Parodė, kaip elgiasi paklusnus miesto šuo: dresuotoja aiškina, kaip to pasiekti

 (22)
Šuns auklėjimu būtina rūpintis nuo pat pirmų dienų, tačiau ne visi šeimininkai tai daro teisingai. Šunų dresuotoja paaiškina, kaip spręsti problemas, dėl kurių dažniausiai į ją kreipiasi susirūpinę šeimininkai, bei parodo, kaip elgiasi teisingai auklėjamas miesto šuo.

„Sėkminga dresūra“ – tai „Purina“ projektas, kuriame nepaklusnūs išdykėliai gyvūnai tampa išdresuotais ir socializuotais. Projekte savo sėkmės istorijas pasakoja žmonės, kuriems dresūros pagalba pavyko pakeisti savo augintinių elgseną. Taip pat čia rasite ir specialistų patarimus, kaip susidraugauti su savo keturkojais draugais.

Su šunimi teks gyventi ilgai: nuo jūsų priklauso, kaip tai atrodys

Dresūros mokyklos „Great pet“ trenerė Ana Menčiūnienė augina keturkojį Zipą, kurį galima vadinti pavyzdingu miesto šunimi. Trenerė sutiko parodyti, kaip elgiasi paklusnus šuo, kurį drąsiai galima nusivesti ir į parką, ir į kavinę, bei pasidalino patarimais, kaip to pasiekiama.

„Zipas pas mane atvyko iš Lenkijos, kai jam buvo 2,5 mėnesio. Augintinį auklėti pradėjau nuo pat pirmų dienų – nieko laukti nereikia. Su šuniuku reikės gyventi labai ilgai, su juo praleisime 10-15 metų, todėl nuo pačių pirmų dienų turime nustatyti, koks šuns elgesys mums priimtinas, o koks – ne“, – pabrėžia ji.

Trenerė įvardina tris pagrindines elgesio taisykles, kurioms miesto šunų šeimininkai turėtų skirti didžiausią dėmesį. Anot jos, miesto šuo privalo:

1. Mokėti išlikti ramiam, kai aplink mato kitus žmones ir šunis;
2. Reaguoti, kai šeimininkas jį pakviečia vardu;
3. Išmokti nieko neėsti nuo žemės, kol šeimininkas neduoda leidimo.

Zipas
Zipas
© DELFI / Karolina Pansevič

Net jei jūsų šuo yra vyresnio amžiaus, Ana teigia, kad jį vis tiek galima išmokyti kultūringo elgesio pagrindų. Tiems, kurie abejoja, trenerė pataria prisiminti senoles, kurios, labai norėdamos, gali ir teises išsilaikyti, ir išmokti pasitikrinti savo elektroninio pašto dėžutes. Viskas įmanoma!

Dažniausiai skundžiasi dėl bute paliekamų krūvelių ir balučių

Paklausta, dėl kokių elgesio problemų į ją kreipiasi šunų šeimininkai, Ana atsako, kad dažniausiai šeimininkams nesiseka formuoti augintinio įprotį šlapintis ir tuštintis lauke.

„Šunys dažnai palieka krūveles ir balutes namuose ir nenori to daryti lauke. Viena iš pagrindinių priežasčių – maži šuniukai turi mažą šlapimo pūslę ir kentėti gali ne taip ilgai, kaip mes įsivaizduojam. Jie neišlaukia 6-8 valandų – tam, kad išmokti savo reikalus atlikti lauke, mažas šuniukas turėtų būti vedžiojamas kas 2-3 valandas. Gyvenant bute ir dirbant visą dieną tai gali būti sudėtinga, todėl reikėtų palaukti, kol šuo paaugs ir pasidarys kantresnis, arba paprašyti šeimos narių atvažiuoti per pietus išvesti ar pačiam dažniau iš darbo ištrūkti“, – aiškina trenerė.

Ana priduria, kad negalima pamiršti paskatinti gyvūno už gerą elgesį. Vis dėlto, problema kankina ne tik mažų šuniukų šeimininkus, bet ir tuos, kurie augina vyresnius šunis. O kodėl taip yra?

„Šunys naudoja savo „reikalus“ komunikacijai. Išėję į kiemą, jie pakelia letenėlę ir palieka savo ženklą, bet jeigu šuo savimi nepasitiki, jis taip nesielgs, nes nenori palikti savo kvapo. Jis nenori palikti apie save jokių žinių, tada jis gali labai ilgai vaikščioti lauke ir nieko nedaryti, o atsipalaiduoti tik tada, kai grįžta namo. Tai – psichologinė problema, kuria reikėtų spręsti su profesionalu asmeniškai“, – aiškina trenerė.

Ana Menčiūnienė ir Zipas
Ana Menčiūnienė ir Zipas
© DELFI / Karolina Pansevič

Kai šuo tempia pavadėlį, elgiamės priešingai, nei turėtume

Šeimininkai dažnai kreipiasi pagalbos ir tais atvejais, kai šuo nemoka tvarkingai eiti su šeimininku, tempia pavadėlį ten, kur eiti negalima. Kodėl taip yra? Šuo pastebi, kad gali nueiti kur tik panorėjęs, jei tik stipriau timptelėti pavadėlį – dažniausiai šeimininkas pasiduoda pirmyn besiveržiančiam augintiniui, nors reikėtų elgtis priešingai.

„Pirmiausia rekomenduoju įsigyti specialias priemones, kad šuo fiziškai negalėtų jūsų tempti. Pavyzdžiui, yra patogios petnešos, kurias galima prisegti ne tik viršuje, bet ir už žiedo, esančio ant krūtinės. Prisegus pavadėlį prie šių petnešų, šunį bus lengviau išlaikyti ir išmokyti, kad jei tu tempi mane, aš keičiu kryptį ir einu į visiškai priešingą pusę, nei tu planuoji. Kai šuo pradeda tempti, žmogus turi apsisukti ir eiti priešinga kryptimi. Tada jis supranta, kad reikia eiti prie žmogaus. Tai – kelių dienų darbas“, – teigia Ana.

Trenerė siūlo įsivaizduoti, kaip jaučiasi šuo, kai jo šeimininkas pradeda tempti pavadėlį – taip bus paprasčiau suvokti, kodėl jis taip elgiasi.

„Įsivaizduokite: šuo pamatė kažką įtartino, o šeimininkas pradeda jį tempti. Šunį ir taip „nervas ima“, o čia dar žmogus jam neleidžia eiti, taip tik įrodydamas, kad ten tikrai yra kažkas įtartino. Šuo dar labiau pradeda įtarinėti ir veržiasi pirmyn. Kai laikote pavadėlį, šuo turi pajausti jūsų ramią energetiką. Tada jis pradeda atsipalaiduoti ir supranta, kad viskas gerai, nėra ko jaudintis. Svarbu mums patiems išlikti ramiems, tolti nuo objekto, duoti šuniui skanėstų, kalbėtis su juo, kad šuo išmoktų ramiau reaguoti į aplinką“, – sako trenerė.

Daugiau apie pagrindines šunų auklėjimo taisykles – vaizdo reportaže.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sėkminga dresūra

Vilnietė dalinasi vertinga dresūros pamoka (9)

Vilnietė dalinasi vertinga dresūros pamoka
Dažnas šeimininkas norėtų, kad šuo visose situacijose reaguotų į savo vardą, tačiau kartais atrodo, kad tai pavyksta tik išrinktiesiems. Ką daryti, jei jūsų augintinis yra lengvai išblaškomas ir į savo vardą reaguoja tik tada, kai turi tam noro? Šią ir kitas dresūros pamokas išmokusi vilnietė Justyna Paliczuk dalinasi savo patirtimi.

Vilnietės kalytė buvo užsispyrusi nenuorama: parodė, ko pavyko pasiekti per dvejus metus (5)

Vilnietės kalytė buvo užsispyrusi nenuorama: parodė, ko pavyko pasiekti per dvejus metus
Vilnietei Neringai Vanju teko ne kartą išgirsti, kad šiaurinis šuo skirtas tik bėgioti, yra nedresuojamas ir turi gyventi palaidas kieme, voljere, bet jokiu būdu ne bute ar mieste. Per beveik dvejus metus bendro gyvenimo su kalyte Akira ji suprato, kad visos šios kalbos – paistalai. Šiandien ji su savo gudria augintine laimingai gyvena bute Vilniuje ir niekur nebijo išeiti, nes žino, kad Akira elgsis pavyzdingai.

Kauniečio gyvenimą išgelbėjo šuo: jam paaukojo paskutinius pinigus, bet nėkart nesigailėjo (39)

Kauniečio gyvenimą išgelbėjo šuo: jam paaukojo paskutinius pinigus, bet nėkart nesigailėjo
Kaunietis Darius Skučas gali drąsiai pasakyti, kad augintinis ne tik pakeitė jo gyvenimą, bet ir išgelbėjo. Už šią draugystę jis paaukojo paskutinius savo pinigus tuo metu, kai buvo sunku, tačiau nė akimirkai savo poelgio nesigailėjo. Šiandien jis mėgaujasi kiekvienu pasivaikščiojimu po Kauno gatves. Žinoma, tai nebūtų įmanoma be dresūros, į kurią vyras nuo pirmų dienų žiūrėjo labai rimtai.

Programuotoja Morta savo trenerį rado prieglaudoje: su baimėmis kovojo nuo pirmų dienų (6)

Programuotoja Morta savo trenerį rado prieglaudoje: su baimėmis kovojo nuo pirmų dienų
Kas jus labiausiai motyvuoja sportuoti? Programuotoja Morta Plyčiuraitytė-Plyčiūtė džiaugiasi atradusi nepakeičiamą trenerį – Medutį, gyvenusį prieglaudoje. Vis dėlto, baikštų ir liūdną gyvūną iš pradžių reikėjo prisijaukinti, išauklėti, o dar vienu iššūkiu tapo pažintis su Mortos katinu. Visgi, šiandien programuotoja drąsiai vedasi Medutį į miestą – kaip jai pavyko jį išauklėti ir įveikti jo baimes?

Pedagogė Evelina parodė, kaip auklėja savo šunį: blogo elgesio ignoruoti negalima (15)

Pedagogė Evelina parodė, kaip auklėja savo šunį: blogo elgesio ignoruoti negalima
Darbo valandomis Evelina Simonavičiūtė auklėja vaikus, o laisvalaikiu – savo šunelį Torį. Jauna pedagogė teigia, kad dresūra jai niekada nekėlė rūpesčių. Svarbiausia yra pastebėti, koks paskatinimas ir kokia bausmė augintiniui yra tinkamiausia – tokia yra sklandžios dresūros paslaptis.

Parodė, kaip elgiasi paklusnus miesto šuo: dresuotoja aiškina, kaip to pasiekti (22)

Parodė, kaip elgiasi paklusnus miesto šuo: dresuotoja aiškina, kaip to pasiekti
Šuns auklėjimu būtina rūpintis nuo pat pirmų dienų, tačiau ne visi šeimininkai tai daro teisingai. Šunų dresuotoja paaiškina, kaip spręsti problemas, dėl kurių dažniausiai į ją kreipiasi susirūpinę šeimininkai, bei parodo, kaip elgiasi teisingai auklėjamas miesto šuo.

Užburianti šuns, katės ir papūgos draugystė: vilnietė Martyna parodė, ką jie moka (4)

Užburianti šuns, katės ir papūgos draugystė: vilnietė Martyna parodė, ką jie moka
Apsilankius svečiuose pas Martyną Giedraitę, atrodo, kad ji gyvena tikroje gausios šeimos idilėje. Vilniuje moteris gyvena kartu su vyru Karoliu, pirmagimiu Roku, kate Džeke, kalyte Upe ir papūga Grėjumi – ir visi jie ramiai leidžia laiką kartu, tarytum nė kiek nebūtų skirtingi.

Teniso varžyboms rengiami neįprasti dalyviai

Teniso varžyboms rengiami neįprasti dalyviai
Teniso korte Londone buvusi pirmoji Didžiosios Britanijos raketė Timas Henmanas gruodį vyksiančioms varžyboms treniruoja išties neįprastus kandidatus, norinčius tapti tenisininkais ar tenisininkėmis – šunis.

Vilnietės šuo elgiasi kaip šilkinis: viskas dėl 3 auksinių dresūros paslapčių (28)

Vilnietės šuo elgiasi kaip šilkinis: viskas dėl 3 auksinių dresūros paslapčių
Volfšpicą Zuzzy būtų galima drąsiai vadinti pavyzdingai besielgiančio šuns etalonu. Vos pažiūrėjus į Gretą Štitilytę, leidžiančią laiką su savo augintine, atrodo, kad jos viena kitą supranta ir be žodžių. Blogų šunų nebūna – blogi gali būti tik šeimininkai, o tuo įsitikinusi moteris dalinasi dresūros patarimais, kurie padės net ir tiems, kurie jaučiasi nebeturintys jokios vilties.

Auksinės dresūros taisyklės: Raimondos šuo Stigas komandų išmoko per kelias minutes (8)

Auksinės dresūros taisyklės: Raimondos šuo Stigas komandų išmoko per kelias minutes
Nepriekaištingas šunelio Stigo elgesys yra kaip tik tai, ką savo augintiniuose norėtų matyti kiekvienas gyvūno dresūra susirūpinęs šeimininkas. Kol vieni dienų dienas stengiasi formuoti augintinio įpročius ir ne visuomet sėkmingai bando atskirti „galima“ nuo „negalima“, Stigo šeimininkė Raimonda tikina, kad pagrindines pamokas jie perprato vos per keletą minučių. Kaip tai įmanoma?