5G ryšys šiandien yra kur kas daugiau, nei tik greitesnis internetas. Jo prieinamumas tapo valstybių išsivystymo rodikliu, todėl pasiekę 99 proc. 5G aprėpties ribą įsirašėme į Europos šalių elitą. Kiekvienam iš mūsų tai atveria naujas erdves dirbti, galimybes iš bet kurio Lietuvos kampelio nerti į virtualią realybę o gal netrukus išvysti, kaip į mūsų kiemą įrieda maisto prekes pristatantis robotas. Turėdama taip gerai išvystytą 5G tinklą, Lietuva tampa kur kas patrauklesnė investuotojams ir ateities technologijų kūrėjams“, – teigia „Telia“ technologijų vadovas Andrius Šemeškevičius.

Pasak jo, 99 proc. 5G aprėptimi Lietuva į priekį išsiveržė prieš daugumą 5G lyderėmis laikomų Šiaurės valstybių, taip pat JAV, Vokietiją ir Japoniją, jos panašų rezultatą turėtų pasiekti tik po poros metų. „Telia“ įmonių grupės duomenimis, Estijoje bei Suomijoje 5G plėtra atsilieka mažiausiai keletu procentų. Į savo tinklų infrastruktūros atnaujinimą ir IT kompetencijų plėtrą pastaraisiais metais bendrovė investavo 400 mln. eurų.

A. Šemeškevičius teigia, kad Lietuvos 5G plėtros sėkmės istorija ypatinga ir tuo, kad ją pavyko „parašyti“ per rekordiškai trumpą laiką. Su kaimyninėmis valstybėmis užsitęsusios derybos dėl 5G dažnių nubloškė Lietuvą į paskutinį Europos 5G vagoną, o komercinių dažnių aukcionai buvo surengti tik praėjusių metų rudenį. Nepaisant to, pačią pirmą 5G įjungimo dieną naujos kartos ryšiu „Telia“ tinkle iš karto galėjo naudotis 75 proc. šalies gyventojų.

„Pasiektas 5G plėtros tikslas padeda mėgautis vasara su dar geresne nuotaika. Galbūt kažkas galės anksčiau išvykti padirbėti į sodybą, kurios nesiekė šviesolaidžio kabeliai, o kitam tai galimai tai taps paspirtimi aukštos raiškos filmus ar muziką „išsivežti“ į dar neatrastą šalies kampelį. Tikiu, kad lyderystė 5G srityje taip pat bus rimtu argumentu užsienio bei Lietuvos verslui mūsų šalį rinktis savavaldžio transporto bandymams, kurti telemedicinos ir išmanios žemdirbystės sprendimus ar tiesiog išdrįsti už didmiesčių ribų statyti modernias automatizuotas gamyklas, taip gerai apmokamas darbo vietas kuriant ir regionų gyventojams“, – visą šalį apimančios 5G aprėpties potencialą komentuoja A. Šemeškevičius.

„Telia“ šiuo metu Lietuvoje turi 1650 mobiliųjų bazinių 5G stočių. Siekiant sumažinti stotims reikalingos energijos suvartojimą, buvo įdiegta išmani dirbtinio intelekto algoritmus naudojanti stočių „migdymo“ programa, ji realiu laiku stebi stoties apkrovimą, vartotojų skaičių ir kitus reikšmingus parametrus ir taip optimizuoja radijo siųstuvų galią. Ši programa ir stočių atnaujinimas šiais metais padėjo sutaupyti net apie 10 proc. elektros energijos.

Naujasis bendrovės 5G ryšys iki 10 kartų efektyviau naudos elektros energiją, vertinant pagal perduodamų duomenų kiekį, o tai ypač svarbu atsižvelgiant į nuolat augančias duomenų apimtis ir įmonių grupės tikslą jau 2030 metais savo veikloje pasiekti nulinę CO2 emisiją.

„Šis reikšmingas įvykis žymi įdomios kelionės pradžią, kurios tikslas – sukurti pažangias 5G galimybes Lietuvos rinkai, naudingas visiems žmonėms, net ir atokiausiose vietovėse. Kartu esame pasirengę kurti ateitį, kupiną pažangiausių galimybių, kurias suteikia 5G technologija“ – sako Daniel Ode, laikinasis „Ericsson“ Šiaurės ir Vidurio Europos klientų skyriaus vadovas.