Šuns amžiaus tarpsniai – kada jis pradeda bręsti

 (1)
Šuo, kaip ir žmogus turi savo amžiaus tarpsnius. Plačiai paplitęs populiarus mitas, kad vieni šuns metai atitinka septynis žmogaus metus. Tačiau toks skaičiavimas ne visai teisingas, nes pirmieji vieneri ar dveji metai atitinka 18-25 žmogaus metus, ir, žinoma, tai priklauso nuo šuns veislės ir jo dydžio.
© Fotolia nuotr.

Dar kita skaičiavimo sistema teigia, kad pirmieji du metai atitinka 21 žmogaus amžiaus metus, o toliau kiekvieni metai atitinka ketverius metus. Taip pat yra specifinės skaičiavimo sistemos pagal šuns dydį ir veislę. Jos yra tiksliausios. Taigi nėra vienos, bendros, viską apimančios sistemos.

Vienerių metų šuo jau yra suaugęs ir lytiškai subrendęs, nors jis dar nėra toks susiformavęs kaip žmogus paauglystės metais. Antrieji šuns metai prideda jo amžiui dar 3-8 žmogaus metus, vadinasi 2 metų šunelis gali maždaug atitikti 23 žmogaus metus. Stambių veislių šunys, palyginus su kitomis veislėmis, vystosi lėčiau.

Kaip ir pas žmones, taip ir pas šunis yra skirtumas tarp suaugimo ir pilnos brandos: juk keturiasdešimtmečio elgesys skiriasi nuo dvidešimtmečio? 6-9 mėnesių šuo pradeda domėtis kita lytimi, emociškai suauga 15-18 mėnesių ir pilnai subręsta 3-4 metų. Kaip rašoma Mordecai Siegal „Šunų knygoje“, maži šuniukai, tokie kaip terjerai, pasensta maždaug 11 metų, vidutinio dydžio veislių (pavyzdžiui spanieliai) šunys pasensta 10 metų, didelių veislių šunys (pavyzdžiui, vokiečių aviganis) šunys pasensta 8 metų, o dar stambesni – 7 metų. Šuns gyvenimo trukmė priklauso ir nuo veislės, ir nuo kitų faktorių. Pavyzdžiui, biglio vidutinė gyvenimo trukmė yra 13.3 metų, o šiaip biglis gyvena 12-15 metų, tuo tarpu škotų terjeras, kurio vidutinė trukmė yra 12 metų, gyvena 10- 16 metų.

Šuniukas gimė...

Taigi, kokia ta šuns vaikystė, branda ir senatvė? Šuniukai mamos pilve nešiojami maždaug 63 dienas, ir iš karto po gimimo jie puola žįsti. Jei vadoje yra daugiau negu 6 šuniukai, ir ypač jei yra silpnesnių, kalė linkusi tokius išstumti, neprisileisti. Kai kas tvirtina, kad taip kalė elgiasi tuomet, kai spenelių turi mažiau, negu gimė šuniukų. Tokiu atveju žmogui reikia prižiūrėti, kad kuris vienas neliktų nuskriaustas; po kurio laiko kalė ir atstumtąjį ima maitinti kaip ir kitus.

Šuniukai atsimerkia maždaug 9-11 dieną po gimimo, o aiškiau girdėti pradeda tik 17-19 dieną. Keturių savaičių šuniukai jau urzgia, kanda, vizgina uodegą, mėgina loti. Jie žaidžia su savo broliukais ir sesutėmis bei smalsiai tyrinėja aplinką, visur palikdami balutes bei krūveles; jie tampo ir kandžioja viską, kas tik jiems pakliūna. Maždaug tarp 8-12 savaitės išsivysto šuniuko socialinis ryšys su žmogumi. Ir tada pamažu bei kantriai sprendžiasi „tualeto“ klausimai.

Šuniukas šiek tiek paaugo...

Nuo šešių mėnesių jūsų šuniuką galima vadinti paaugliu. Jam keičiasi kailis ir todėl jis šeriasi. Jau išdygę suaugusio šuns dantys, tačiau jis vis dar mėgsta kramsnoti žaislus. Tokio amžiaus šuniukai yra labai judrūs, ir kuo daugiau jie judės kartu su jumis, tuo mažiau niokos namus. Prisiminkite, kad šuo tai daro ne iš pykčio, o todėl, kad jam nuobodu ir smalsu: jis kramto, kasa, tampo ir kelia visur netvarką. Tokie paaugliai nuo 8 - 12 mėnesių tarpsnyje lytiškai subręsta ir ima domėtis priešinga lytimi. Kalaitėms užeina pirmoji ruja, o šuniukai ima dažniau žymėti teritoriją ir domėtis „panelėmis“. Beje, kalaitės taip pat dažniau šlapinasi tam, kad priviliotų „kavalierius“. Geriausia išeitis nenorintiems susilaukti palikuonių - 2-6 mėnesių šuniukų sterilizacija. Kartais paauglystėje šuo praranda dėmesį. Nors prieš valandėlę jis puikiai suvokė komandą, dabar žvelgia į jus visai nieko nesuprasdamas. Turėkite kantrybės ir kartokite vėl viską iš naujo.

Šuniukas suaugo...

Šuo suauga tarp 12 mėnesių ir 3 metų amžiaus. Suaugęs šuo fiziškai jau yra pilnai išsivystęs, tačiau protiškai ir toliau bręsta. Jūs vis dar esate jam „gaujos vadas“, tačiau dabar jis yra labiau nepriklausomas. Jis jau nebe toks žaismingas, tačiau dar labai aktyvus. Dabar šuo – tikras jūsų draugas. Jį vis dar galima dresuoti. Kartą metuose verta apsilankyti pas veterinarą – paskiepyti, apžiūrėti dantų būklę, patikrinti, ar nėra kirminų ir t.t.

Šuniukas sensta...

Deja, šuo, kaip ir žmogus, sensta. Kai kur teigiama, kad šuo pradeda senti nuo 6 metų amžiaus. Šunys tokie pat skirtingi kaip žmonės. Jei mylėsite ir gerbsite savo augintinį, jis atsakys jums meile ir atsidavimu ir jūs kartu praleisite daug nuostabių metų. Ta meilė ir kantrybė ypač svarbi jūsų šuneliui senstant. Keičiasi jo elgesys. Šunelis gali dieną miegoti, tačiau nerimti visą naktį. Jis gali vėl labai prisirišti prie jūsų arba visai nebenorėti dėmesio. Gali tapti agresyvus. Suprastėja jo klausa, rega bei uoslė. Apie visus elgesio ir kitokius pakitimus praneškite veterinarui, kuris tikrai patars, kaip jums elgtis ir suprasti šiuos mylimo augintinio pokyčius. Galbūt reikės prisitaikyti prie lėtesnių jūsų augintinio judesių, suprasti jo pakitusį elgesį. Galbūt sutriks jo tuštinimosi funkcijos. Tačiau tai yra jūsų šeimos narys, jūsų atsidavęs, ištikimas draugas.

LETENA.LT REKOMENDUOJA

1. Kurių veislių šunys patys protingiausi

2. Kodėl šunims negalima duoti kaulų

3. Šuns kūno kalba: kaip suprasti, ką jis nori jums pasakyti

4. 10 šunų veislių nenorintiems chaoso namuose

5. Kiek metų gyvena skirtingų veislių šunys

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.