Kodėl nepatartina pirkti alfa šuniuko

Šuniukai, kaip kūdikiai, jau gimsta su tam tikru savitu temperamentu, kuris lydės juos visą gyvenimą. Priklausomai nuo veislės vadoje gimsta nuo vieno iki dešimties ar dar daugiau šuniukų ir kiekvienas jų atsineša savitą būdą. Paprastai vadoje būna vienas ar keli šuniukai su stipriomis dominavimo savybėmis. Ką apie jas verta žinoti?
© Fotolia nuotr.

Visi skirtingi

Pirmomis dienomis visi šuniukai atrodo vienodi. Jie godžiai geria pieną, miega, glaudžiasi vienas prie kito ir leidžiasi kalės mamos laižomi. Maždaug po dešimties – keturiolikos dienų atsiveria šunyčių akys, o dar po kurio laiko jie pradeda nerangiai vaikščioti ir žaisti vieni su kitais.

Dar po savaitės šuniukai „apsiginkluoja“ aštriais dantukais ir žaisdami kandžioja vienas kitą. Štai šiuo metu po truputį ima ryškėti kiekvieno šuniuko temperamentas. Vienas įkanda kitam ir išgirdęs gailų cypimą tuoj pat atsitraukia, o kitas ir toliau mankština savo žandikaulį kandžiodamas brolio ausį ar kaklą. Jeigu kuris nors šuniukas kanda per stipriai – mama kalė jį sudraudžia iš pradžių urgzdama tyliai, o jeigu tai nepadeda labai garsiai ir grėsmingai, tarsi norėdama suėsti savo pačios vaiką.

Toks šuniukų ir jų mamos elgesys vadinamas socializacija, nes šuniukai mokosi per stipriai ir per grubiai nesikandžioti, gyventi bendruomenėje. Ne pirmą vadą auginantis veisėjas nesikiša, kai kalė moko savo vaikus, o štai nepatyręs gali išsigąsti pamatęs, kad motina apžergia kurį nors savo vaiką ir iššiepusi dantis labai grubiai jį auklėja. Kalė puikiai žino, kuris šuniukas linkęs dominuoti ir deda visas pastangas jį kaip nors socializuoti. Jai ši užduotis pavyks, jeigu veisėjas neišsigąs ir neatskirs tokio šunyčio nuo mamos. Na, o jeigu neleis kalei jo auklėti savais metodais – šuniukas gali ir visą gyvenimą kelti būsimiems šeimininkams daug problemų.

Visada pirmas

Labai gerai, jeigu mama kalė „nusodina“ dominuojantį šuniuką ir išmoko jį tinkamai elgtis šunų gaujoje. Vis dėlto tas šuniukas ir toliau turės dominuojančio šuns savybių – tai reiškia, kad šeimininkams nuolatos teks su juo pakovoti dėl lyderiavimo šeimoje. Dominuojantis arba alfa šuniukas visuomet pirmas atbėga prie maisto, auga didesnis ir stipresnis, nes ankstyvoje vaikystėje išsikovoja geriausią kalės spenelį, vėliau nugvelbia skaniausią kąsnį ir pan.

Toks šuniukas vaikystėje atrodo labai patrauklus, nes pakvietus visos vados mažylius jis pirmasis atbėga ir džiaugsmingai šokinėja glostomas veisėjo. Bet, kaip minėjau, šis mielas, visur pirmaujantis šunelis visą gyvenimą bus dominuojantis ir tikrai nėra tinkamas draugas nepatyrusiam, niekada šunų neauginusiam geraširdžiam žmogui.

Kol keturkojis mažas, ko gero jis kels daugiau džiaugsmo nei rūpesčių, nes bus drąsus, žaviai įžūlus, nevengs urgzti ėsdamas savo maistą, bet kuo toliau, tuo daugiau jam reiks kietos rankos, kad šunelis neįsisiautėtų ir neperimtų šeimos vairo. Patikėkit, esu mačiusi nediduką spanielį, kuris sugebėjo įkalinti savo šeimininkę tualete – kai ši bandydavo išeiti, šuo urgzdavo ir kąsdavo.

Išsirinkite sau tinkamą

Jokiu būdu nenoriu sumenkinti dominuojančių šunų – kieto, patyrusio šeimininko rankose jie užauga puikiais, savo vietą žinančiais, stabilios psichikos šunimis. Man tokie keturkojai labiausiai patinka, tačiau tiesa ta, kad reikia pačiam nemažai išmanyti auginant alfa šuniuką.

Jeigu jaučiate, kad savo namuose sugebate būti alfa kale arba patinu (tik neįsižeiskite, kad kalbu šuniška kalba), tuomet galite drąsiai rinktis dominuojantį šunelį. Visais kitais atvejais vertėtų pasitarti su veisėju, šunų dresuotoju ir išsirinkti ne dominuojantį, ne baikštų, o tokį aukso viduriuką.

Būtų idealiausia šuniuką pirkti pas savo veiklą išmanantį veisėją ir papasakoti jam apie savo ir šeimos gyvenimo būdą, charakterius bei leisti jam išrinkti šuniuką, idealiausiai atitinkantį jūsų poreikius. Na, o jeigu veisėjas sako, kad visi šuniukai labai geri ir lengvo būdo, kad galite rinktis bet kurį, galbūt vertėtų paieškoti kito veislyno, kad vėliau netektų gailėtis dėl netinkamo pasirinkimo.

Dažniausia klaida

Dažniausiai žmonės, atvykę rinktis šuniuko pasirenka tą, kuris pirmasis prie jų pribėga. Ir džiaugiasi, kad šuo pats juos išsirinko. O iš tiesų pirmasis prie svetimų bėga dominuojantis šuniukas – nes jo toks charakterio bruožas, visur būti pirmam. Štai tokios situacijos, kai pasirinko šuo, o ne žmogus, kartosis dar daugybę kartų. Iš karto pagalvokite, ar jums tai tinka. Ar ne geriau vežtis namo tą šunytį, kuris atbėgo antras arba trečias?

Dominuojantis šuo, nepriklausomai nuo veislės, bus sunkiau valdomas, reikės dėti daugiau pastangų norint jį išdresuoti. Šis šuo pats diktuos, kada nori žaisti, o kada baigti žaidimą. Ir jeigu neturėsite pakankamai žinių, teks nuolatos derintis prie savo augintinio. Dar pasivaikščiojimų metu jis gali jus tampyti nuo medžio prie medžio arba versti kantriai laukti, kol išuostys visą gamą kvapų žolėje, nes net tempiamas už pavadžio nepajudės iš vietos, kol pačiam nenusibos konkreti veikla.

Šis šuo ir lytiškai bus aktyvesnis, norės kergti visas apylinkės kales ir peštis su kitais šunimis dėl patelių. Jis gali sunkiau sugyventi su vaikais, nes matydamas, kad šie silpnesni būtinai norės būti laipteliu aukščiau, tad bėgdamas gali tarsi netyčia juos užkliudyti, pargriauti, sužeisti. Alfa šuo norės būti arti šeimininko ir konkuruos su jo vaikais dėl dėmesio.

Na, o svarbiausia, kad jeigu iki 16 – os gyvenimo savaitės dominuojantis šuniukas nebus sutramdytas, jis gali tapti ir agresyvus savo šeimininkui bei kitiems šeimos nariams. Štai todėl, jeigu neturite patirties, nesirinkite šunelio pats, o pasikliaukite veisėju ar kitu patyrusiu šunų augintoju.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.