G. Šimkus renginyje „Fintech Day 2021“ patikino, kad nebėra abejonių dėl finansinių technologijų (fintech) sektoriaus augimo.

„Mūsų tikslas yra tai, kad Lietuvos banko išduodama licencija atitiktų aukščiausios kokybės sertifikatus“, – pasakoja G. Šimkus.

Jis pažymėjo, kad reguliuotojas nori būti Fintech partneris ir patarėjas, kuomet sektorius sparčiai auga. Lietuvos banke startavo Finansinių rinkų plėtros centras, kuris skirtas padėti sektoriaus atstovams šalyje.

„Turime užtikrinti, kad licencijuotų institucijų plėtra yra apdairi ir tvari, o verslą skatina ne tik pelnas ir efektyvumas, bet ir deramas rizikų valdymas, netoleruojant pinigų plovimo ar apgavysčių“, – pabrėžia G. Šimkus.

G. Šimkus pažymėjo, kad sektorius „neketina ilsėtis“ ir jam plečiantis Lietuvos banke egzistuoja nulinė tolerancija sukčiavimui, tinkamas rizikų valdymas yra aukščiausias prioritetas: „Grandinė yra tiek stipri, kiek stipri silpniausia jos grandis“.

Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta anksčiau yra sakęs, kad fintech įmonės Lietuvoje gali plėstis, kurtis ir didinti konkurenciją, tačiau jos turi būti finansiškai patikimos ir investuoti į rizikų valdymą, rašo BNS.

Lietuvos banko duomenimis, praėjusių metų pirmąjį pusmetį bendra fintech įmonių atliktų mokėjimo operacijų suma siekė 121,8 mlrd. eurų – 5,7 karto daugiau nei užpernai tuo pačiu metu. Įmonės iš licencinės veiklos gavo 208,2 mln. eurų pajamų – 5,1 karto daugiau ne 2020-ųjų sausį-birželį, 94 proc. šių pajamų teko elektroninių pinigų, 6 proc. – mokėjimo įstaigoms.

„Investuok Lietuvoje“ duomenimis, 2021 metais šalyje veikė 270 fintech bendrovių. Jose dirba daugiau kaip 4 tūkst. darbuotojų, praneša BNS.

Ruošia sektoriui gaires

Finansų ministrės teigimu, Vyriausybė ruošia sektoriaus 2022-2027 m. gaires, kurios bus viešai prieinamos antrajame šių metų ketvirtyje.

Fintech entuziastai yra nerimstantys produktų tobulėjimo varikliai. Fintech jau tapo svarbia Lietuvos finansinio lauko dalimi, kadangi ji prisideda prie aukštesnės vertės ekonomikos. Vyriausybė palaiko sektoriaus tolesnę plėtrą ir mato, kad reikia turėti ilgalaikę Fintech strategiją.“ – pasakoja G. Skaistė.

Jos susiduria su keturiomis pagrindinėmis temomis: augimo užtikrinimu, skaitmeninių finansinių paslaugų skatinimu, technologinių inovacijų kūrimo skatinimu bei krizių valdymo stiprinimu.

G. Skaistės teigimu, iš Fintech įmonės dalinasi įžvalgomis apie keturias pagrindines problemas. Įmonės reikalauja ilgalaikės sektoriaus strategijos ir gairių, taip pat pasakoja apie teisinių reikalavimų problemas, talentų paklausą darbo rinkoje ir prieigą prie kapitalo ankstyvose įmonės stadijose.

„Fintech sektorius auga, tai reiškia, kad yra galimybė jį plėsti Lietuvos rinkoje“, – pabrėžia G. Skaistė.
Gintarė Skaistė

Antradienį „Rockit“ organizuojamoje konferencijoje „Fintech Day 2021“ svarstomi svarbiausi su Fintech sektoriumi susiję klausimai. Konferenciją atidarė Lietuvos banko vadovas Gediminas Šimkus ir Lietuvos finansų ministrė Gintarė Skaistė. Pranešėjų teigimu, šiuo metu Fintech sektoriaus augimui svarbiausia užtikrinti efektyvų institucijų bendradarbiavimą.

Konferenciją atidariusi finansų ministrė Gintarė Skaistė teigė, kad Fintech sektorius – svarbi Lietuvos finansinio lauko dalis. G. Skaistė taip pat pranešė apie ministerijos ruošiamas gaires.

Joje dalyvaus Lietuvos ir užsienio fintech startuolių, Lietuvos banko, Finansų ministerijos atstovai, pranešėjai iš Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Brazilijos, Ispanijos ir Latvijos, nurodo organizatoriai.