Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?

 (21)
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.
Šuniukas
© Fotolia nuotr.

Palutės ir padeda, ir kenkia

„Tai, ar šuniukas dažnai šlapinsis namuose, ar pakentės, kol bus išvestas į lauką, labai lemia jo amžius. Kuo jaunesnis šuo, tuo mažesnė jo šlapimo pūslė, todėl natūralu, kad jis negali ilgai kentėti, kol bus išvestas į lauką, taigi, ir šlapinasi namuose. Pavyzdžiui, trijų mėnesių šuniukas paėda, palaka vandens, pažaidžia, pamiega, atsikelia ir jo šlapimo pūslė jau pilna. Jei skubiai jo neišvesime į lauką, namuose turėsime balutę, kurią teks valyti“, – aiškino „Greatpet“ šunų dresūros mokyklos šunų elgsenos specialistė-trenerė Ana Menčiūnienė.

Jos teigimu, bausti šuniuką už tai, kad jis namuose nusišlapino yra beprasmiška. „Kai kurie šeimininkai dar naudoja tokius metodus, kad balutę padariusį augintinį muša laikraščiu ar ištrina jo nosį šlapime. Tai absoliuti nesąmonė. Šuniukas bus įbaugintas, tačiau norimo rezultato nepasieksite. Jis šlapinsis tada, kai nematysite, kad jo nebartumėte, nemuštumėte. Šlapinsis ten, kur bus sunku surasti balutę. Todėl geriausia yra šuniuką kuo dažniau vesti į lauką – net kas valandą. Bet jei nėra galimybių, tuomet galima įsigyti palutę, išmokyti šuniuką šlapintis ant jos, taip bent jau neturėsite vargo valyti visą butą ar namą. Palutę pirmą kartą galima sušlapinti šuniuko šlapimu, kad jis tikrai užuostų, kur reikia eiti nusišlapinti“, – teigė A. Menčiūnienė.

Tačiau Klaipėdos šunų dresūros mokyklos kinologas-instruktorius Andrejus Popovas nepritarė palučių idėjai. „Tikrai nesu palučių šalininkas, nes šuo įpranta ant jų šlapintis, o paskui nesupranta, kodėl ji atimama, kodėl reikia eiti į lauką. Veikiausiai jis dar ilgai šlapinsis toje vietoje, kur buvo palutė. Vienintelis variantas šuniuką išmokyti šlapintis ne namuose, o lauke – kuo dažniau jį ten išvesti. Jei šuniukas mažas, tai reikia daryti ir 10 kartų per dieną. Tik pastebite, kad augintinis neramus, kad jau sukiojasi ir ieško vietos, kur galėtų palikti balutę, griebiate jį ant rankų ir nešate lauk. Tokiu būdu išmokyti šuniuką pasiprašyti, kad jis būtų išvestas į lauką atlikti gamtinių reikalų, galima ir per kelias dienas“, – tvirtino A. Popovas.

A. Menčiūnienė atskleidė, jog tas vietas, kur tikrai nepageidaujama, kad šuo paliktų balutę, galima pašlakstyti natūraliais eteriniais aliejais, pavyzdžiui, citrinmedžio ar arbatmedžio kvapo. „Šuns uoslė yra labai jautri, todėl jis tikrai pasiieškos kitos vietos, kuris palikti balutę. Be to, tai yra ir vienas būdų šunį pripratinti prie palutės, nes jis namuose tiesiog nebeturės kitos vietos, kur šlapintis“, – dėstė pašnekovė.

Nesišlapina, nes bijo

A. Menčiūnienės teigimu, tikėtis, kad maži šuniukai greitai pradės šlapintis lauke yra nelabai prasminga. „Šunys savo šlapimą dažniausiai naudoja komunikacijai. Jie pauosto lauke ir supranta, ar čia praėjo didelis šuo, ar patinas, ar patelė, ar rujojanti. Pažiūrėkite į vilkus – patelė suvalgo visus savo mažylių ekskrementus, jei jie yra už olos ribų, kad jų neužuostų priešai, neateitų, nesudraskytų vilkiukų. Maži šuniukai šlapintis lauke taip pat bijo, nes saugosi gresiančio pavojaus, jie bijo, kad plėšrūnai sužinos, kad jie šituo keliu ėjo. Jei šuniukas mažiau savimi pasitiki, su juo galite lauke vaikščioti ir 3-5 valandas, bet jis vis tiek nesišlapins, o tai padarys, kai tik pareisite namo. Tačiau jei galiausiai pavyksta, kad šuniukas lauke nusišlapina, jį labai girkite, duokite jam skanėstų. Taip jis supras, kad elgiasi gerai ir tai stengsis pakartoti. Jis namuose „taupys“ šlapimą, kad jį galėtų išleisti lauke ir už tai gauti skanėstų“, – kalbėjo šunų elgsenos specialistė-trenerė.

A. Popovo teigimu, vienas iš gana patikimų būdų šuniuką išmokyti šlapintis ne namuose, o lauke yra atskiros vietos namuose jam įrengimas. „Galima įsigyti tokį naminį voljerą, kuriame ir laikysite šuniuką savo bute. Šunys yra švarūs gyvūnai, jie nenorės teršti savo erdvės, todėl kentės, kol sulauks šeimininko ir bus išvesti į lauką. Tačiau, aišku, kentėti juk negalima labai ilgai, viskam yra ribos. Jei dirbate aštuonias valandas ir visą tą laiką nebūnate namie, neturite galimybių šuns į lauką išvesti per pietų pertrauką, gerai pagalvokite, ar toks augintinis jums tikrai reikalingas. Jau geriau nusipirkti šuniuką-robotą“, – žodžių į vatą nevyniojo A. Popovas.

Ėdalo sudėtyje – kuo daugiau mėsos

Maži šuniukai namuose ne tik šlapinasi, bet ir tuštinasi. „Šuniukų žarnynas taip pat nėra labai gerai išsivystęs, todėl ir suėstas maistas jame ilgai neužsibūna. Be to, jie yra plėšrūnai, todėl viskas greičiau susivirškina. Virškinimo procesą gali pristabdyti nebent tinkamas ėdalas. Reikia žiūrėti, kad jo sudėtyje būtų kuo daugiau mėsos, nors tai ir sausas ėdalas, nes mėsa ilgiau virškinasi. Tačiau vis tiek tikrai nematau galimybės, kad 2-4 mėnesių šuniukas visą dieną iškentėtų ir namuose nepadarytų rimto reikalo, jei yra paliktas aštuonias valandas, nes šeimininkai dirba“, – teigė A. Menčiūnienė.

Anot specialistės, labai svarbu prižiūrėti šuniuko mitybą. „Negalima daryti taip, kad jis ėdalo turėtų visą dieną ir galėtų paėsti tada, kai nori. Turi būti režimas. Geriausia šuniuką šerti du kartus per dieną – ryte ir vakare. Įdedi į indą ėdalo, leidi ėsti 5-10 minučių, o tada indą padedi taip, kad šuo jo nepasiektų. Užtenka tiek, kiek paėdė, vadinasi, daugiau ir nenorėjo. Taip bus galima kontroliuoti ir jo tuštinimosi procesą. Geriausia ėsti duoti tada, kai grįžtate po pasivaikščiojimo. Šuniukas būna lauke padaręs savo reikalus, gali paėsti ir iškentėti, kol vėl bus išvestas į lauką. Taip jis nepridergs namų“, – aiškino šunų elgsenos specialistė.

Ji tikino, kad jos pačios šuo visus gamtinius reikalus atlikti tik lauke išmoko, kai jam buvo septyni mėnesiai. „Iki to laiko reikėjo ir mokytis, ir suprasti, kad jo tokia fiziologija. Todėl šuniukų šeimininkams linkėčiau tik kantrybės. Laikui bėgant, viskas bus gerai ir pamiršite, ką reškia valyti pridegtus namus“, – tikino A. Menčiūnienė.

A. Popovas taip pat teigė, jog nereikia turėti iliuzijų, jog mažas šuniukas, jei visą dieną paliekamas namuose, juose nepridarys nei balučių, nei rimtesnių krūvelių. „Kaip ir minėjau, išmokyti šuniuką prašytis į lauką atlikti gamtinių reikalų galima labai greitai, tačiau taip pat reikia pasirūpinti, kad kai jis prašosi į lauką, būtų išvestas. Tik taip pasieksite rezultatą. 6-7 mėnesių šuo jau tikrai turi mokėti išlaukti, kol bus išvestas į lauką, o nebedaryti visko namuose. Tačiau reikia suprasti, kad ir šuo negali kentėti parą. Viskas turi būti proto ribose. Jei jau pasiryžote auginti šuniuką, turite susitaikyti su tuo, jog kurį laiką teks valyti namus, o paskui drausmingai jį du ar tris kartus per dieną vesti į lauką“, – tvirtino A. Popovas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.