Šunų veislės, ne itin draugiškos vaikams

 (6)
© Fotolia nuotr.

Vaikai turi ypatingą santykį su šunimis. Jie tampo šunis už uodegų, tąso juos už ausų, sėdasi ant jų, peša juos už kailio. Mačiau vieną berniuką, kuris „lakė“ vandenį kartu su šunimi iš jo dubenėlio (žinoma, tai nehigieniška, bet...). Dauguma šunų kantriai kenčia visus tuos tąsymus ir netgi nori daugiau, kai „žaidimas“ baigiasi.

Likę su suaugusiu žmogumi jie elgtųsi visai kitaip. Taigi, kodėl šunys yra tokie pakantūs vaikams? Kodėl jie nesipriešina šiems mažiems žmogeliukams?

Šuo - šeimos narių gynėjas

Norint suprasti šuns santykį su vaiku, reikia nors kiek išmanyti apie socialinę šunų grupės struktūrą gamtoje. Savo grupėje šunys deda didžiausias pastangas tam, kad įtvirtintų savo socialinę vietą - taptų arba vadovaujančiu visai gaujai, arba paklūstančiu gaujos lyderiui. Namuose auginami šunys taip pat pavaldūs hierarchijai (įprastai tam, kuris šeria). Jie puikiai susigaudo kas šeimoje kokį vaidmenį atlieka.

Žvelgiant iš šuns perspektyvos, šeima niekuo nesiskiria nuo grupės. Šuo žino, kas yra jo šeimos nariai, ir nedvejodamas juos gins. Iš tiesų, kai kurie šunys turi tokį stiprų instinktą ginti mylimus asmenis, kad joks socializacijos lygmuo jo nesumažins. Tačiau šis instinktas gali sukelti ir kitų bėdų – šuo gali labai agresyviai elgtis su tais asmenimis, kurie yra už šeimos ribų. Tik ankstyvas ir dažnas bendravimas, reguliarus treniravimas gali patobulinti gynybinį instinktą, nes pernelyg stropus gynėjas gali sukelti pavojų aplinkiniams, kurie nėra šeimos nariai.

Patirtis rodo, kad didesnių veislių šunys labiau linkę į gyvenimą pagal gaujos taisykles - lyderis vadovauja, likusieji paklūsta. Taigi didelių veislių šunys įprastai yra saugesnis pasirinkimas turintiems vaikų.

Pavyzdžiui, Berno kalnų šunys ir Niufaundlendai labai draugiškai elgiasi su vaikais, gina juos. Gal todėl, kad jie buvo išvesti kaip šunys gelbėtojai. Žinoma, kažin ar kas išdrįstų pulti vaiką, lydimą tokio milžiniško sargybinio.

Ieškantiems keturkojės auklės, turėtų patikti Aviganiai. Jie moka suvaryti bandą į vieną vietą, taigi neleis ir vaikui niekur nuklysti ar būti paimtam svetimo žmogaus. Šunys, išveisti tam, kad sėdėtų jums ant kelių ir puoštų namus, nebus linkę rizikuoti tokiose situacijose.

Kai kurie mokslininkai teigia, kad veislė nėra tokia svarbi, jei imate šuniuką iš veisėjo, kuriam svarbiausia – sveikas šuns temperamentas. Bailus ir neramus šuo nebus geras šeimos sargybinis, nes tokie šunys yra linkę nutrūkti nuo pavadėlio ir pulti be jokio reikalo. Blogas šuns auklėjimas, net jei jis yra geriausių sargybinių veislės atstovas, gali turėti dramatiškų pasekmių. Labiau nepriklausomos veislės, tokios kaip akita, gali neturėti tiek kantrybės, kiek jos reikia būti geru sargybiniu. Juk jums reikia tokio šuns, kurį galėtumėte kontroliuoti, ypač jei jis turės saugoti jūsų vaikus.

Norint, kad šuo saugotų vaikus, reikia anksti ir dažnai su juo bendrauti bei dresuoti. Tai neturi būti ypatinga dresūra, tiesiog „gero elgesio“ mokymas, nes šuo turės efektyviai saugoti vaikus, o įgimtas instinktas ir taip pasireikš.

Šunų veislės, ne itin mėgstančios vaikus

Būtų klaidinga tvirtinti, kad kurios nors veislės šunys tiesiog nemyli vaikų. Taip tikrai nėra, tiesiog vienos šunų veislės yra pakantesnės, kitos - ne tokios pakančios. Ir vėlgi... Viskas labai priklauso nuo pačių šeimininkų ir šuns auklėjimo. Vis tik reikėtų gerai pagalvoti, renkantis šių veislių šunis:

Čihuahua. Šie nedidukai šuneliai yra labai savimi pasitikintys ir gali atrodyti itin meilūs bei puikiausi vaikų draugai. Tačiau viskas nėra taip gražu. Jie labai užsispyrę, todėl gali pasielgti taip, kaip jiems patiems norisi. Čihuahua gina savo teritoriją ir gali grybštelėti vaikui, kuris nuspręs paimti šuns žaisliuką ar tiesiog prieiti patampyti už uodegos.

Rotveileris. Ši veislė buvo išveista ganymui ir vežimėlių traukimui. Dabartiniai rotveileriai naudojami saugojimui, gelbėjimui ir ieškojimui. Jie pasižymi tvirtu charakteriu, tačiau pamilsta vaikus, jeigu šie auga kartu su jais. Vis tik auginantiems vaikus su šia veisle reikėtų būti atsargiems.

Akitos. Šios veislės šunys tradiciškai Japonijoje saugodavo vaikus. Tačiau čia yra vienas didelis BET. Akitai kiti vaikai gali atrodyti kaip įsiveržėliai, ir šuo gali juos pulti, taip ištikimai gindamas savo šeimos vaiką. Taigi čia gali padirbėti patys šeimininkai - labiau socializuokite šios veislės šunį, leiskite jam daugiau bendrauti su kitais mažaisiais, ir viskas bus gerai.

Čiau čiau. Tai itin nepriklausomos prigimties šunys ir jiems nelabai patinka vaikai, reikalaujantys sau dėmesio. Kitaip tariant, čiau čiau gali būti ne itin draugiškas, jei vaikas nuspręs ateiti su juo pažaisti, kai šis bus nenusiteikęs žaidimams.

Taksas. Šie iš pažiūros draugiški, nedideli šunys turi labai tvirtą charakterį. Jie ne iš tų, kurie norėtų dūkti su šeimininkais. Priešingai, įprastai taksai kur kas geriau jaučiasi ramioje aplinkoje, turėdami savo asmeninės erdvės, kurią, beje, labai akylai saugo. Jei taksas namuose gyvena ilgiau, nei vaikas, gali kilti problemų.

Šunų veislės, tinkamiausios vaikams

Ar žinojote, kad koliai buvo išveisti Škotijoje tam, kad padėtų piemenims ganyti bandas? Lygiai taip jie galėtų „ganyti“ ir vaikus - būtų puikios auklės, mat koliai yra draugiški ir neagresyvūs. Vaiko juk nesukontroliuosi - retkarčiais jis norės timptelėti šuniui už uodegos ar įsikibti į gaurus. Tokiose situacijose įgimta kolio kantrybė - tikras išsigelbėjimas. Beje, draugiškieji koliai gali būti ir puikūs namų sargai – jie žino, kas yra saviškiai ir sava teritorija, todėl su šiuo šuniu jūsų vaikui bus ne tik smagu, bet ir saugu.

Kompaniją mažajam galėtų palaikyti ir pudeliai. Ši veislė laikoma viena protingiausių ir lengviausiai dresuojamų. Kaip teigia pudelių gerbėjai, šis šuo yra smalsus, vikrus, turi puikią atmintį, greitai ir lengvai mokosi, visada yra pasirengęs žaidimams ir linksmybėms. Jam patinka ir ilgi pasivaikščiojimai miške, ir ramus poilsis namie, nes lengvai prisitaiko prie šeimininko gyvenimo būdo. Labai jaučia žmonių nuotaikas, „perskaito“ jų ketinimus. Ir, žinoma, puikiai sutaria su vaikais! Dar vienas didelis pliusas šiai veislei - jų kailis nealergizuoja.

Jeigu ieškote žaismingo šuns, jums tiks ir auksaspalvis retriveris. Kai kuriose šalyse šios veislės atstovai naudojami kaip keturkojai mokytojai vaikų prieglaudose. Tiesa, reikėtų įvertinti, kad auksaspalviai retriveriai labai aktyvūs ir vietoje nenustygstantys šunys, todėl labai mažus vaikus reikėtų pasaugoti, kad gana didelis šuo jo netyčia neužgautų, tačiau ūgtelėjusiems mažyliams tai bus geriausias draugas.

Mėgstantiems aktyvų gyvenimo būdą ir ilgus (labai ilgus) pasivaikščiojimus, puikiai tiktų basethaundai. Patikėkite, jie tik atrodo liūdni ir ramūs šunys. Basetai veiklūs, bet ne per daug aktyvūs. Kitaip tariant, namų aukštyn kojomis neapvers, tačiau į 10-15 km žygį leisis su malonumu. Svarbiausia, jie labai kantrūs vaikams - leis ir ausis patampyti, ir pirštus į nasrus įkišti.

Prancūzų buldogas – nedidukas, tačiau tvirtai sudėtas šuo, linksmas ir supratingas, turintis kantrybės mažiems vaikams. Prancūzų buldogo kailis yra trumpas, nereikalaujantis daug priežiūros. Šuo gana judrus ir energingas. Anglų buldogas – labai kantrus vaikams šuo. Aktyvų gyvenimo būdą mėgstančiai šeimai šis šuo netinka, tačiau bus puikus kompanionas mamai, mielai lydėsiantis ją su kūdikiu per pasivaikščiojimus.

Mėgstantiems didelių veislių šunis, puikus variantas bus didysis šveicarų zenenhundas – sargus ir kantrus savo šeimininkams šuo. Žaismingas, mėgstantis žmonių draugiją, lengvai dresuojamas. Šveicarų zenenhundas gana ramus, tad jauna mama sugebės stumti vežimėlį ir kartu vestis šunį.

Jei namuose turi mažylių ir auginate šunį, būsime dėkingi, jeigu komentaruose parašysite jo veislę ir trumpai apibūdinsite, kaip šuo elgiasi vaikų draugijoje. Galbūt dar tik planuojantiems įsigyti augintinį jūsų patirs bus labai naudinga!

LETENA.LT REKOMENDUOJA

1. Kurių veislių šunys patys protingiausi

2. Kodėl šunims negalima duoti kaulų

3. Šuns kūno kalba: kaip suprasti, ką jis nori jums pasakyti

4. 10 šunų veislių nenorintiems chaoso namuose

5. Kiek metų gyvena skirtingų veislių šunys

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.