Kodėl šunims negalima duoti kaulų

 (12)
Jeigu kas nors paprašytų nupiešti šunį, ko gero dalis mūsų jį nupieštume ramiai gulintį ir kramsnojantį didžiulį kaulą. Tokius vaizdus matėme daugybėje paveikslų, multiplikacinių filmų ar atvirukų.
© Fotolia nuotr.

Kaulai tapo neatsiejama šuns gyvenimo dalimi dar tais senais laikais, kai gyvūnai buvo šeriami tuo, kas liko nuo šeimininko stalo, o po skerstuvių jiems ir atitekdavo tai, ko mažiausiai gaila – kaulai. Dar ir dabar dažnas šeimininkas norėdamas pradžiuginti savo augintinį parneša jam kaulą – ir šuo tai vertina. Vis dėlto kaulai šuniui gali būti kenksmingi arba net ir pražūtingi.

Kodėl mėgsta kaulus

Visi šunys dievina kaulus – nei jaunas, nei senas keturkojis neatsisakys šio skanėsto ir visai nesvarbu, sotus jis ar alkanas. Kodėl? Nes kaulai žadina šunyse slypinčius plėšrūnų instinktus.

Kaulas mūsų keturkojui draugui yra labai brangus grobis, todėl neretai jį griauždamas urzgia ant kiekvieno kito besiartinančio gyvūno, slepia nuo kitų, o jeigu nesugeba įveikti – užkasa „juodai dienai“.

Šunims iš prigimties būdinga griaužti – griauždami jie stiprina žandikaulio raumenis. Vis dėlto kauluose maistingų medžiagų beveik nėra ir šuns organizmui jie nėra naudingi. Na gal tik tuo, kad nuvalo dantų apnašas ir keturkojo dantys ilgiau išlieka balti, kad apgriaužęs kaulą šuo atsipalaiduoja ir pajutęs malonų nuovargį užmiega.

Šuo, kuriam iš namų išeidamas šeimininkas palieka kaulą, elgiasi mažiau destruktyviai ir paprastai ramiau elgiasi likęs vienas – užuot griaužęs laidus ar televizoriaus pultelį, keturkojis ramiai doroja kaulą. Svarbu dar ir tai, kad mūsų augintinis labai vertina iš šeimininko rankų gautą kaulą – tad kaulas dar ir stiprina gerus tarpusavio santykius.

Gali sužaloti

Vis dėlto kaulai gali smarkiai pakenkti šuniui, ypač netinkamai parinkti. Daugelis žino, kad tuščiaviduriai vištų kaulai netinka šuniui, nes gali suskilti aštriomis atplaišomis ir pažeisti augintinio skrandį ar žarnyną. Šuniui netinka ne tik šie, bet ir atraminiai jaučio ar kitų žolėdžių kaulai – jie kieti ir augintinis juos griauždamas gali nusilaužti dantis.

Kaulai gali įsmigti augintiniui tarp dantų, pradurti dantenas arba įstrigti gomuryje. Jie gali ir užkišti žarnyną, ypač jeigu augintinis kaulą ryja godžiai ir praryja jo beveik nekramtęs. Tuomet vienintelė pagalba gali būti operacija, bet deja ir ji ne visada gelbsti.

Didžiausią klaidą daro tie šeimininkai, kurie kaulais pakeičia normalų šuns maistą – kaip minėjau, kauluose beveik nėra šuniui naudingų medžiagų, o jeigu keturkojo raciono didžiąją dalį sudaro kaulai – gyvūno organizmui tikrai pritrūksta vitaminų bei mikroelementų. Jeigu šuo gauna per daug kaulų, užkietėja jo viduriai, o išmatos tampa balkšvos.
Kuo pakeisti

Tai ką daryti? Kadangi šuniui labai svarbu griaužti – duokite savo augintiniui ne natūralius, o presuotus kaulus. Jie gaminami iš sausgyslių, plėvių ir yra natūralūs, tačiau ir juos reikia augintiniui duoti su saiku, nes per didelis kiekis gali sukelti vidurių užkietėjimą. Įprastus kaulus galima pakeisti ir džiovintais galvijų vidaus organais: skrandžiais, trachėjomis, jaučių peniais, ausimis.

Kada kaulai tinka

Nors ir rašau apie kaulus rodos vien neigiamai, dalis šunų gali juos drąsiai griaužti. Ta dalis, kuri yra maitinama RAW (žalia mėsa ir jos subproduktais).

Žalią mėsą ėdančių šunų skrandžiui būdingas aukštas rūgštingumas (sausą maistą priešingai – žemas rūgštingumas), todėl tiek mėsa, tiek kaulai (o kaip juokauja RAW gyvūnus šeriantys šeimininkai, net ir kirvis) yra be vargo suvirškinami. Šiems šunims tinka net ir tuščiaviduriai vištos kaulai, bet su sąlyga, kad jie bus ne pliki, o paduoti augintiniui su mėsa. T.y. augintinis gaus visą vištos kulkšnį, ne tik kaulą. Tuomet kaulai neskyla aštriais gabalais ir nepadaro jokios žalos gyvūnui.

Žalia mėsa bei jos subproduktais šeriamas gyvūnas turi gauti šiek tiek kaulingos mėsos, kad organizmui nepritrūktų reikiamų maistinių medžiagų. Kitaip tariant toks šuo ėda tai, ką gamtoje ėda vilkai arba lapės. Vis dėlto net ir RAW maitinami šunys neturėtų gauti atraminių galvijų kaulų, stambių naminių paukščių tuščiavidurių kaulų (žąsų, kalakutų), nes jie kieti ir gali pažeisti dantis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.