Elektroniniai smegenų implantai belaidžiu ryšiu perduoda jo mintis į kojas ir pėdas per kitą, ant stuburo esantį implantą.

Sistema vis dar yra eksperimentinė, tačiau viena iš pirmaujančių Jungtinės Karalystės stuburo labdaros organizacijų apibūdino ją kaip „suteikiančią labai daug vilties“.

„Jaučiuosi tarsi mažylis, iš naujo besimokantis vaikščioti“, – BBC sakė vyras. Dabar jis taip pat gali stovėti ir lipti laiptais.

„Tai buvo ilga kelionė, bet dabar galiu atsistoti ir nueiti į barą su draugais. Tai yra malonumas, kurio daugelis žmonių nevertina“.

Žurnale „Nature“ paskelbtame tyrime dalyvavo Šveicarijos mokslininkai. Lozanos universiteto profesorė Jocelyne Bloch, neurochirurgė, atlikusi subtilią implantaciją, pabrėžė, kad ši sistema vis dar yra tyrimų stadijoje ir iki to, kad ją būtų galima naudoti paralyžiuotiems pacientams, praeis dar daug metų.

Asociatyvioji nuotr.

Tačiau ji pabrėžė, kad komandos tikslas – kuo greičiau iš laboratorijos ją perkelti į kliniką.

„Mums svarbu ne tik atlikti mokslinį tyrimą, bet ir suteikti daugiau galimybių nugaros smegenų traumas patyrusiems žmonėms, kurie iš gydytojų yra įpratę girdėti, kad turi susitaikyti su esama būkle ir faktu, kad daugiau niekada negalės vaikščioti.“

Harvey Sihota yra Jungtinės Karalystės labdaros organizacijos „Spinal Research“ vadovas, kuris teigė, kad nors iki visuotinio technologijos pritaikymo dar reikia nueiti ilgą kelią, jis apibūdino šią naujovę kaip „labai džiuginančią“.

„Nors šią technologiją dar reikia tobulinti, tai yra svarbus žingsnis neurotechnologijų ir jų vaidmens atkuriant funkciją bei nepriklausomybę nugaros smegenų pažeidimų kelyje“.

Paralyžiuoto olando judesių atkūrimo operacija buvo atlikta 2021 m. liepą. J. Bloch abiejose jo kaukolės pusėse išpjovė po dvi apskritas 5 cm skersmens skyles virš smegenų sričių, susijusių su judesių kontrole. Tada ji įdėjo du disko formos implantus, kurie belaidžiu ryšiu perduoda smegenų signalus – vyro ketinimus – į du jutiklius, pritvirtintus prie šalmo ant jo galvos.

Šveicarijos mokslininkų komanda sukūrė algoritmą, kuris šiuos signalus verčia į nurodymus judinti kojų ir pėdų raumenis per antrąjį implantą, įterptą aplink vyro nugaros smegenis, kurias J. Bloch įmantriai pritvirtino prie nervų galūnių, susijusių su vaikščiojimu.

Asociatyvioji nuotr.

Mokslininkai nustatė, kad po kelių savaičių treniruočių jis galėjo stovėti ir vaikščioti naudodamasis vaikštyne. Pasak tyrimui vadovavusio profesoriaus Grégoire'o Courtine'o iš Lozanos federalinės politechnikos mokyklos, vyro judesiai yra lėti, bet sklandūs.

„Nuostabu stebėti, kaip jis taip natūraliai vaikšto. Tai yra didžiulis pokytis, lyginant su tuo, kas buvo įmanoma anksčiau“, – teigia profesorius.

Šie smegenų implantai yra ankstesnio profesoriaus darbo, kai judesiams atkurti buvo naudojami tik stuburo implantai, pagrindas. Stuburo implantai sustiprindavo silpnus signalus iš smegenų į pažeistą stuburo dalį, o juos dar labiau sustiprindavo iš anksto užprogramuoti kompiuterio signalai.

„BBC News“ pranešė, kad 2018 m. Davidas M'Zee tapo pirmuoju pacientu, kuriam buvo sėkmingai pritaikytas stuburo implantas, todėl jis su žmona galėjo susilaukti kūdikio, kas anksčiau buvo neįmanoma.

Dėl tos pačios technologijos pritaikymo praėjusiais metais Michelis Roccati tapo pirmuoju žmogumi, kuriam buvo visiškai nutrauktas stuburas, ir kuris vėl pradėjo vaikščioti.

Abu jie gavo didžiulę naudą, tačiau jų vaikščiojimo judesiai yra iš anksto užprogramuoti ir atrodo robotizuoti. Be to, jie turi palaikyti numatytus judesius kartu su kompiuteriu, o jei nesinchronizuoja, turi sustoti ir persikrauti.

Asociatyvioji nuotr.

Olandas prieš smegenų implantus turėjo tik stuburo implantą. Jis sako, kad dabar jis gali žymiai geriau kontroliuoti situaciją.

„Anksčiau jaučiau, kad sistema mane kontroliuoja, o dabar ją kontroliuoju aš.“ Nei ankstesnės, nei naujosios sistemos negali būti naudojamos nuolat. Jos yra didelių gabaritų ir vis dar eksperimentinės.

Vietoj to pacientai jas naudoja maždaug valandą kelis kartus per savaitę kaip sveikimo dalį. Vaikščiojimas treniruoja jų raumenis ir, išjungus sistemą, atstatė tam tikrą judėjimo lygį, o tai rodo, kad pažeisti nervai gali ataugti.

Galiausiai siekiama šią technologiją miniatiūrizuoti. Profesoriaus G. Courtine'o vadovaujama įmonė „Onward Medical“ tobulina šią technologiją, kad ją būtų galima naudoti kasdieniame žmonių gyvenime.

„Tai artėja“, – sako profesorius G. Courtine'as. „Gertas-Janas gavo implantą praėjus 10 metų po nelaimingo atsitikimo. Įsivaizduokite, kai galvos smegenų ir stuburo sąsają pritaikysime praėjus kelioms savaitėms po traumos. Pasveikimo potencialas yra milžiniškas“.