Kai kurie šalies stebėtojai mano, kad tai gali būti susiję su neseniai vykdytomis karinėmis pratybomis, kuriose Šiaurės Korėja išbandė naujas raketas. Dėl šių pratybų, buvo manoma, kad užsienio programuotojai įvykdė kibernetinę ataką, esą, sakydami, kad šalis liautųsi demonstravusi savo karinę galią.

Tačiau šalies interneto ryšio nutrūkimas nepriklauso nuo nei vienos valstybės remiamos kibernetinių įsilaužimų agentūros. Kaip teigia „Wired“, tai buvo vieno namuose sėdinčio ir kukurūzus valgančio amerikiečio su marškinėliais, pižaminėmis kelnėmis ir šlepėtėmis darbas.

Kiek daugiau nei prieš metus nepriklausomas programuotojas slapyvardžiu „P4x” pats buvo „nulaužtas“ šnipų iš Šiaurės Korėjos. Jis buvo vienas iš nukentėjusiųjų nuo didelio masto kibernetinės atakos, kurios tikslas buvo pavogti informaciją apie vakarietiškų programų pažeidžiamas vietas.

„P4x” teigimu, jam pavyko apsaugoti visus savo duomenimis, todėl niekas iš jo pavogta nebuvo. Tačiau jis teigė esąs „stipriai susinervinęs“ dėl Šiaurės Korėjos remiamos kibernetinių atakų agentūros asmeniško išpuolio prieš jį bei JAV valdžios atsako nebuvimo.

Praėjus vieneriems metams pasipiktinimas niekur nedingo ir „P4x“ nusprendė veiksmų imtis pats.

„Jaučiau, kad elgiuosi teisingai. Jei neparodysime jiems [Šiaurės Korėjai – LOGIN.LT] dantų, jie ir toliau mus puldinės, – „Wired“ pasakojo programuotojas. – Norėjau, kad jei suprastų, kad jei puolate mus, jūsų infrastruktūra kurį laiką neveiks.“

„P4x” teigia, kad Šiaurės Korėjos sistemose jam pavyko rasti didelį kiekį nepataisytų pažeidžiamumų., kurie leido jam pradėti atakas prieš serverius ir maršrutizatorius, nuo kurių priklauso prie šalies interneto prijungti tinklai.

Viešai atskleisti tinklų pažeidžiamumus programuotojas atsisakė, kadangi, jo manymu, tai galėtų padėti Šiaurės Korėjos vyriausybei apsiginti prieš jo puolimus.

Hacker
Hacker

Palyginti paprasti metodai, kaip juos apibūdino pats programuotojas, turėjo didelį poveikį. Veiklos laiko matavimo tarnybos „Pingdom“ įrašai rodo, kad „P4x“ įsilaužimo metu neveikė beveik visos Šiaurės Korėjos svetainės.

Kibernetinio saugumo tyrinėtojas Junade Ali, stebintis Šiaurės Korėjos internetą, sako, kad pradėjo stebėti tai, kas iš pradžių atrodė kaip masinio masto kibernetinės atakos prieš šalies internetą ir nuo to laiko atidžiai sekė atakas, net neįsivaizduodamas, kas jas vykdė.

J. Ali teigia matęs, kaip nutrūkdavo pagrindiniai šalies maršrutizatoriai, o su jais kartu ir el. pašto bei kitos interneto paslaugos.

„Sugedus maršrutizatoriams sutrinka visas duomenų judėjimas Šiaurės Korėjoje“, – tinklaraščiui „WIRED“ pasakojo ekspertas.

Kad ir koks retas būtų atvejis, kad vienas slapyvardžiu pasivadinęs programuotojas sukeltų tokio masto interneto „užlūžimą“, kol kas nėra aišku, kokį poveikį išpuoliai turėjo Šiaurės Korėjai. Tik maža dalis šiaurės korėjiečių turi prieigą prie interneto. Didžioji dalis gyventojų apsiriboja stipriai apribotu šalies intranetu. Kaip rašoma „Wired“, po slapyvardžiu pasislėpusio programuotojo panaikintos svetainės daugiausia naudojamos propagandai.

Nors įsilaužimas į tokias svetaines neabejotinai kelia nepatogumų kai kuriems režimo pareigūnams, Šiaurės Korėjos kibernetinės erdvės tyrinėtojas Martynas Williamsas pabrėžia, kad praktiškai visi programuotojai, prieš daugiau nei metus įsilaužę į „P4x” kompiuterį, beveik garantuotai gyvena kitose šalyse, pavyzdžiui, Kinijoje.

„Sakyčiau, kad jei jis [„P4x” – LOGIN.LT] norėjo atsigriebti žmonėms, nulaužusiems jo tinklą, jis tikriausiai dėmesį kreipia ne ten, kur reikėtų“, – tinklaraščiui „Wired“ pasakoja ekspertas. – Bet jei jis norėjo erzinti Šiaurės Korėją, jam tikriausiai tai pavyko.“

Pačio „P4x“ teigimu, šalies piliečiai, kurie ir taip neturi prieigos prie interneto, nebuvo jo taikinys – buvo stengiamasi kuo stipriau paveikti valdžią, kuo mažiau paveikiant piliečius.

Kol kas programuotojo įsilaužimai, anot jo, buvo skirti bandymams ir zondavimui, siekiant rasti pažeidžiamumą. Dabar ketinama pabandyti iš tikrųjų įsilaužti į Šiaurės Korėjos sistemas su tikslu pavogti informaciją ir pasidalinti ją su ekspertais.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą LOGIN.LT turinį.
(0 žmonių įvertino)
0