Autoriai teigia, kad mokslu remiantis sukurtų programėlių naudojimas yra būdas pasiekti išmatuojamą psichinės sveikatos ir elgesio naudą žmonėms, patiriantiems didelį nerimo lygį.

Pagrindinė autorė dr. Tracy Dennis, Niujorko miesto universiteto Hanterio koledžo klinikinė psichologė, teigė, kad atsižvelgiant į didžiulį atotrūkį tarp poreikio ir lengvos prieigos prie psichikos sveikatos paslaugų, būtina ieškoti alternatyvių gydymo būdų, kurie yra labiau prieinami ir patrauklesni, o tai gali būti ir išmaniojo telefono programėlė.

„Milijonai žmonių, kenčiančių nuo psichologinio diskomforto, nesugeba gauti psichinės sveikatos gerinimo paslaugų, – sako dr. T. Dennis. Pagrindinis veiksnys yra tai, kad daugelis pagrįstų gydymo būdų yra apsunkinantys – atima daug laiko, brangūs, sunkiai prieinami ir suvokiami kaip stigmatizuojantys“.

Stresui mažinti skirtos programėlės yra pagrįstos kognityviniu požiūriu į nerimo gydymą, žinomą kaip dėmesio šališkumo modifikavimo mokymas (ABMT).

Pagrindinis ABMT principas yra išmokyti pacientus ignoruoti suvokiamą grėsmę ir nukreipti jų dėmesį į neigiamų emocijų nekeliantį dirgiklį. Pavyzdžiui, nekreipti dėmesio į piktą veidą ir sutelkti dėmesį į laimingą arba neutralų veidą.

Įrodyta, kad šis metodas padeda sumažini žmonių jaučiamą nerimą ir stresą.

Tyrėjai įdarbino 78 dalyvius, surinkusius aukštus balus nerimo apklausoje, ir pakvietė juos naudotis programėle 25 arba 45 minutes, o tada įrašant vaizdo įrašą pasakyti trumpą kalbą – tai jiems buvo stresą kelianti patirtis.

Tuo pat metu kita lyginamoji didelų nerimą patiriančių dalyvių grupė naudojosi programėle, kuri nebuvo sukurta pagal ABMT principus, o vėliau taip pat sakė kalbas, kurios buvo įrašytos.

Po to tyrėjai įvertino nervingo elgesio lygį vaizdo įrašuose, o dalyviai papasakojo, kaip jie jautėsi savo pasirodymo metu.

Rezultatai parodė, kad dalyviai, naudojęsi ABTM principu pagrįsta programėle, elgėsi mažiau nervingai ir pranešė apie mažiau neigiamų jausmų savo kalbos metu nei tie, kurie naudojosi placebo programėle.

Dr. T. Dennis teigė, kad net trumpesnė, 25 minučių trukmės ABMT programėlės versija turėjo „stiprų poveikį nerimui ir stresui, kuris buvo išmatuotas laboratorijoje“.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės