Nuo kovo pradžios tarptautinė bendruomenė sutarė atjungti 7 Rusijos bankus nuo tarptautinės tarpbankinių mokėjimų sistemos SWIFT. JAV į sankcijų sąrašą taip pat įtraukė ir didžiausią Rusijos banką „Sberbank“, tačiau dėl Europos šalių priklausomybės nuo naftos ir dujų šis bankas vis dar lieka pasiekiamas per SWIFT, kitu atveju Europos šalys negalėtų atsiskaityti už tiekiamą naftą ir dujas. Nepaisant to, sankcijų paskelbimas ir didžiosios dalies Rusijos bankų atjungimas nuo SWIFT labai apsunkino prekybą ir tarptautinius mokėjimus į Rusiją arba iš jos, rašoma S. Simanausko pranešime spaudai.

Spėjama, kad kinų vystoma tarptautinė mokėjimų sistema CIPS gali padėti Rusijos režimui apeiti sankcijas, tačiau CIPS nei iš tolo negali prilygti SWIFT.

Per CIPS sistemą per dieną yra perleidžiama 61 mlrd. JAV dolerių, tuo tarpu per SWIFT – net 5 trilijonai JAV dolerių; SWIFT turi 11 000 prisijungusių narių, CIPS – tik 75 tiesioginius ir 1 205 netiesioginius dalyvius. Be to, nors naudojantis CIPS galima atlikti mokėjimus Kinijoje ir Honkonge, vykdant pavedimus už Kinijos ribų ji vis tiek jungiasi prie SWIFT pranešimų sistemos, kuri didžiajai daliai Rusijos bankų yra neprieinama, taigi bent jau tiesioginio būdo išvengti SWIFT apribojimų ir vis tiek vykdyti tarptautinius pervedimus pasinaudojant kinų kuriama alternatyva nėra.

Didieji mokėjimo kortelių tinklai taip pat apribojo Rusijos bankų išduotų kortelių naudojimą, palikdami galimybę atlikti tik vietinius mokėjimus, iki išduotos kortelės nustos galioti. Tai reiškia, kad bet kokie atsiskaitymai tarptautinėse el. prekybos platformose tapo negalimi. Tiesa, Rusija šiam žingsniui buvo kur kas geriau pasiruošusi, nes po 2014 m. Krymo aneksijos paskelbtų sankcijų Rusijos centrinis bankas pradėjo vystyti vietinę mokėjimo kortelių sistemą „Mir“, kuria galima atsiskaityti ir su Armėnijos, Baltarusijos, Kazachstano, Kirgizijos, Vietnamo ir Turkijos prekybininkais.

Jau praėjusių metų pabaigoje Rusijos centrinis bankas skelbė, kad daugiau nei pusė Rusijos gyventojų turi „Mir“ korteles, tikėtina, kad šis skaičius netrukus dramatiškai išaugs. Reaguodami į tai, jog „Mir“ kortele Kinijos prekybos milžinuose taip pat neatsiskaitysi, Rusijos bankai suskubo derėtis su didžiausiu Kinijos mokėjimo kortelių tinklu „UnionPay“, siekdami išleisti atnaujintas „Mir“ korteles, kuriomis galima būtų atsiskaityti ir su Kinijos prekybininkais.

Kaip viena iš alternatyvų prieš nuvertėjantį rublį ir apribotus tarptautinius mokėjimus yra įvardijamos kriptovaliutos. Pasak „Arcane Research“, praėjusią savaitę kriptokeityklose rublių keitimas į populiariausią pasaulyje kriptovaliutą bitkoiną pasiekė devynių mėnesių aukštumas. Dažniausiai rubliai keičiami į stabilią vertę garantuojančią (angl. stablecoin) kriptovaliutą USDT ir bitkoinus.

Tiesa, tikėtina, kad atsiskaitymai kriptovaliutomis taip pat netaps panacėja, kadangi didžiosios kriptokeityklos jau kuris laikas griežtina savo atitikties politikas, siekdamos tapti visavertėmis finansų rinkos dalyvėmis. Tai reiškia, jog jos taip pat įgyvendina didžiųjų šalių paskelbtus sankcijų režimus ir blokuoja su sankcionuotais asmenimis susietas kriptopinigines.

Deja, kai kurios tarptautinės finansų įstaigos, motyvuodamos nestabilia situacija šalies viduje, apribojo tarptautinius mokėjimus ir su Ukrainos bankais. Ukrainos grivina kol kas nepatyrė stiprių svyravimų ir finansinė sistema bendrame karo kontekste atrodo stebėtinai stabiliai.

Vakarų šalys turi padaryti viską užtikrindamos, kad beprecedentė parama toliau sėkmingai pasiektų Ukrainos gyventojus tiesiogiai, vietiniai ir tarptautiniai pervedimai būtų vykdomi be trikdžių, o ukrainiečiai nebūtų priversti naudotis alternatyviais ir brangesniais mokėjimo būdais.

Simas Simanauskas yra finansinių technologijų bendrovės „ConnectPay“ partnerysčių direktorius, finansinių technologijų rinkos ekspertas

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą LOGIN.LT turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000