Koronavirusas

Pensilvanijos universiteto šunų centro direktorė Sindė Otto šiuo metu moko aštuonis Labradoro retriverius užuosti COVID-19. Jeigu jai pavyks, šunys galės tikrinti žmones dėl koronaviruso oro uostuose, ligoninėse ir kitose viešose vietose, rašo rd.com.

Asociatyvioji nuotr.

Nors šie šunys nepakeis įprastų tyrimų, jie gali būti naudojami kaip neinvazinė alternatyva, panaši į tai, kaip šiuo metu šunys oro uostuose naudojami ieškoti sprogmenų, tačiau vis tiek turime praeiti saugumo patikrą.

Žmonės

Šunys turi nepaprastą gebėjimą atsekti žmones pagal kvapą, todėl jie naudojami dingusių žmonių paieškose.

„Apmokyti paieškos ir gelbėjimo šunys gali sekti kvapą nuo žingsnio iki žingsnio ir net gali užuosti kvapus ore“, – sako Danas Morisas iš „PetNPat“. „Tai neįkainojama užduotis ieškant pasiklydusių žmonių, nes mes paprasčiausiai neturime kito pasirinkimo.“

Asociatyvioji nuotr.

Kai kurių veislių šunys geriau nei kiti geba susekti žmones, tačiau dėl šunų uoslės gebėjimų, kurie laikui bėgant prisitaikė, kad užsitikrintų išlikimą, jų gebėjimai visada yra geresni nei žmonių.

Vėžys

Mokslininkai patvirtino, kad šunys gali užuosti vėžį ankstyvose jo stadijose, ypač plaučių ir krūties vėžį“, – aiškina naminių gyvūnėlių ekspertas Peteris Laskay.

Asociatyvioji nuotr.

Vėžiniai navikai gamina baltymus, kuriuos šunys gali užuosti šlapime. Jie gali pajusti kelių rūšių vėžį, įskaitant plaučių, šlapimo pūslės, prostatos ir krūties vėžį. Šunys netgi padeda klinikose ankstyvosiose diagnostikos stadijose.

Ovuliacija ir nėštumas

Kadangi šunys yra jautrūs mūsų šlapimo kvapams, logiška, kad jie gali užuosti ir mūsų hormonus. Dėl visų hormoninių pokyčių moters organizme nėštumo metu šunys paprastai sugeba užuosti šiuos skirtumus.

Asociatyvioji nuotr.

„Žinoma, hormoninius pokyčius lydi ir kūno kvapų pokyčiai, kuriuos šunys gali užuosti net ir ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu“, – teigia P. Laskay.

Emocijos

Šunys dažnai supranta mūsų emocijas geriau nei mes. Jie stulbinamai gerai jaučia mūsų kvapus ir gali aptikti labai nežymius mūsų hormonų kiekio pokyčius, leidžiančius jiems suprasti, kada esame laimingi, liūdni, įsitempę ar išsigandę.

Asociatyvioji nuotr.

„Kai keičiasi mūsų emocijos, keičiasi ir mūsų hormonai (prisiminkite streso hormonus, tokius kaip kortizolis ar adrenalinas, arba laimės hormonus, tokius kaip oksitocinas), – sako Jen Jones iš „Your Dog Advisor“. „Šiuos hormonus šunys gali aptikti mūsų prakaite.“

Patalinės blakės

Patalinės blakės iš savo kvapo liaukų skleidžia kvapą, kuris žmonėms pastebimas tik labai dideliais kiekiais, dažniausiai jau užsikrėtus.

„Daugelyje naujų kenkėjų kontrolės formų naudojami lovinių blakių kvapą jaučiantys šunys, kurie dėl savo neįtikėtinos uoslės gali aptikti šį kvapą ankstyviausiose stadijose“, – aiškina J. Jones.

Asociatyvioji nuotr.

Tai padeda atsikratyti patalinių blakių namuose, kol užkratas dar stipriai neišplito.

Šiluma

„Lundo universiteto Švedijoje ir Lorando universiteto Vengrijoje mokslininkai, atlikę naujus tyrimus, nustatė, kad šunys iš tikrųjų turi jutimines ląsteles nosies galuose, kurios veikia kaip savotiški infraraudonųjų spindulių jutikliai“, – sako J. Jones.

Asociatyvioji nuotr.

„Šios ląstelės leidžia jiems aptikti (arba iš esmės užuosti) labai nežymius temperatūros pokyčius. Tai įspėja šunį, kad netoliese yra žmonių, kitų šunų ar net plėšrūnų.“

Stichinės nelaimės

Galbūt pastebėjote, kad jūsų šuo elgiasi kitaip, kai artėja didelė audra. Tyrimai parodė, kad šunys geba užuosti net menkiausius oro pokyčius, be besikeičiančios temperatūros, todėl jie gali nuspėti didelius orų reiškinius, pavyzdžiui, uraganą ar tornadą.

Asociatyvioji nuotr.

Narkotikai

Kvapus aptinkantys šunys yra apmokyti aptikti tam tikras chemines medžiagas, kurių yra narkotikuose.

„Šis kvapas mūsų silpnesnėms nosims dažniausiai lieka nepastebėtas“, – sako Russellas Hartsteinas iš „Fun Paw Care“. „Tačiau stipri šuns uoslė ir didelė uoslės liauka puikiai tinka aptikti šiuos nedidelius cheminių medžiagų kiekius.“

Asociatyvioji nuotr.

Šunų elgesys aiškinamas jų išgyvenimo instinktais, įskaitant priežastį, kodėl jie mėgsta užkasti kaulus.

Diabetas

Šunys geba nustatyti gliukozės kiekio kraujyje pokyčius vien iš žmogaus kvapo, o tai gali būti ypač svarbu sergantiesiems diabetu. Yra šunų, kurie yra specialiai apmokyti padėti sergantiesiems sunkiu diabetu, kad įspėtų juos, kai gliukozės kiekis kraujyje nukrenta per žemai.

Asociatyvioji nuotr.
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės