Drabužių skalbimas – įprasta namų ruošos dalis kiekvieno namuose. Ir nors esame pripratę skalbinius džiauti ant džiovyklos, daugelį erzina tai, kad ji užima daug vietos, be to, kambaryje atsiranda drėgmės, o drėgnuose namuose gali atsirasti pelėsių ir dulkių erkučių.

Viso to išvengti gali padėti džiovyklė, kurios turėjimas namuose suteikia daug naudos. Naudojantis džiovykle galima patogiai skalbti, džiovinti ir iš karto sudėti švarius ir sausus drabužius į spintą. Tai atrodo kaip puikus buities pagerinimas. Bet ar tikrai?

Lietuvoje džiovyklės populiarėja


„Senukų“ specialistai sako, kad Lietuvoje džiovyklės tampa vis populiaresnės ir daugelis gyventojų be jų jau nebeišsiverčia.

„2022 m., palyginus su 2021 m. duomenimis, džiovyklių pardavimai išaugo apie 15–20 proc. Šiuo metu populiariausios yra „Samsung“, AEG, BOSCH, MIELE, LG džiovyklės. Džiovyklės kainą lemia techninės specifikacijos. Populiariausios džiovyklės kainuoja apie 600 eurų“, – teigia specialistai.

Džiovyklė

Anot jų, renkantis džiovyklę, reikėtų atsižvelgti į džiovyklės talpą, energetinę klasę ir funkcijas, kurios lemia drabužių džiovinimo kokybę.

„Dažniausiai klientai renkasi džiovykles, kurių energetinė klasė: A+++ ir A++, populiariausios yra 8–9 kg talpos džiovyklės. Sprendžiant, kokios talpos džiovyklę rinktis, verta atkreipti dėmesį į turimos skalbyklės talpą. Dažnu atveju skalbyklės ir džiovyklės talpos būna vienodos arba skiriasi vos 1 kg“, – teigia „Senukų“ specialistai.

Lietuvoje džiovyklę perka kas penktas žmogus


„Topo centro“ prekių grupės vadovė Kristina Povilionienė teigia, kad Lietuvoje džiovyklę perka beveik kas 5 žmogus, kuris įsigyja skalbimo mašiną, tad paklausos džiovyklėms tikrai netrūksta.

„Vieni klientai renkasi tik džiovykles, kiti dairosi skalbimo mašinų su integruota džiovyklės funkcija. Tik tokiu atveju reikia žinoti, kad išskalbus pilną įkrovą, ją džiovinti greičiausiai reikės per 2 kartus, nes vidutiniškai skalbyklė džiovyklė džiovina apie 40-45 proc. mažiau įkrovos nei skalbia“, – perspėja K. Povilionienė.

Asociatyvioji nuotr.

Pasak jos, džiovyklės kainos kinta priklausomai nuo gamintojo, funkcionalumų, klasės kategorijos.

„Kainos prasideda nuo 400 eurų ir gali siekti daugiau nei 2500 eurų. Vidutiniškai už džiovykles mūsų klientai moka apie 700 Eur. Populiariausios yra „Bosch“, „AEG“, „Samsung“, „Beko“ gamintojų džiovyklės. Vis daugiau paklausos sulaukia ir premium prekinio ženklo „Miele“ džiovyklės“, – vardija pašnekovė.

Populiariausios tos, kurioms taikomos akcijos


„Varlė.lt“ buitinės technikos grupių vadovas Donatas Sedauskas teigia, kad paskutinius trejus metus elektroninėje parduotuvėje parduodama 300–400 vnt. džiovyklių per metus, 30 proc. mažiau nei skalbimo mašinų.

Džiovyklės labiausiai perkamos rudenį ir žiemą. Šiuo laikotarpiu džiovyklių pardavimai sudaro 70 proc. visų metų pardavimų. Populiariausi gamintojai: „Bosch“, „Electrolux“, „AEG“ ir „Miele“, – vardija D. Sedauskas.

Pasak jo, populiariausios yra ir tos džiovyklės, kurioms yra taikomos akcijos.

„Klientai ieško ir papildomos naudos, pavyzdžiui, nemokamo lizingo, nemokamo ir (ar) greito pristatymo, dovanų ir pan. Populiariausios džiovyklės kainuoja 500–800 eurų, jų pardavimai sudaro apie 60 proc., o 20 proc. parduodamos brangesnės nuo 800 eurų.

Džiovyklė

Pigesnės džiovyklės, kurios kainuoja iki 500 eurų, sudaro mažiausia dalį pardavimų, nes jos dažniausiai būna neekonomiškos, nekokybiškai džiovina. Klientai linkę investuoti į kokybiškesnį įrenginį“, – teigia pašnekovas.

Jis pastebi, kad klientai dažniausiai džiovykles renkasi pagal turimą skalbimo mašiną.

Jeigu skalbimo mašina yra vieno gamintojo, dažniausiai klientai perka būtent to gamintojo džiovyklę. Jei ne, tada derina pagal kainą arba dizaina. Dažniausiai renkasi su skaidraus stiklo durelėmis, baltos nelabai populiarios“, – aiškina D. Sedauskas.

Skundžiasi prastu džiovinimo funkcijos veikimu


Štai vienoje populiarioje „Facebook“ grupėje moterys dalijasi savo patirtimi apie skalbykles-džiovykles. Grupės narė Rima klausia, ar verta pirkti skalbyklę-džiovyklę, ar geriau rinktis atskirą prietaisą.

Iš 139 atsakiusiųjų į Rimos klausimą, beveik pusė (67) komentatorių pataria: „Tik atskirai“. Anot jų, skiriasi šių prietaisų džiovinimo kokybė, elektros sąnaudos, „du viename“ pasižymi trumpesniu tarnavimo laiku ir pan.

Grupės narė Ieva rašo: „Tik atskirai. Turėjome bendrą, tai išdžiovinti gali nebent jei vieną maikę įdėtume, plius nėra pūkų surinkimo funkcijos. Dabar turime atskirą, tai nėra ką lyginti su 2in1“, – teigia ji.

Džiovyklė

Vis dėlto, yra ir besidžiaugiančių tokiu savo sprendimu – kita grupės narė Giedrė rašo: „Mes turime 2in1. Tai geresnio pasirinkimo negalėjau turėti. Labai patenkinta. Per 3 val. išplauna ir išdžiovina. Pasakiškas pirkinys“, – tikina ji.

Komentatorė Vilma jai antrina: „Kartu šimtas procentų. Kas sako, kad blogai, tie tiesiog nemoka ja naudotis. Įdėjai murzinus, o baigi lankstymu į lentynas, net lyginti nereikia“, – komentuoja moteris.

Skalbyklės-džiovyklės mažiau pažangios


„Electrolux“ buitinės technikos ekspertas Ignas Bernotas teigia, kad lietuviai dažnai renkasi skalbykles-džiovykles, tačiau technologiškai tokios džiovyklės yra mažiau pažangios.

„Pavyzdžiui, skalbyklė-džiovyklė su įprasta džiovinimo technologija skalbimui ir džiovinimui sunaudoja daugiau vandens ir daugiau elektros energijos nei džiovyklė atskirai ar skalbyklė-džiovyklė su šilumos siurbliu“, – aiškina I. Bernotas.

Anot jo, džiovyklė kaip atskiras prietaisas turi daugiau pranašumų prieš „du viename“.

„Džiovyklė vienu metu gali išdžiovinti didesnį drabužių kiekį. Joje daugiau pagal audinio tipą pritaikytų džiovinimo programų. Dėl didesnio būgno ir geresnės oro cirkuliacijos skalbiniai išdžiovinami greičiau“, – tikina pašnekovas.

Ignas Bernotas

Jis pastebi, kad lyginant džiovyklę ir skalbyklę-džiovyklę su įprasta džiovinimo technologija, bus didesnės tiek elektros, tiek ir vandens sąnaudos, o drabužių išdžiovinama mažiau ir procesas truks ilgiau.

„Du atskiri skalbyklės ir džiovyklės įrenginiai leidžia atlikti daugiau skalbimų bei džiovinimų vienu metu. Kol vieni skalbiasi, kiti džiūva. Beje, į skalbyklę-džiovyklę negalėsite įstatyti ir džiovinimo krepšio jautriems audiniams arba batams džiovinti, kaip kad įprastoje džiovyklėje“, – teigia I. Bernotas.

Kaip išsirinkti?


K. Povilionienė teigia, kad namų buityje populiariausios kondensacinės džiovyklės ir džiovyklės su šiluminiu siurbliu. Anot jos, pastarosios yra technologiškai pažangiausios, suvartoja mažiausiai energijos bei labiausiai tausoja džiovinamus skalbinius.

„Pažangiausios drabužių džiovyklės yra žymimos A+++ energijos klase. Jos ne tik taupiai vartoja energiją, bet turi dar vieną pranašumą – džiovinimo proceso metu veikia gerokai tyliau. Šios klasės džiovyklės pasižymi ir išskirtiniu audinių tausojimu“, – aiškina pašnekovė.

Pasak jos, renkantis džiovyklę labai svarbu atkreipti dėmesį ir į jos talpą.

„Perkantiems džiovyklę, reikia įvertinti savo skalbinių kiekius ir talpą rinktis atsižvelgiant į tai, kiek kilogramą skalbinių džiovyklė bus pajėgi išdžiovinti vienu džiovinimo ciklu.

Asociatyvioji nuotr.

Svarbu atkreipti dėmesį ir į džiovyklės programas. Nemėgstantiems lyginti verta rinktis džiovyklę su papildoma garų funkcija. Tiems, kurie mėgsta kasdien dėvėti marškinius, tam tikros džiovyklės turi būtent šiems rūbams skirtą džiovinimo funkciją“, – teigia K. Povilionienė.

Jau turintiems džiovyklę ji pateikia kelis praktinius patarimus, kad ši tarnautų ilgiau:

  • Džiovyklę užpildykite optimaliu kiekiu drabužių. Nepriklausomai nuo to, kokį kiekį skalbinių džiovinsite – elektros energijos sunaudosite tiek pat, todėl verta džiovyklę užpildyti optimaliai. Svarbu džiovyklės neperkrauti – ji nedžiovins taip efektyviai.
  • Džiovinkite rankšluosčius ir sunkesnius drabužius atskirai nuo lengvesnių drabužių. Taip mažesni drabužiai bus džiovinami trumpiau, todėl sutaupysite energijos.
  • Išvalykite džiovyklės pūkelių filtrą. Su tuščiu filtru jūsų džiovyklė veiks efektyviau ir saugiau. Rekomenduojame kartą per mėnesį išvalyti džiovyklės filtrą, kad pašalintumėte pūkų ir dulkių plėvelę, kuri gali sumažinti oro cirkuliaciją.
  • Džiovyklėje naudokite žemesnius karščio nustatymus. Net jei džiovinimo ciklas dėl to ir bus ilgesnis, tačiau tokiu būdu mažiau pakenksite savo drabužiams.
  • Jei jūsų džiovyklė turi išmanius nustatymus – naudokitės jais. Daugelis naujų drabužių džiovyklių turi specialius jutiklius. Pavyzdžiui, džiovyklės gali turėti drėgmės jutiklį, kuris automatiškai išjungia įrenginį vos skalbiniams išdžiuvus. Naudodami tokius išmanius nustatymus, sutaupysite energijos ir sumažinsite drabužių nusidėvėjimą dėl per didelio džiovinimo.
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės