Pranešime žiniasklaidai KIKA veterinarijos gydytoja Rasa Bičiulaitienė pataria, ką daryti, jei augintinis atsisako ėsti sausą pašarą.

Netinkamos gyvūnų mitybos ženklas – ašarojančios akys

Kaip teigia R. Bičiulaitienė, mityba – sveiko augintinio gyvenimo pagrindas, tačiau svarbu, kad ji būtų subalsuota, visavertė ir atitiktų mitybos rato proporcijas.

„Pirmiausia, šeimininkai turėtų nepamiršti, kad lepinti gyvūnus kąsniukais nuo stalo – nėra gera mintis. Nors dažniausiai augintiniai juos noriai ėda, svarbu suprasti, kad žmonių maistas nėra skirtas ir tinkamas keturkojams“, – pažymi KIKA atstovė.

Veterinarė pastebi, kad vienas greičiausiai pastebimų ženklų, išduodančių, jog augintinis maitinamas netinkamai – ašarojančios jo akys: „Tai alerginė reakcija, pasireiškianti dėl netinkamos pašaro ar skanėsto sudėties bei maisto nuo stalo. Remiantis statistika, akys ašaroja maždaug 80 proc. visų pasaulio šunų, tačiau labiausiai ši problema, žinoma, yra pastebima ant baltakailių, kurie yra tarsi balto popieriaus lapas.“

Netinkamą kačių mitybą arba pašaro netoleravimą, kaip ir šunims, išduoti taip pat gali ašarojančios akys, tačiau joms tai pasireiškia rečiau.

Ką daryti, jei augintinis atsisako ėsti sausą maistą?

Anot R. Bičiulaitienės, šių problemų išvengti padėti turėtų augintinio šėrimas pagal taisyklingos mitybos ratą, kurį sudaro 80 proc. sauso ir apie 10–12 proc. konservuoto pašaro, maždaug 3–5 proc. skanėstų, o likusi dalis, 1–3 proc., skirti papildams. Svarbu nepamiršti, kad visi produktai turėtų būti kuo natūralesnės sudėties, papildyti aukščiausios kokybės gyvūninės kilmės baltymų šaltiniais (mėsos ar žuvies), be sintetinių priedų ar grūdinės kilmės ingredientų.

Jei sauso pašaro augintinis visgi neėda, R. Bičiulaitienė rekomenduoja išbandyti kelis dalykus. „Pirmiausia, galite namų sąlygomis pabandyti augintinio maistą tiesiog suvilgyti šiltu vandeniu – jis padeda atskleisti kvapą, suminkštinti granulę ir sustiprinti skonį. Tačiau, jei augintinis yra įnoringas, vanduo tokiu atveju gali ir nepadėti, – siūlo ekspertė ir priduria, kad dar vienas būdas – maišyti sausą pašarą su konservais. – Tačiau turėkite omenyje, kad pridedant šlapio maisto, atitinkamai turi mažėti sauso.“

Naujiena – pašaro papildas-sriuba augintiniams

Jei minėti būdai nepadeda, tokiu atveju, anot veterinarės, visiška naujiena ir efektyvus būdas paskatinti keturkojį draugą mėgautis sausu pašaru – specialūs pašaro papildai-sriubos. „Pašaro papildas, paprasčiau vadinamas tiesiog augintinių sriuba, yra visiška naujiena rinkoje, kuri ne tik gerina ėdamumą, bet yra gaminama iš aukščiausios kokybės ingredientų, todėl augintinis kartu su pašaru ir sriuba gauna papildomų maisto medžiagų, vertingų jo organizmui.“

R. Bičiulaitienė pastebi, jog augintiniams siūlomos sriubos yra nedidelio kaloringumo, todėl ypač tinkamos tiems, kuriems reikalinga svorio kontrolė, tačiau jas naudojant irgi reikėtų atitinkamai sumažinti sauso pašaro kiekį. Taip pat svarbu, jog sriubos yra be gliuteno, todėl puikiai tinkamos augintiniams, kurie turi jautrią virškinimo sistemą, netoleruoja arba yra alergiški gliutenui.

„Prekyboje galite rasti specialiai rudakailiams ir baltakailiams šunims bei atskirai katėms skirtas sriubas. Jų sudėtyje lengvai virškinami baltymai, gausu Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgščių, kurios gali padėti palaikyti sveiką odą bei žvilgantį kailį, todėl tai ir sveikatai naudingas papildas“, – pažymi veterinarė ir priduria, kad sriubą yra itin lengva naudoti – ją reikėtų tiesiog užpilti ant sauso pašaro.

„Sriubas pati neseniai naudojau bandydama atpratinti mažas kates nuo pieno ir pereiti prie sauso pašaro – iš pradžių maišiau jas su konservais, kad augintiniams priprasti būtų lengviau. Sriubos taip pat labai naudingos siekiant atsistatyti po ligų, kai gyvūnai ėda nenoriai, vartoja per mažai skysčių“, – pastebi veterinarijos gydytoja.

Išskirtinė nauda katėms

Itin svarbią šios naujienos augintinių mityboje naudą R. Bičiulaitienė išskiria katėms: „Jos natūraliai geria labai mažai vandens, o jei gauna nepakankamą kiekį skysčių, šlapimo pūslėje gali pradėti formuotis struvitiniai akmenys, t.y., susirgti akmenlige, kurios pirmuosius simptomus išduoda šlapinimasis šalia dėžutės ar kitose namų vietose, šlapinantis pasirodęs kraujas, – pažymi veterinarė ir priduria, kad laiku pastebėjus šią ligą, ją išgydyti galima vien tinkama mityba. – Taip pat vanduo ypač svarbus toms katėms, kurios ėda tik sausą pašarą, todėl siekiant patenkinti skysčių poreikį, sriubytė – puikus pasirinkimas.“

Katėms siūlomos sriubos yra suskirstytos pagal funkcijas, todėl šeimininkai gali pasirinkti jų augintiniui aktualiausios problemos sprendimą siūlantį gaminį: sriuba su tunu gali padėti palaikyti šlapimo takų funkciją, su lašiša – kontroliuoti svorį, o sriuba su paukštiena gali padėti palengvinti virškinimą ir apsaugoti katę nuo plaukų gumuliukų susidarymo skrandyje bei virškinamajame trakte.

Visgi, R. Bičiulaitienė atkreipia dėmesį, jog renkantis, kuo maitinti savo augintinį, bene svarbiausia yra atidžiai skaityti etiketes: „Jei etiketėje matote, kad pirmoje sudėties sąrašo vietoje yra ne mėsa ar žuvis, o grūdinės kilmės ingredientai, verčiau padėkite jį atgal į lentyną“, – pataria veterinarė ir siūlo kaskart renkantis, pirmiausia, nuoširdžiai sau atsakyti į klausimą, kokią naudą šis pašaras ar skanėstai atneš jūsų augintiniui.