovimo galia netenka reikšmės?

Žongliravimas ir didžiavimasis didžiuliais skaičiais – tai rinkodaros pradžiamokslis. Lenktynės, kas galės girtis galingesniu procesoriumi, geresne kamera, ar ryškesniu ekranu – technologijų kompanijų duona kasdieninė. Ne išimtis ir krovimo galia. Vis dėlto, mums reikėtų išlikti budriems ir nepasimauti ant kiekvieno tokio kabliuko. Šis išmaniojo įrenginio parametras, išreikštas vienu skaičiumi, kitą sykį yra ne tik dviprasmiškas, bet iš tiesų ir nepasako nieko tikslaus. Gamintojai dažniausiai nurodo didžiausią galią, kurią gali pasiekti įkroviklis, tačiau tai dar nereiškia, kad būtent tokia ji pasieks telefoną. Pavyzdžiui, įkroviklis gali būti 100 W galios, o telefoną (dėl laido varžos) pasieks tik 80 W. Maža to, galios pikas pasiekiamas tik pirmosiomis krovimo minutėmis. Ampervalandėmis matuojama baterijos talpa taip pat gali būti keblus matmuo. Juk labai svarbu, kaip telefonas išnaudoja energinius resursus, kaip pats žmogus naudoja prietaisą. Į ką tada kreipti dėmesį? Į du dalykus: per kiek laiko baterija pasiekia 100 proc., ir kaip greitai po to išsikrauna.

Kaip tausoti telefono bateriją?

Greitasis telefono įkrovimas: privalumai ir trūkumai
© Organizatorių nuotr.


Yra daug būdų optimizuoti išmaniojo telefono baterijos eikvojimą. Tačiau nepamirškite, kad savo išmaniojo baterijai galite padėti ne tik šitaip. Baterija yra įrenginys, kuriame susijungia fizika ir chemija. Tai ir fizinis daiktas, kuriam tinkamai veikti reikia tam tikrų sąlygų. Svarbiausia jų – temperatūra. Kad baterija tarnautų ilgiau, telefoną laikykite toliau nuo karščio: įkaitusių paviršių, vasarą nepalikite automobilyje ar ant saulės. Tyrimai parodė, kad temperatūrai pasiekus 30 laipsnių Celsijaus, baterijos efektyvumas drastiškai krenta. Nors iš draugo pasiskolintas įkroviklis didelės žalos nepadarys, naudodami originalų taip pat išlošite baterijai sveikatos. Neleiskite telefonui išsikrauti visiškai. Geriausia bateriją laikyti 20-80 procentų rėžiuose. Procentui krentant žemiau 10 proc., baterijoje prasideda cheminiai procesai, galintys padaryti ilgalaikės žalos veikimui. Kai kuriuose telefonuose jau yra įdiegta funkcija, automatiškai išjungianti įrenginį, kai jis pasiekia pavojingai žemą baterijos lygį. Tačiau dar tikrai ne visuose.

Daugiau iš Tele2 inovacijų biuro
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą LOGIN.LT turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Svarbiausios naujienos ir komentarai iš LOGIN.LT –
kiekvieną savaitę tiesiai į el. paštą!