Kodėl šunys taip dažnai laižo savo kailį

Nors šunis mes šukuojame, maudome, kerpame ir kitaip čiustijame, savo kailiu jie rūpinasi ir patys. Blizgantis kailis parodo puikią sveikatą, tad šunys juo rūpinasi kasdien. Jei kas nors vyksta ne taip, kaip reikėtų, kailis ne tik atrodo prastai – gali būti pažeista ir oda.
© Fotolia nuotr.

Kodėl šunys rūpinasi kailiu? Žinoma, pirmiausia todėl, jog nori kailį ir odą išlaikyti sveikus, tačiau čia slypi ir šis tas daugiau. Tarkim, žaizdų laižymas. Kodėl šunys taip daro? Pasirodo, jų seilės turi baktericidinių medžiagų, veikiančių prieš du dažniausius žaizdų užteršėjus - Escherichia coli ir Streptococcus canis. Šios bakterijos taip pat gali sukelti naujagimių sepsį, todėl motinos laižydamos savo mažylius nuo to apsaugo (be kita ko, laižymas skatina šuniuką tuštintis).

Tvarkant kailį iš jo šalinami ektoparazitai – erkės, blusos... Dideli šių parazitų kiekiai čiulpia kraują, net gali susargdinti šunį. Gyvūnai, kurie negali patys savęs išsilaižyti, turi daugiau parazitų, o jeigu būna jauni, -prasčiau auga.

Porą kartų metuose dauguma šunų gausiai šeriasi. Laižymosi dėka pašalinami negyvi plaukai, tuo pačiu palaikoma odos sveikata. Ilgaplaukėms veislėms kaip koliai, pudeliai, komondorai ar senieji anglų aviganiai čia prireikia žmogaus pagalbos – savininkams neįsikišus, jie pavirsta tikrais plaukų kilimais ligota oda.

Laižymasis gali padėti reguliuoti kūno temperatūrą. Žinoma, kad katės tikrai gali atsivėsinti laižydamos savo plaukus ir odą, tačiau šunys taip aktyviai kaip jos kailiu nesirūpina ir mieliau kliaujasi aplinka – gulasi ant drėgnos žemės, šoka vandenin.

Dar viena laižymosi priežastis – tai ramina esant stresui ar įtampai. Paprastai toks elgesys atsiranda netinkamu laiku, atrodo lyg iškritęs iš konteksto. Susidūrus su dominuojančiu šunimi, nuolankiajam tai padeda sušvelninti įtampą. Deja, kartais laižymasis perauga į probleminį elgesį.

Šunys kailį valo sau arba kitiems. “Savivalos“ atveju šuo laižosi kojas, plotą apie savo snukį, genitalijų, išangės sritis. Taip pat laižomos žaizdos, ypač jei jos kraujuoja ar iš jų teka serumas. Pagalbon pasitelkiami ir dantys – jų pagalba šalinamos sąvėlos, svetimkūniai, mažinamas niežulys, kramtomi nagai.

Užpakalinės kojos – svarbus kailio priežiūros įrankis. Paprastai jos naudojamos valyti sritims, kurių snukiu pasiekti nepavyksta – tai krūtinė, kaklas, galva, ausys. Priekines letenas šunys naudoja valydamiesi galvą - jomis braukia per snukį, ypač apie akis ir ausis, po to nulaižo nešvarumus ir galbūt seką kartoja.

Raičiojimasis – taip pat savotiška kailio priežiūra, jis galimas dėl trijų skirtingų priežasčių. Pirma – paprastas raičiojimasis, nesusijęs su ženklinimu kvapais – šuo pasivolioja, o tos vietos kvapu nesidomi. Kitas variantas, kai šuo trinasi po kontakto su stipriu kvapu (pvz., jį kas nors išpurškė kvepalais). Tada jis čiaudi, raičiojasi ir bando nusitrinti tą blogą kvapą. Trečia raičiojimosi forma – trynimasis į kvapus nustačius itin laimingą snukio išraišką. Šunys mėgsta išmatas, šiukšles, nugaišusius ir pašvinkusius gyvūnus... Gerai nežinoma, kodėl šunys trinasi į tokius dalykus, tai bando paaiškinti daug teorijų. Galbūt jie kvėpinasi sau maloniu kvapu. Tai gali būti socialiai naudingas elgesys. O galbūt toks smarvės kiekis per didelis, kad ją nustelbtų šlapimas, tad šuo bando plačiai paskleisti savo kūno kvapą...

Šalindami vandenį iš kailio, šunys pasipurto. Šis elgesys prasideda nuo galvos ir progresuoja visu kūnu.

Būna, kad vienas šuo rūpinasi kito kailiu. Taip elgiasi artimi gyvūnai. Laižymas, kartais kramsnojimas – tipiški metodai. Nuolankūs šunys linkę laižyti labiau dominuojančių snukį. Tai svarbiau ne kaip kūno priežiūros dalis, o kaip socialinė funkcija.

LETENA.LT REKOMENDUOJA

1. Neskubėkite kergti kalės, nes jai tai - daugiau kančia, nei džiaugsmas

2. 10 ilgiausiai gyvenančių šunų veislių

3. Ar šunų seilės iš tiesų gydo?

4. Kas nutiktų, jei katei ar šuniui pašalintumėte ūsus

5. Tinkamiausia šuns veislė pagal jūsų Zodiako ženklą

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.