Produktai nuo stalo, kurių nevalia duoti savo katei

 (3)
Katės iš prigimties yra mėsėdžiai gyvūnai. Kačių dantys ir žarnynas yra pritaikyti maitintis išimtinai mėsa. Vienintelis augalinės kilmės maistas, kurį ėda laukinės katės, pasigamina žarnyne, išskyrus žolę, kurią jie retai kramto dėl gydomųjų savybių. Kadangi nuodingos sveikatai medžiagos, esančios augaluose, patekusios į kepenis visada išsiskaido (graužikų ir paukščių), kačių organizme ši kepenų funkcija neišvystyta.
© Fotolia nuotr.

Kačių kepenys veikia tokiu būdu, kad nesugeba greitai perdirbti nuodingų medžiagų. Dėl to katėms yra labai būdinga apsinuodyti tokiais produktais, kuriuos kitų rūšių gyvūnai suėda nepadarydami savo organizmui jokios žalos.

Naminės katės daug labiau ištikimos savo skoniui nei jų senosios giminaitės ir dažniau išbando įvairių vaisių ir daržovių skonį namuose. Tam, kad išvengtumėte pavojingų kačių sveikatai pasekmių, būtina žinoti, koks „žmonių maistas“ sukelia pavojų kačių gyvybei. Kai kurie iš toliau išvardytų produktų nuodingi katėms, juos vartojant netgi mažais kiekiais, tuo tarpu kiti iš jų nesukelia ligos, jei nebus vartojami pakartotinai arba dideliais kiekiais.

Šokoladas, kakava. Šokoladas turi teobromino, medžiagos, kuri labai nuodinga katėms. Nuo teobromino poveikio dažniau ima plakti širdis, jis sukelia aritmiją ir veikia kaip diuretikas. Nedidelis suvalgomo šokolado kiekis iš pradžių sukelia padidintą aktyvumą, neurologinį sindromą (nesiorientavimas aplinkoje ir t.t.) ir troškulį katėms. Praėjus kelioms valandoms gali prasidėti vėmimas arba viduriavimas. Didelis teobromino kiekis gali sukelti širdies smūgį per 24 valandas.

Kava ir arbata. Kavos tirščiai, kavos pupelės ir arbata turi stipraus smegenų ir fizinio aktyvumo stimuliatoriaus – kofeino. Nors kai kurios katės su malonumu laka arbatą ir kavą su pienu, tai gali sukelti pavojų. Kofeinas visuomet sukelia hyperaktyvumą, o didelės dozės sukelia širdies-kraujagyslių ir nervų sistemos ligas.

Daržovės

Svogūnai ir česnakai. Svogūnai turi disulfido (N-propyl disulphide), kuris suardo kačių eritrocitus, sukeldamas hemolizinę anemiją. Svogūnas nuodingas dėl daugelio savybių: sūrus, sausas, miltelių pavidalo arba paruoštas. Pagamintas maistas, kuriame yra svogūnų ar svogūnų miltelių, neturi būti duodamas naminiams gyvūnams kaip skanumynas. Česnakas turi panašios nuodingos medžiagos, tik mažesnį kiekį. Apsinuodijimas svogūnais sukelia hemolizinę anemiją, nuo kurios suyra eritrocitai ir jų laisva cirkuliacija kūne. Pirmieji požymiai pasireiškia praėjus keletui dienų po suvalgyto svogūno: vėmimas, viduriavimas, apetito praradimas ir letargo būsena.

Pomidorai. Pomidorai, kaip ir visi kiti Bulvinių šeimos augalai, turi kartaus ir nuodingo alkoloido, vadinamojo glycoalkaloid solanine, kuris gali sukelti stiprius skrandžio-žarnyno skausmus. Apskritai katės nėra linkusios valgyti pomidorų, tačiau žinoma atvejų, kai vieno mažo vyšninio pomidoro panaudojimas katės maiste baigėsi jos mirtimi. Katėms nuodingi būna ne tik brandūs pomidorai, bet ir žali, taip pat jų lapai bei stiebai. Gamybos metu toksinai išnyksta, todėl pomidorų sultys sardinių ar kitos žuvies dėžutėse nebus pavojingos.

Bulvės. Kaip ir pomidorai, bulvės priklauso tai pačiai Bulvinių šeimai ir sudėtyje turi alkoloido. Sūrios ar žalios bulvės ir jų lupenos – nuodas katėms. Paruoštos bulvės nepavojingos katėms, tačiau visiškai nenaudingos, nes kačių žarnynas nesuskaido krakmolo.
Vaisiai

Saulėgrąžos ir vaisių kauliukai. Obuolių sėklose yra iki 0,6 % glikozido amigdolino (vandenilio cianido rūgšties). Glikozidas trukdo kraujui tiekti rūgštį į audinius ir sukelia dusulį.
Riešutai

Daugelis riešutų rūšių yra pavojingos katėms dėl juose esančio didelio fosforo kiekio, kurio perteklius organizme yra nepageidaujamas. Ypatingai nuodingi katėms yra graikiniai riešutai.
Gatavi produktai ir vaikų maistas

Jei nusprendėte katei duoti paruošto maisto, būtinai perskaitykite jo sudėtį ant įpakavimo. Be pavojingų katėms sudedamųjų dalių, pavyzdžiui, svogūnų miltelių, gali būti ir konservantų. Dauguma konservantų, sudarančių žmonėms skirtus konservus, labai pavojingi katėms.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.