Kodėl taip svarbu, kad šuo būtų veislinis

 (18)
Vis rūpėjo išsiaiškinti, kodėl žmogus, pagailėjęs pinigų veisliniam šuniui ir nusipirkęs beveisliuką, būtinai visiems giriasi, kad turi grynaveislį augintinį. Kodėl taip svarbu „pripaišyti“ augintiniui konkrečią veislę? Negi dėl to jis bus labiau mylimas?
Mano augintinis
© Fotolia nuotr.

Veislinis tik su dokumentais

Veisliniu yra laikomas tik tas šuo, kuris turi savo veislę įrodančius kilmės dokumentus. Kilmės dokumentuose yra įrašyti šuns tėvai, seneliai, proseneliai. Dokumentiniai šunys gali būti skirti parodoms ir veisimui arba augti tiesiog kaip šeimos numylėtiniai.

Kiekvienas šuniukas, kuris gimė veislyne, turės savo kilmę patvirtinančius dokumentus, nepaisant to, ar jis bus potenciali žvaigždė ar paprastas namų draugas. Visi kiti šuniukai, kuriuos žmonės taupydami pinigus nusiperka iš daugintojų, gali būti laikomi tik panašiais į savo veislę, tačiau jokiu būdu ne veisliniais.

Ir vis dėlto, daugelis žmonių, pagailėję pinigų tikram veislės atstovui, nusiperka pigesnį šuniuką, tvirtai tikėdami, kad įsigyja vokiečių aviganį, jorkšyrą, spanielį, čichuachua su visomis jo veislei būdingomis savybėmis.

Dokumentų nusipirkti neįmanoma

Dažniausiai naiviems šuniukų pirkėjams daugintojai paaiškina, kad bet kada galima kreiptis į klubą ir nusipirkti šuniuko dokumentus. Atseit, šuniuko tėvai yra dokumentiniai šunys, tačiau juos suporavę šeimininkai nesikreipė į klubą dėl dokumentų. Arba nenorėjo savo šunų vesti į parodas ir todėl šuniukai negavo kilmės dokumentų.

Jeigu išgirsite tokį argumentą, netikėkite, nes jeigu šuniukas neturi savo kilmę patvirtinančių dokumentų – jų neturės jau niekada. Joks šunų klubas neišduos kilmės dokumentų neaiškios kilmės šuniukui, net jeigu šis ir bus panašus į savo veislės atstovus. Toks šuniukas visą savo gyvenimą bus neveislinis šuo.

Perku namams

Dažniausiai perkantieji šuniuką pigiau, iš neturinčių teisės veisti šunis daugintojų, turi vienintelį argumentą: „perku šuniuką sau, ne parodoms ir man dokumentai nereikalingi“. Kiekvienas žmogus turi teisę į nuomonę, turi teisę ir šuniuką susirasti pigiau, nusipirkti neveislinį, tik panašų į kokios nors veislės atstovą. Nors tiesą sakant geriau jau pasiimtų augintinį iš prieglaudos, nes kam apskritai mokėti pinigus, jeigu panašių į tam tikras veisles šunų pilna prieglaudose. Na, bet tokia kiekvieno žmogaus teisė.

Bet žinot, kas keisčiausia? Kad žmonės pagailėję lėšų veisliniam šuniukui ir nusipirkę bedokumentinį augintinį būtinai visiems aplink giriasi, kad jų šuo veislinis ir labai pyksta išgirdę, kad veislinis yra tik turintis kilmę patvirtinančius dokumentus. Tarsi negalėtų susitaikyti su mintimi, kad augina beveisliuką arba nesugebėtų jo mylėti.

Kodėl žmonėms taip svarbu auginti veislinį šunį?

Atsako psichologė psichoterapeutė Rūta Bačiulytė: „Dalis žmonių mėgsta gyventi taip, kaip kiti. Turėti tokį pat namą kaip giminaitis, gražiai išpuoselėtą kiemą, kaip kaimynas, gerą automobilį, kuris atspindėtų aukštą gyvenimo lygį. Begalinis noras neatsilikti nuo kitų skverbiasi į įvairias gyvenimo sritis.

Dažniausiai tokie žmonės, kurie nemoka gyventi savo pačių gyvenimo vaikosi madų: perka madingus drabužius, batus, baldus, namuose kas kiek laiko keičia interjerą, kad neatsiliktų nuo pasaulio tendencijų arba ką tik įsirengusių būstą kaimynų. Tokie žmonės ir augintinį perka vaikydamiesi madų.

Pavyzdžiui, pamatę, kad garsi dainininkė, aktorė turi mažą šunytį irgi užsigeidžia tokio pat – dėl tos pačios priežasties, kad neatsiliktų nuo mados tendencijų. Vis dėlto tokiems žmonėms, kurie savo gyvenime vadovaujasi kitų patirtimi ir gyvenimo būdu, ne visada pakanka lėšų įsigyti brangius daiktus, todėl jie perka pigesnius senus automobilius, bet pavyzdžiui BMW ar Leksusą, perka pigiai be dokumentų šuniuką, bet negali prisipažinti, kad jų augintinis yra neveislinis, nes jų pozicijos visuomenėje tarsi susilpnėtų.

Šiems žmonėms, ko gero sudėtingiausia prisipažinti patiems sau, kad negali pasiekti finansinio kaimynų lygio ir stengiasi daryti viską, kad tik nebūtų „prastesni“ už kitus. Perkantys šuniuką be dokumentų žmonės nebūtinai yra šunininkai iš prigimties. Kartais jie nė nemėgsta šunų, tačiau turėti namuose madingą keturkojį yra tam tikro prestižo reikalas. Žmonėms, kuriems būtinai reikia turėti daiktus su tam tikru prekės ženklu, pasiimti šuniuką iš prieglaudos reikštų žemą lygį, tokiam prieglaudinukui jau tikrai nebus įmanoma „pripiešti“ kokios nors veislės. Tendencija pigiai pirkti šuniukus be dokumentų ir vadinti juos veisliniais mano nuomone baigsis dar negreitai, mat kol žmonėms bus svarbus prestižas, tol jie ir negalės net patys sau pripažinti, kad neišgali įsigyti tikro veislinio šuns“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.