2022 m. lapkričio 24 d. 13:15

VSD: Kinija pirmauja plėtojant dronų spiečių ir kvantines technologijas, bet technologijų lyderė yra JAV

Dronų spiečius
Dronų spiečius

JAV, Kinija ir Rusija, siekdamos globalios lyderystės, vykdo ambicingus planus vystyti virsmo technologijas – tokias, kurios turi potencialo iš esmės pakeisti ar patobulinti jau esamų technologijų funkcijas, feisbuke apžvelgia Valstybės saugumo departamento (VSD) analitikai. Jų vertinimu, Kinija pirmauja vystydama dronų spiečių ir kvantines technologijas, tačiau globalią technologijų lyderystę išlaiko JAV.

Skaičiuojama, kad yra apie 160 virsmo technologijų, iš jų aktyviausiai šiuo metu vystomi dirbtinis intelektas (DI), didieji duomenys, kvantinės technologijos, taip pat autonominės, kosmoso ir ultragarsinės bei žmogaus fizinių savybių išplėtimo technologijos, rašo VSD.

„Labai tikėtina, kad dauguma virsmo technologijų, kurios skatina ekonominį augimą, karinę modernizaciją ir geopolitines varžybas, bus išvystytos iki 2035-2040 metų. Didžiausius pokyčius lems DI ir didžiųjų duomenų, o ilgalaikėje perspektyvoje – ir kvantinės technologijos“, – apžvelgia žvalgybininkai.

Žvalgybos vertinimu, labai tikėtina, kad artimoje perspektyvoje dauguma virsmo technologijų dar neturės revoliucinės įtakos valstybių ekonomikai ir karybai, tačiau, didžiosioms valstybėms technologijas laikant vienu pagrindinių tarptautinės lyderystės veiksnių, ilgalaikėje perspektyvoje jos taps geopolitinių pokyčių katalizatoriumi.

VSD analitikų vertinimu, Kinija ir Rusija, plėtodamos virsmo technologijas, siekia tobulinti didžiųjų duomenų analizę, sprendimų priėmimo procesą, be kita ko, išplėsti galimybes vykdyti masinę stebėseną ir užtikrinti saugią komunikaciją. Šių valstybių bendradarbiavimas virsmo technologijų sektoriuje auga ir yra paremtas pragmatiniu ekonominiu išskaičiavimu bei siekiu nusverti Vakarų lyderystę.

„Vakarų žvalgybų vertinimu, Kinija dabar pirmauja kai kuriose DI vystymo srityse ir investicijomis į kvantines technologijas, tačiau JAV išlaiko globalią technologinę lyderystę. Kinijoje vykdomi vieni efektyviausių DI tyrimų vaizdo, signalų ir natūralios kalbos apdorojimo srityse, šalis pirmauja, vystydama dronų spiečiaus technologijas.

Kinijos nacionalinėje DI strategijoje šios technologijos pristatomos kaip valstybės skaitmeninės revoliucijos pamatas ir karinio pranašumo varžybose su JAV įrankis. DI technologijas Kinija pirmiausia siekia pritaikyti modernizuodama kariuomenę ir skatindama ekonominį augimą. Kuriami DI algoritmai, leidžiantys optimizuoti kibernetinių atakų kontrolę, taip pat didinama Kinijos informacinių tinklų ir telekomunikacijų sistemų apsauga. Pritaikant šiuos algoritmus vaizdo ir natūralios kalbos apdorojimui, kuriamos giluminės klastotės (angl. deepfake), turinčios potencialo išplėsti propagandos ir dezinformacijos sklaidą“, – rašo VSD.

Daugiausiai pasaulyje į kvantinius tyrimus investuojanti Kinija proveržį pasiekė vystydama kvantinės komunikacijos technologijas. Anot žvalgyininkų, Kinijos kompanija „CAS QuantumNet“ valdo didžiausią pasaulyje antžeminį kvantinio šifravimo tinklą, kuris jungia keletą didžiųjų miestų šalies rytuose ir gali užtikrinti itin saugų skaitmeninių duomenų perdavimą.

Kartu Pekinas efektyviai plečia ir palydovinį kvantinio šifravimo tinklą – 2016 m. į kosmosą paleido pirmąjį pasaulyje kvantinio ryšio palydovą „Micius“, o iki 2030 m. palydovinį kvantinio šifravimo tinklą siekia padaryti globaliu. Įgyvendinusi šį planą, Kinija labai sustiprintų savo nacionalinį informacinį saugumą ir diktuotų tarptautinius kvantinės komunikacijos standartus.

„Žvalgyba vertina, kad spartų DI ir kitų virsmo technologijų vystymą Kinijoje daugiausiai lemia plati rinka ir valstybės politika: laisvi duomenų apsaugos reguliavimai, valstybės įmonių ir DI projektų subsidijavimas, investicijos į technologijų parkus ir tyrimų laboratorijas užsienyje. Virsmo technologijų tyrimai ir vystymas vykdomi įgyvendinant karinio ir civilinio sektorių sintezės modelį, kai apjungiami šalies karinis ir verslo sektoriai, universitetai ir kitos institucijos“, – rašoma VSD publikacijoje.

Dronų spiečius
Dronų spiečius

Rusiją ir Kiniją vienija panašus požiūris į duomenų kontrolę ir skaitmeninį suverenitetą. Norėdamos atsverti Vakarų atviro interneto kultūrą ir pritraukti kontrole paremto nacionalinio interneto segmento šalininkes, Rusija ir Kinija aktyviai palaiko viena kitos iniciatyvas tarptautinėse organizacijose, o ypač – inicijuojant techninius skaitmeninio suvereniteto standartus Tarptautinėje telekomunikacijų sąjungoje (ITU). Vis dėlto, nors Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimas technologijų sektoriuje auga, jis nėra glaudus, apibendrino VSD analitikai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą LOGIN.LT turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Svarbiausios naujienos ir komentarai iš LOGIN.LT –
kiekvieną savaitę tiesiai į el. paštą!