2022 m. rugsėjo 22 d. 18:47

Ar jau laikas keisti telefoną į sulankstomą: išbandžiau „Galaxy Fold4“ – dvigubai daugiau flagmano 3

  • Ernestas Naprys
Samsung Galaxy Fold 4
Samsung Galaxy Fold 4
© DELFI / Josvydas Elinskas

Evoliucija sulenkiamus išmaniuosius telefonus išaugino iš prototipo „marškinių“ – jie pavirto įrenginiais, kuriuos malonu nešioti ir naudotis.

Visą gyvenimą rinkdavausi vis didesnį išmanųjį telefoną – esu turinio žmogus ir mėgstu matyti daug, automatiškai didesnis ekranas man privalumas. Tačiau telefonų progresas atsirėmė į maždaug 6,5 colio ribas – daugiau tiesiog sudėtinga įsidėti į kišenę.

Samsung“ pasiūlė alternatyvą – perlenkiamą ekraną. Rugsėjį pasirodė jau ketvirtos kartos sulankstomas išmanusis telefonas „Samsung Galaxy Fold4“.

Tai yra pirmasis toks telefonas, kurį asmeniškai teko pusantros savaitės pasibandyti pačiam – atstovai jė paskolino be jokių sąlygų. Ir ką galiu pasakyti – nesu laikęs geresnio telefono, įskaitant ir kitus „Samsung“ flagmanus.

Privalumai

  • Įspūdingas didelis ir raiškus ekranas
  • Galimybė atlikti daug funkcijų vienu metu, nauji pritaikymo būdai
  • Aukščiausios klasės techninės specifikacijos, kameros
  • Atsparus vandeniui

Trūkumai

  • Vidinis ekranas jautrus išoriniam poveikiui, dulkėms
  • Nėra pridėto įkroviklio
  • Kaina

Stereotipai visi subliuško

Neabejoju, kad dauguma turi nuomonę apie sulenkiamus telefonus ir dažną pirkėją kausto nepasitikėjimas. Aš taip pat toks buvau.

Lenkiamą ekraną mano rankose pastebėję aplinkiniai dažnai pradeda pokalbį paaiškinimu, kodėl toks ekranas yra blogai: kaip matosi linkis per telefono vidurį, kaip jis greitai susibraižys, suges, sulūš ir apskritai „nesąmonė“. Aišku, kad jie telefono nebandė – galbūt kažkur pačiupinėjo, kažką girdėjo, iš to susidarė nuomonę.

Tik paėmęs telefoną pradžioje ir aš mačiau tai, ko ieškojau – atsiverčiau ekraną ir žiūrėjau į linkį. Bet mačiau jį nebent pirmąsias 15 minučių. Vėliau jis lyg išnyko, jis man nei kiek neberūpėjo. Reikėdavo pirma prisiminti, kad toks yra, kad jį pamatytum.

Samsung Galaxy Fold 4
Samsung Galaxy Fold 4
© DELFI / Josvydas Elinskas

Galbūt dėl to, kad smegenims rūpi tik tai, kas rodoma ekrane – mūšiai socialiniuose tinkluose, „Youtube“ siūlomi dopamino užtaisai, naujienos apie Ukrainos kovą už laisvę, artimųjų žinutės ar priminimai su nuotraukomis, ką veikei prieš X metų pas buvusios merginos tėvus.

Buvo ir taip, jog nė nesupratau, kad žiūriu vaizdą telefoną pavertęs 90 laipsnių kampu.

Tačiau ekranas nėra stiklinis, kaip išorinis – stiklas nesilanksto. Automatiškai tai reiškia kad jis jautresnis bet kokiems įbrėžimams. Apžvalgininkai jį sugeba įrėžti netgi nagu – tą darydami specialiai. Pats telefoną naudojau lyg įprastą, bet tik trumpą laiką – jokių naudojimo žymių neatsirado. Specialiai ieškojau internete ankstesnio modelio savininkų apžvalgų, kur guostųsi, kad telefonai neatlaikė, tačiau panašu, kad tokios problemos nėra – besilankstantys telefonai atlaiko ir ilgą naudojimą.

Dvigubai daugiau flagmano darbui ir pramogoms

Pradėti šio aparato apžvalgą kalbant apie spartą, kameras, bateriją ar programinę įrangą būtų tiesiog kvaila. Nes milžiniškas perlenkiamas ekranas – tai vienintelė išskirtinė savybė, dėl kurios telefoną verta rinktis arba nesirinkti.

Tai lyg dviejų telefonų ekranai suklijuoti į vieną. „Fold4“ turi didesnį ekraną nei nespalvotas „Šilelis“ televizorius, tačiau perlenkei ir lengvai telpa į kišenę.

Ir „Fold4“ ekranas yra nuostabus: atvaizduoja didžiulius kontrastus, kone tobulai atkuria spalvas, suteikia galimybę žiūrėti HDR turinį pasiekiant didžiulį 1200 nitų šviesos stiprumą. Net pažangiausiems televizoriams tai yra nemenkas iššūkis.

Tik ekrano forma labiau primena kvadratą nei tradicinės formos ekraną. Kuomet vaizdo įrašai „Youtube“, serialai „Netflix“ ar kitas turinys paprastai atvaizduojamas 16:9 santykiu, tai reiškia, kad didelė „Fold4“ ekrano ploto dalis neišnaudojama – lieka juodos juostos. Ir vis tiek vaizdas yra didesnis nei įprastame telefone – kiek daugiau nei 7 colių įstrižainės, Žiūrint iš arti papildomas colis reiškia labai daug.

Tačiau įspūdis, kad ekranas neišnaudojamas, pasikeitė labai greitai – vos gavus pirmąją žinutę. Ekranas pasidalina perpus – viršuje toliau sau gali žiūrėti serialą, tuo metu apačioje – gali susirašinėti, nieko neprarasdamas.

Šis telefonas yra „multitaskinimo“ žvėris. Didžiuliame ekrane gali patogiai išsidėlioti tris programas, o jei ir to trūksta – dar ir ketvirtą „ant viršaus“. Kalbiesi vaizdo pokalbiu – čia pat užsirašai svarbias užduotis ir dar turi prieš akis kalendorių. Žiūri serialą – panaršai ir naujienas. Ieškai recepto internete – žiūri vaizdo įrašą kaip gaminti – ir tuo pačiu atsakinėji į žinutes.

Samsung Galaxy Fold 4
Samsung Galaxy Fold 4
© DELFI / Josvydas Elinskas

Tai yra visiškai kito lygmens patirtis, nesutikta jokiame kitame telefone. Įprastame telefone man niekada „nelipo“ net ir dviejų langų naudojimas vienu metu, o čia – viskas gerai su trimis. Bandžiau netgi vienu metu ir fotografuoti, ir kitoje ekrano dalyje – redaguoti ankstesnę nuotrauką. Nežinau ar kam to reikėtų, man nereikėjo, bet vis tiek be problemų.

Nesu didelis žaidėjas telefonu – tačiau įsijungti žaidimą turint tokį didelį ekraną yra kažkas naujo. Viena, kad „Android“ žaidimai atrodo įspūdingai. Dar labiau man „Fold4“ pasitarnavo transliuojant žaidimą iš XBOX konsolės. Prisijungei pultą ir nebereikia stotis, eiti į svetainę prie televizoriaus – pusvalandį prieš miegą gali praleisti vaikydamas Larą Croft (žaidimo veikėja) matydamas kokybišką vaizdą.

Samsung Galaxy Fold 4
Samsung Galaxy Fold 4
© DELFI / Josvydas Elinskas

Tad vienareikšmiškai, jei būtent telefonas jums svarbus darbui – geresnio daugiafunkcinio telefono nerasite. Žinoma, kompiuterio jis nepakeis.

Jei telefonas jums svarbus turinio vartojimui, ar žaidimams – prieš didžiulį ekraną visi kiti telefonai tiesiog nublanksta.

Jei knygų skaitymas telefonu yra jūsų įprotis – tiesiog nėra geresnio tam telefono. Didesnio ploto ekranas labiau primena knygą, telpa daugiau teksto, o jei reikia – ir paaiškinimų iš žodyno.

Kas truputį erzindavo – naktį ekrano ryškumą įprastai sumažinu, arba jis pats automatiškai sumažėja „kad neapakčiau“. Tai gerai, tačiau aš visai neprieštaraučiau, kad paleidus HDR turinį „Youtube“ ar kitoje programėlėje jis būtų atvaizduojamas jau pilnu HDR ryškumu. Juk tam HDR ir skirtas – jei ekrane skaisčiai dega laužas, jis ir turi būti ryškus kaip ugnis, net jei aplink kitur ekrane yra aklinai tamsu. Tačiau sumažinus ekrano ryškumą, ir HDR turinys tapdavo blankus. O jei ryškumą nustatai maksimalų – uždarius vaizdo įrašą telefonas plieks taip, kad gali apšviesti visą kambarį.

Reikėtų paminėti, kad naudojant „Fold4“ tenka išsiugdyti papildomą įprotį – valyti vidinį ekraną. Kaip bebūtų, nešiojant prietaisą, ekranas būna užverstas – visi surinkti piršto antspaudai, dulkės lieka ir automatiškai nenusivalo kelnių kišenėje, kaip nuo išorinio ekrano. Valymui naudojau mikropluošto šluostę – vidinis ekranas delikatus, jį reikia saugoti nuo bet kokių įbrėžimų, ir džinsai tam gali netikti.

Samsung Galaxy Fold 4
Samsung Galaxy Fold 4
© DELFI / Josvydas Elinskas

200 tūkstančių atvertimų

„Samsung“ vertina, kad „Fold4“ 200 atlaikys tūkstančių atvertimų, arba po 110 per dieną penkerius metus. Praktikoje telefonas būtų lankstomas mažiau. Realybėje atsiversdavau gal 10-20 kartų per dieną, kadangi didesnio poreikio nė nebuvo.

Nes greitoms įprastoms rutininėms užduotims visiškai pakanka priekinio 6,2 colio ekrano – pasitikrinti pranešimus, atrašyti žinutes, greitai kažką pasitikrinti internete, skambinti ir kt. Apie priekinį ekraną nėra daug ką aptarinėti – puikus ekranas, kiek siauresnis nei įprasto telefono ir ilgesnis, bet gi visi telefonai turi ekraną.

Tačiau vienoje rankoje telefoną laikyti gana patogu – užverstas jis ne toks platus kaip įprasti telefonai, jį lengviau apimti, rašyti viena ranka.

Samsung Galaxy Fold 4
Samsung Galaxy Fold 4
© DELFI / Josvydas Elinskas

Į telefoną „Samsung“ sudėjo viską, ką turi geriausio

Yra žmonių, kurie telefoną renkasi pagal specifikacijų lentelę. Kadaise toks buvau ir aš. Tai privedė prie to, kad kai kurios kompanijos konkuruoja „geriausių komponentų sąrašais“, bet nesiūlo gerų telefonų. Tas pats, lyg patiekalą rinktumeisi pagal jo receptą: obuoliai, miltai, cukrus, bet tai dar nereiškia, kad gausis puikus obuolių pyragas.

Ne visuomet daug megapikselių, gigahercų, RAM ar miliampervalandžių reiškia, kad iš to gausis geras telefonas. Svarbiausia – galutinis produktas ir patirtis. Vienas kolega operatorius, turintis „sparčiausią“ telefoną, tiesiog negali juo filmuoti, nes jis kaista tiek, kad išsijungia. Kitam kolegai telefonas yra net užsidegęs. Dar vienam draugui brangus kiniškas flagmanas išsikraudavo per pusdienį dėl kažkokių programinių nesuderinamumų.

Laimei, „Fold4“ nenuvilia nei vienu aspektu – praktiškai visi komponentai čia yra flagmano klasės. Per pusantros savaitės nepatyriau kažkokių problemų su aparatine įranga – viskas tvirta ir solidu.

Iš pradžių nepasitikėjau palyginti nedidelė baterija „popieriuje“, tačiau naudojamo telefono man pakakdavo visai dienai ir dar šiek tiek likdavo kitai. Tačiau dviejų dienų laikančios baterijos čia nereikėtų tikėtis, nebent naudojant labai taupiai.

Samsung Galaxy Fold 4
Samsung Galaxy Fold 4
© DELFI / Josvydas Elinskas

Man telefonas vis mažiau yra prietaisas, o vis daugiau – paslauga, dar kitaip „servisas“. Tad iš gamintojo ir tikiuosi serviso.

Pirmiausia, „Fold4“ viskas tiesiog veikia – ir sklandžiai. Pasinaudojus „Smart Switch“ programėle be vargo buvo perkelti duomenys ir nustatymai – viskas buvo taip, kaip buvau įpratęs asmeniniame telefone. Atrodė, lyg juo būčiau naudojęsis visus metus.

Tiesa, ne visos programėlės sklandžiai prisitaiko prie didelio ekrano – kartais vaizdas tiesiog nenatūraliai išdidinamas, pvz., feisbuko įrašai atrodo milžiniški. Taip pat mobiliosios svetainės internete kartais atrodo gremėzdiškos – kartais natūraliai įsijungti pilnos svetainės vaizdą. Tačiau kai kurios programėlės, atvirkščiai, kaip tik išnaudojo papildomą plotą – pvz., „Youtube“ leidžia žiūrėti, šone naršyti kitus vaizdo įrašus, o apačioje – dalyvauti diskusijoje.

Kur dar „Android“ telefonų gamintojai ilgą laiką buvo apleidę vartotojus – po dviejų metų pamiršk apie atnaujinimus, apie saugumą, apie kritinių klaidų ištaisymą. Jau nekalbant ir apie tai, kad net ir tuos dvejus metus nebūtinai viskas sklandžiai veikdavo.

Samsung Galaxy Fold 4
Samsung Galaxy Fold 4
© DELFI / Josvydas Elinskas

Ir čia „Samsung“ jau pasižadėjusi palaikymą tęsti bent 5 metus – tai yra labai gerai. Esu anksčiau atsisveikinęs su visiškai geru telefonu vien dėl to, kad jis nebegavo saugumo atnaujinimų po 2 metų. Kritinės klaidos operacinėje sistemoje nustatomos ir taisomos kas mėnesį – be atnaujinimų likti rizikinga.

Už besikeičiančią padėtį tikriausiai ačiū reikėtų pasakyti „Apple“, kuri likimo valioje nepalieka net ir senučių telefonų savininkų.

Esi geresnis fotografas, kai matai didelį vaizdą

Fotografavimo ir filmavimo kokybė yra bene esminis skirtumas, skiriantis flagmaną nuo biudžetinio telefono, ar net kito flagmano.

„Fold4“ telefoną mėgstantys fotografuoti ir filmuoti įvertins teigiamai – ne tik dėl to, kad kameros puikios ir daugmaž atitinka kitus „Samsung“ S22 serijos flagmanus. Labiau dėl to, kad dideliame ekrane geriau galima įvertinti, koks kadras gausis. Net ir redaguoti nuotraukas paprasčiau.

Kokybiškesnes nuotraukas galima pasidaryti ir paprasčiau telefoną pastačius ant bet kokio paviršiaus – palenkus, pusė telefono atstoja stovo funkciją.

Fotografuota su Falaxy Fold 4
Fotografuota su Falaxy Fold 4
© DELFI

Dar šis telefonas geba padaryti ko gero pačias kokybiškiausias asmenukes. Nors priekinė asmenukėms skirta kamera kokybiška, tačiau dar geresnes asmenukes galima padaryti su pagrindine telefono kamera – atlenkus telefoną, vaizdą galima matyti per priekinį ekraną ir naudojant galinę kamerą nusifotografuoti. Gal ir ne patogiausia, bet vaizdo kokybės prasme, tikrai geriausias įmanomas rezultatas.

Nesu profesionalus fotografas, bet „butiniam“ naudojimui nuotraukos atrodė tiesiog puikios, netgi esant itin sudėtingomis sąlygomis – tamsoje, esant dideliems kontrastams. Mano akys mato tikrai mažiau, nei šio telefono kameros, jis fotografuoja geriau, nei bet koks kitas mano turėtas „Android“ telefonas.

Fotografuota su Falaxy Fold 4
Fotografuota su Falaxy Fold 4
© DELFI

Žinoma, jeigu nuotraukų kokybė renkantis telefoną yra pagrindinis kriterijus, „Fold4“ turės konkurentų. Pvz., jis neturi galimybės priartinti vaizdą 10 kartų kaip „Samsung Galaxy S22 Ultra“, dar su pastaruoju telefonu dažnai varžosi ir „iPhone“ modeliai. Tačiau apskritai, ar tai būtų filmavimas 8K raiška, ar optinis stabilizavimas – praktiškai visas varneles „Fold4“ pažymi.

Fotografuota su Falaxy Fold 4
Fotografuota su Falaxy Fold 4
© DELFI

Kaina taip pat „dviguba“

Šiuo metu praktiškai visi išmanūs telefonai yra tiesiog labai geri. Ar nusipirksi jį už 300 eurų, ar už 1000 eurų – jis jausis panašiai spartus, užtikrins panašiai gerą ekraną, turės gerą bateriją, ir skirtumai neatrodys labai daug keičiantys, nebent svarbi kameros kokybė.

„Fold4“ galutinė kaina atrodo truputėlį paini. Pačiame „Samsung“ puslapyje nurodomi 1819 eurų ir už 256 gigabaitų, ir už 512 gigabaitų versiją – čia pat reklamuojama galimybė iškart atgauti 150 eurų į sąskaitą – gautųsi 1669 eurai. Visokių „bonusų“ pridėta pirkėjams – bet vis tiek nepridėtas kroviklis, kurį reikėtų įsigyti atskirai. Kiti pardavėjai, pvz., mobiliojo ryšio bendrovės, siūlo telefoną iškart pirkti pigiau, už 1669 eurus.

Naujasis modelis kainuoja mažiau nei jo pirmtakai, atsižvelgiant į siautusią silicio krizę ir bendrą infliaciją jis nebeatrodo tiek neįkandamas – ir vis tiek 1669 eurai yra didžiulė pinigų suma. Žinoma, panašiai tiek pat ar net dar daugiau kainuotų ką tik pristatyti brangiausi „iPhone“ modeliai, kurie nesilanksto. Bet gerą įprastą telefoną galima nupirkti ir dvigubai, ir keturis kartus pigiau.

Čia jau atsiremiame į asmeninius pasirinkimus ir prioritetus.

Samsung Galaxy Fold 4
Samsung Galaxy Fold 4
© DELFI / Josvydas Elinskas

Statistika rodo, kad vidutinis vartotojas telefoną naudoja tris valandas ir 15 minučių per dieną. Galima skaičiuoti – jei telefonas iš tiesų atlaikytų visus 5 metus (kad ir perleistas į antras rankas), tai jo naudojimo kaina yra 28 centai per valandą. Jei tebus naudojamas dvejus metus, kiek trunka standartinė garantija – kainuos po 60 centų per valandą. Šiuo požiūriu elektrinio dantų šepetėlio naudojimo kaina būtų didesnė nei euras.

Kaip beracionalizuosi, dalis žmonių savo valandą vertina ne centais, o eurais, dešimtimis ir kartais šimtais – į tokius žmones šis telefonas ir yra nutaikytas. Būtent tiems, kurie nori aukščiausios kokybės ir naujausių technologijų, ir kuo mažiau kompromisų. Labai daug pasirinkimų jie rinkoje netgi ir neturi.

Žinoma, galima rasti ir vietų, kur „Fold4“ yra vienas pigiausių flagmanų – du didelio ploto ekranai reiškia, kad šis telefonas nepralenkiamas vertinant ekrano ploto ir kainos santykį.

Samsung Galaxy Fold 4
Samsung Galaxy Fold 4
© DELFI / Josvydas Elinskas

Apibendrinimas – daug kam tai būtų geriausias įmanomas telefonas

Prisimenu laikus, kai kompiuterius rinkdavomės taip – visas biudžetas į procesorių, vaizdo plokštę ir kitus „vidurius“, o monitoriumi gali būti kad ir „bulvė“ – bet koks pigiausias. Dabar laikai pasikeitė tiek, kad norėdamas pamatyti ir patirti kažką geresnio, pirmiausia turi turėti geresnį ekraną – o „vidurių“ skirtumai nebe tiek daug ir lemia.

Kol svarstoma, kad išmanieji telefonai pažangos prasme jau priartėjo prie savojo zenito, atėjo „Samsung“ ir pasiūlė dvigubai daugiau geriausio dalyko – ekrano.

Būna mėsainiai, ir būna dvigubi mėsainiai su sūriu. Būna automobiliai varomi dviem ratais – būna keturiais ratais varomi visureigiai. Kiekvienas gali pasirinkti sau geriausią alternatyvą. O jei tiesiog norisi geriau ir daugiau – „Fold4“ yra tiesiog puikus telefonas, dar atstojantis ir nedidelę planšetę, kurią galima įsidėti į kišenę.

Ar aš keisčiau savo „Android“ telefoną į „Fold4“? Be jokios abejonės. Mano įvertinimas – 5G iš 5G.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą LOGIN.LT turinį.
(14 žmonių įvertino)
4.0714

Svarbiausios naujienos ir komentarai iš LOGIN.LT –
kiekvieną savaitę tiesiai į el. paštą!