Technologijų ekspertai palaiko Anthony Albanese'o kibernetinio saugumo patarimus, teigdami, kad priverstinis programėlių išjungimas gali užkirsti kelią nusikaltėliams stebėti naudotojus ar rinkti duomenis.

Paskelbęs apie pirmojo Australijos nacionalinio kibernetinio saugumo koordinatoriaus paskyrimą, A. Albanese'as sakė, kad šalis turi būti aktyvi, jog užkirstų kelią kibernetinei rizikai.

„Mes visi esame už tai atsakingi. Tai labai paprasta – kiekvieną vakarą penkioms minutėms išjunkite savo telefonus ir tai darykite kas 24 valandas“, – penktadienį sakė ministras pirmininkas.

Anthony Albanese

Australijos vyriausybės patarimai nėra nauji. 2020 m. Jungtinių Valstijų nacionalinio saugumo agentūra paskelbė geriausios praktikos gaires dėl mobiliųjų įrenginių saugumo, kuriose numatyta kartą per savaitę perkrauti išmaniuosius telefonus, kad būtų išvengta įsilaužimų.

Nors kasdienis perkrovimas gali atrodyti elementari priemonė, technologijų ekspertai mano, kad kai kuriais atvejais ji gali padėti.

Kibernetinio saugumo specialistas Dr. Priyadarsi Nanda teigia, kad reguliariai perkraunant telefoną galima sumažinti įsilaužimų riziką, nes priverstinai uždaromos visos fone veikiančios programos ir procesai, kurie gali padėti piktavališkai stebėti naudotojus arba rinkti jų duomenis.

P. Nanda sakė, kad daugelis naudotojų nesuvokia, jog jų programos dažnai veikia fone.

„Atsižvelgiant į tai, kaip dažnai naudojame išmaniuosius telefonus, žinome atvejų, kai žmonės neišjungia savo telefonų ištisus metus“, – sakė P. Nanda.

Išmanusis telefonas

Jis teigia, kad kai kuriuos telefono perkrovimo privalumus galima pasiekti reguliariai uždarant fone veikiančias programėles. Tačiau užkrėstame prietaise gali būti vykdomi ir kiti kenkėjiški procesai, kurie bus sustabdyti tik išjungus telefoną.

„Jei iš priešiškos pusės vykdomas procesas, telefono išjungimas nutraukia grandinę, net jei tik tam laikui, kai telefonas išjungtas, tai neabejotinai nuvilia potencialų įsilaužėlį. Tai gali ne visiškai apsaugoti, bet perkrovimas gali apsunkinti situaciją įsilaužėliams“, – sakė P. Nanda.

Kitas kibernetinio saugumo specialistas Arashas Shaghaghi teigė, kad kasdienis telefono perkrovimas yra pirmas žingsnis siekiant „paskatinti naudotojus laikytis kibernetinės higienos“, nes telefono išjungimas gali sumažinti tam tikrą riziką.

„Jei pavagiamas jūsų slaptažodis ir jūs atjungiate telefoną, nesate apsaugoti, o jūsų paskyrai vis dar gresia pavojus. Jei įsilaužėliai taikosi į įrenginį, laikinas jo išjungimas gali būti tik nepatogumas įsilaužėliams“, – sakė jis.

Kai kurie telefonų komponentai gali išlikti aktyvūs net ir išjungti.

Telefono išjungimas

A. Shaghaghi sakė, kad vadinamųjų „nulinio paspaudimo“ išnaudojimo atvejų – sudėtingų atakų, kurioms nereikia naudotojo veiksmo, kad priešininkas gautų prieigą, – atveju išmaniojo telefono perkrovimas „gali būti iššūkis įsilaužėliams, nes jiems gali tekti ieškoti alternatyvių priemonių“.

„Reguliarus įrenginio perkrovimas padeda, kai įrenginys nėra pažeistas nuolatine kenkėjiška programine įranga, kaip ir lėktuvo režimo įjungimas“, – sakė kibernetinio saugumo specialistas.

Jis taip pat teigia, kad privatumui išmaniuosiuose telefonuose gali pakenkti programėlės, kurios seka buvimo vietą ir klausosi pokalbių. Pasak jo, dar vienas svarbus kibernetinio saugumo žingsnis – atsargiai vertinti, kokias programas vartotojai diegia ir kokius leidimus joms suteikia.