Kadangi laukti vasaros teks dar ilgokai, o už lango vyraujantys drėgni ir šalti orai kelia nemažai iššūkių augintinių sveikatai, gyvūnų aprangos ekspertė Simona Brusokienė kartu su KIKA veterinarijos gydytoja Kamile Ausmane, pataria, kaip tinkamai pasirūpinti keturkojais šeimos nariais.

Leiskite gyvūnui džiaugtis

Pasak K. Ausmanės, gyvūnai leisti laiką lauke gali bet kokiu oru – reikalingas tik tinkamas pasiruošimas, o jei lietus ar pūga visgi užklupo netikėtai, išsigąsti tikrai nereikėtų.

„Yra keturkojų, kurie esant blogam orui į lauką net neina, tačiau yra ir tokių, kurie mėgsta maudytis sniege ar lietuje, todėl netikėtai užklupus lietui ar pūgai, pirmiausia, siūlau leisti gyvūnui džiaugtis. Jei matote, kad jis visgi ima šalti ir drebėti, nieko nelaukę paimkite jį ant rankų ir keliaukite namo“, – pataria ekspertė.

Ji pastebi, kad grįžus namo iškart reiktų pasirūpinti gyvūno pėdomis – nuplauti nuo jų purvą bei druskas. Kitu atveju, šunys dažnai ima patys laižyti pėdas, o tai skatina odos ligų atsiradimą. Sušlapusį augintinį taip pat reikėtų išmaudyti naudojant natūralias, jo kailio tipui skirtas priemones, išdžiovinti fenu. Anot K. Ausmanės, ypatingai dėmesį turėtų atkreipti baltakailių šunų augintojai, nes drėgmė kailį gali nurudinti.

Drėgmė – odos priešas

Jai antrina ir S. Brusokienė, kuri atkreipia dėmesį į tai, jog būtent drėgmė yra dažna odos ligų priežastis. „Esant drėgniems, darganotiems orams, gyvūno kailyje gali užsilikti drėgmė, kauptis nešvarumai, – tuomet atsiranda puiki terpė vystytis tokioms odos ligoms, kaip grybelis ar egzema. Tai ypatingai aktualu ilgo plauko augintiniams, bet, žinoma, gali pasitaikyti ir trumpaplaukiams“, – perspėja ekspertė.

Norint išvengti nemalonių odos bei kitų ligų ir apsaugoti gyvūno sveikatą, S. Brusokienė rekomenduoja lietingu, vėjuotu oru augintinį aprengti, o tam tinkamiausias rūbas, anot jos, yra lietpaltis.

Praktiškas sprendimas

„Turėti lietpaltį – labai praktiškas sprendimas ir gyvūnams, ir patiems šeimininkams, nes grįžus po pasivaikščiojimo lietingu oru, augintinio nereikia maudyti, džiovinti jo kailio – užtenka tik nuplauti ar nuvalyti pėdutes“, – pastebi S. Brusokienė ir priduria, kad taip sutaupome ir nemažai savo laiko, o jei augintinis nemėgsta maudytis, tokiu būdu išvengiame ir netvarkos vonios kambaryje.

Pasak ekspertės, dėl įvairių vidaus organų ligų, kurias gali sukelti atšiaurus oras, lietpaltis reikalingas ne tik lyjant, bet ir esant stipriam vėjui, o kadangi Lietuvoje orai yra permainingi, jis bus naudingas visais metų laikais: „Manau, kad pasirūpinti lietpalčiu turėtų kiekvienas augintinio šeimininkas – juk patys lietingą dieną į lauką be skėčio ar striukės neiname, tai taip pat turime gerbti savo augintinius ir rūpintis jų sveikata.“

S. Brusokienė atkreipia dėmesį, kad ypatingai rūpintis turėtume vyresnio amžiaus, ligotais ar neseniai sirgusiais augintiniais: „Jų imunitetas nusilpęs, todėl šaltuoju metų laiku juos dar labiau saugokite, būtinai aprenkite. Drabužėlius galite sluoksniuoti – po lietpalčiu puikiai tiks užmautas megztukas ar marškinėliai.“

Kas svarbu renkantis lietpaltį?

Išsirinkti savo augintiniui tinkamą lietpaltį iš tokios gausios jų pasiūlos gali būti sudėtinga. Pagrindiniai kriterijai, kuriuos išskiria S. Brusokienė, yra tinkamas dydis ir vandeniui atspari medžiaga.

„Reikia labai gerai išsimatuoti tris savo augintinio matmenis – nugaros ilgį ir kaklo bei krūtinės apimtis. Atsižvelgiant į tai, galėsite išsirinkti tinkamiausią dydį pagal lietpalčių gamintojų nurodytas dydžių lenteles. Jei drabužis bus per mažas – varžys judesius, o jei per didelis, tuomet augintiniui bus nepatogu, drabužis smuks ar kris“, – kaip išsirinkti tinkamą dydį, pasakoja ekspertė.

Anot jos, renkantis lietpaltį, svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, ar yra palikta antkaklio kilpa – vieta antkakliui, prie pavadžio prisegamoms petnešoms. „Puiku, jei yra ir papildomų šviesą atspindinčių detalių, kurios užtikrina didesnį augintinio saugumą tamsiu paros metu, o jei jūsų šuo ne itin mėgsta rengtis, ieškokite kuo paprastesnio užsegimo“, – pataria S. Brusokienė ir priduria, kad gausus spalvų bei dizainų pasirinkimas gali padėti atskleisti ir jūsų augintinio charakterį.

Lietpalčiai – apsiaustai

Ekspertė pastebi, kad ne visi augintiniai yra pratę prie aprangos, tačiau prekyboje galima rasti skirtingų tipų lietpalčių, kuriuos pasirinksite pagal augintinio charakterį ir aktyvumą.

„Kad aprengimo procesas būtų kuo trumpesnis ir paprastesnis, o pats rūbas kuo mažiau jaustųsi ir augintinio neerzintų, prie aprangos nepratusiems ar itin užsispyrusiems augintiniams, bent jau pradžiai, rekomenduojama rinktis lietpalčius-apsiaustus. Jie leidžia patogiau judėti, todėl yra tinkamesni labai aktyviems, sportiniams šunims“, – pristato S. Brusokienė.

Vyresniems arba mažiau judantiems šunims ekspertė rekomenduoja rinktis kombinezono tipo lietpaltį su ilgesnėmis rankovėmis, kuris apsaugo ir augintinių sąnarius ir daugiau kailio.

Gali praversti sluoksniavimas

Tačiau vien lietpalčio, priklausomai nuo veislės, amžiaus, kailio tipo, aktyvumo ir užsigrūdinimo, šunims pakanka ne visada.

„Pavyzdžiui, ilgaplaukiams, iš šaltesnio klimato kilusių veislių šunims net ir šalčiausiu oru gali užtekti tik lietpalčio, kuris apsaugos jų kailį nuo drėgmės ar purvo. Tačiau yra veislių, tokių kaip kurtai ar toiterjerai, kuriems šiltesnė apranga po lietpalčiu yra būtina, – skirtumus įvardina S. Brusokienė ir priduria, kad šalčiui jautriems šunims patartina rūbus „sluoksniuoti“ – po lietpalčiu aprengti šiltesniais marškinėliais, megztiniais. – Visuomet reikia stebėti savo augintinį, įvertinti, kokiai temperatūrai esant, jam lauke jau šalta. Jei gyvūnas išėjęs į lauką dreba, vadinasi, po lietpalčiu jam reikalingas ir šiltesnis rūbas.“

Jei augintinis rengtis nenori

Anot S. Brusokienės, augintiniai dažnai nenori rengtis, todėl juos pratinti reiktų dar nuo mažens, o supažindinimas su apranga, įvairiais aksesuarais – jų socializacijos dalis.

„Rengdami niekada neskubėkite, paklusnų šunį paglostykite, apdovanokite skanėstais – taip apranga jam siesis su teigiamais jausmais. Laikui bėgant, neabejokite, kad augintinis pripras prie šio proceso ir ateityje jis tik greitės“, – kalba ekspertė ir priduria, kad svarbiausia – kantrybė ir meilė augintiniui.