Veislynai, iš kurių nepatariama pirkti šuniukų

 (31)
Jeigu planuojate įsigyti veislinį šunį, nepirkite jo pagauti impulso, nes skubotai įsigytas gyvūnas gali būti visiškai ne toks, kokio tikėjotės, net, jeigu tiksliai žinote, kokios veislės šuns norite.
Šuniukas
© Fotolia nuotr.

Labai svarbu išsirinkti patikimus veisėjus, t. y. tokius, su kuriais galėtumėte palaikyti ryšius ir kurie nepaliktų „ant ledo“, jeigu reiktų patarimų ar pagalbos šuniuko auklėjimo ir sveikatos klausimais. Iš ko pažinti patikimus veisėjus?

* Pakvies į svečius

Jeigu paskambinsite į veislyną pasiteirauti apie norimos veislės šuniukus, planuojamas artimiausias vadas, veisėjas mielai pakvies jus į svečius, net jeigu šiuo metu ir neturi šuniukų. Veisėjui smagu pažinti būsimus jo šuniukų savininkus, pasikalbėti apie jo auginamų šunų temperamentą, darbines savybes, poreikius. Sąžiningai veisiantis šunis žmogus neturi ko slėpti – jis mielai aprodys kokiomis sąlygomis gyvena jo augintiniai, pavaišins arbata ir nuoširdžiai pasikalbės apie veislės privalumus ir trūkumus.

* Nenorės parduoti šuniuko

Arba taip pasirodys, kai paskambinsite pasiteirauti: „ar dar turite šuniukų“? Veisėjui ne tas pats, kokiuose namuose atsidurs jo šuniukas, tad neskubės jo parduoti pirmam paskambinusiam. Jeigu jums rūpės išsiaiškinti tik šuniuko kainą, labai maža tikimybė, kad atvykęs apžiūrėti keturkojo su juo ir išvyksite iš veisėjo namų.

Savo darbą (o tiksliau hobį) mėgstantis veisėjas neskuba kuo greičiau parduoti šuniukų, jis mieliau išlauks to tikrojo šuniuko savininko, nei parduos jį pirmam paskambinusiam. Nepaisant to, kad šuniuko kaina jums gali pasirodyti aukšta, o jūs pasirengęs ją mokėti, gali susidaryti įspūdis – kad štai ne jūs, mokantis pinigus esate padėties šeimininkas, o veisėjas, kuris dar galvoja, ar tikrai esate vertas jo šuns.

* Kalbės apie trūkumus

Visos šunų veislės turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų, kurie vieniems žmonėms yra pakenčiami, o kitiems – ne. Todėl dažniausiai veisėjas pasakodamas apie savo auginamos veislės šunis, pirmiausiai išvardina sunkumus, su kuriais teks susitaikyti jo šuniuko šeimininkams (tarkime, šuo nemėgsta likti vienas namuose, yra labai aktyvus, jeigu pakankamai nepabėgioja arba nedirba – niokoja namus ir pan.).

Tik tada, kai mato, jog būsimas šuniuko savininkas neišsigando ir sugebės auginti jo išveistą šunį, papasakos ir apie veislės privalumus. Patikimas veisėjas negirs savo šunų be galo be krašto, norėdamas kuo greičiau atsikratyti šuniukų, priešingai, jis paklaus: „o kam jums reikia tokio šuns?“. Jeigu nežinote atsakymo, gal tikrai toks šuo ne jums ir išvengsite klaidos jį įsigydami.

* Neaugins daug įvairių veislių šunų

Šunų veisimas tikrai nėra paprastas darbas, jam reikia daug žinių, laiko ir be abejonės finansų. Lietuvoje šunų veisimas yra hobis, tad auginti ir veisti kelių (ar juo labiau keliolikos) veislių šunis praktiškai nėra įmanoma. Dažniausiai dėmesio vertame veislyne auga vienos, dviejų ar trijų veislių šunys. Bent jau man veislynas, kuriame veisiama daug įvairių veislių šunų atrodo nepatikimas ir tikrai nerekomenduotinas, nes įvairių veislių šunys turi skirtingų poreikių.

Nepakanka šunų tik išvedžioti arba paleisti pabėgioti kieme, reikia suteikti galimybę dirbti, protauti. Jeigu veislyne yra kelių veislių šunys, kokybiškai juos auginti nelieka laiko, na nebent veisėjai samdo darbuotojus, kurie šunis išvedžioja ir užtikrina jiems pakankamai protinės veiklos. Ir vis tiek man patikimesni atrodo tie veislynai, kurie augina vienos ar dviejų veislių šunis, gilinasi į jų veisimą, seka veislės naujienas ir pan.

* Nebijos konkurencijos

Veisėjas su kiekvienu besidominčiu jo auginama veisle žmogumi nuoširdžiai kalbėsis ir negailės patarimų, kaip pasiruošti šuniuko atvykimui, papasakos, kokias namų užduotis reiktų atlikti prieš įsigyjant keturkojį. Jeigu matys, kad nesate nusiteikęs laukti būtent jo veisimo šuniukų (nes laukti gali tekti ir metus arba ilgiau), tikrai patars kur galite artimiausiu metu įsigyti keturkojį draugą.

Kodėl? Nes veisėjui labiau rūpi pati veislė, gero eksterjero, puikių darbinių savybių šunys nei konkurencija. Beje, dėmesio vertas veisėjas nebijo konkurencijos, nes sąžiningai dirbdamas savo darbą jis anksčiau ar vėliau parduos šuniukus tiems žmonėms, kurie jam pasirodys gerais šeimininkais.

Neretai geruose veislynuose yra sudaromi laukiančiųjų sąrašai, tad veisėjui labiausiai rūpi ne kaip parduoti šuniuką, o neapsigauti ir parduoti jį tiems žmonėms, kurie po metų kitų nenorės „atsikratyti“ augintinio ir sugebės juo džiaugtis iki senatvės. Todėl tikrai verta palaukti šuniuko ir įsigyti jį iš savo darbą suprantančio ir gerai dirbančio žmogaus, nei pirkti kur pigiau ir greičiau.

* Daug klausinės

Sąžiningu veisimu užsiimantys žmonės šiai veiklai atiduoda visą save – savo laiką, pinigus, žinias ir nori užtikrinti, kad jų darbo vaisius, t. y. šuniukas atsidurtų kuo geresnėse rankose. Todėl veisėjas klausinės apie jūsų gyvenimo būdą, pomėgius, šeimą, kur ir kokiomis sąlygomis augs šuniukas. Tad nenustebkite ir paruoškite namų darbus – pasidomėkite veisle, tvirtai žinokite, kodėl būtent šios veislės šuns norite. Ir ieškokite būtent tokių veisėjų, kurie daug klausinėja, nes tai rodo, kad jų išveistų šuniukų likimas jiems rūpi ir rūpės.

* Nenuleis kainos arba nuleis labai nedaug

Kiekvienas šuniukas, atsižvelgiant į kilmę, tėvų pasiekimus, turi savo kainą ir veisėjas nėra linkęs labai smarkiai jos koreguoti. Ko gero dažniau patinkančiam būsimam savininkui šuniuką atiduoda su bendrasavininkystės sutartimi arba parduoda išsimokėtinai, negu nuleidžia kainą. Veisėjo akimis šuo ne bulvių maišas, dėl kurio galima būtų derėtis. Be to visuomet yra kur įsigyti šuniuką pigiau.

Kokių veislynų vengti:

* Tokių, kuriuose šunys auga narvuose. Tai ypač pasakytina apie mažų veislių šuniukus, kuriuos auginti narveliuose yra patogiau ir paprasčiau. Bet nežmoniška. Reiktų vengti tokių veislynų, nepirkti šuniukų net iš gailesčio, nes kai nebus paklausos, nebus ir pasiūlos. (Narvas šuniui gali būti labai naudingas, su sąlyga, kad keturkojis jame uždarytas nelaikomas kiaurą parą).

* Jeigu veisėjas net nepasidomėjęs jūsų galimybėmis auginti šunį pažada šuniuką, vadinasi kažką jis daro ne taip. Galbūt tikisi greito pasipelnymo ir visiškai nesirūpina savo augintiniais. Jeigu jaučiate, kad veisėjas labai nori kuo skubiau parduoti šuniuką, padėkite ragelį ir kreipkitės kitur.

* Jeigu veisėjas teigia, kad jo šunys geriausi – taip pat padėkite ragelį. Tas, kuris veisia šunis iš idėjos girs ne tik savo, bet ir kitų auginamus tos veislės šunis. O susipažinęs su jumis galbūt kaip tik patars šuniuką įsigyti kitur, nes kitame veislyne bus jums tinkamesni šuniukai – pavyzdžiui darbinė vada, kurios kaip tik ieškote.

* Venkite tokio veisėjo, kuris nepakvietęs jūsų į svečius arba su jumis geriau nesusipažinęs iškart pasiūlys šuniuką pavėžėti pusę kelio, kad būtų arčiau arba atvežti jums tiesiai į namus. Jūs taip ir nežinosite, kaip atrodo šuniukų mama, ar ji nenualinta, ar laikoma geromis sąlygomis, negalėsite pasižiūrėti, kaip augo šuniukai, o tai labai svarbu, nes geromis sąlygomis auginami šuniukai ir auga sveikesni, atsparesni stresui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.