aA
Šuniukai, kaip kūdikiai, jau gimsta su tam tikru savitu temperamentu, kuris lydės juos visą gyvenimą. Priklausomai nuo veislės vadoje gimsta nuo vieno iki dešimties ar dar daugiau šuniukų ir kiekvienas jų atsineša savitą būdą. Paprastai vadoje būna vienas ar keli šuniukai su stipriomis dominavimo savybėmis. Ką apie jas verta žinoti?
© Fotolia nuotr.

Visi skirtingi

Pirmomis dienomis visi šuniukai atrodo vienodi. Jie godžiai geria pieną, miega, glaudžiasi vienas prie kito ir leidžiasi kalės mamos laižomi. Maždaug po dešimties – keturiolikos dienų atsiveria šunyčių akys, o dar po kurio laiko jie pradeda nerangiai vaikščioti ir žaisti vieni su kitais.

Dar po savaitės šuniukai „apsiginkluoja“ aštriais dantukais ir žaisdami kandžioja vienas kitą. Štai šiuo metu po truputį ima ryškėti kiekvieno šuniuko temperamentas. Vienas įkanda kitam ir išgirdęs gailų cypimą tuoj pat atsitraukia, o kitas ir toliau mankština savo žandikaulį kandžiodamas brolio ausį ar kaklą. Jeigu kuris nors šuniukas kanda per stipriai – mama kalė jį sudraudžia iš pradžių urgzdama tyliai, o jeigu tai nepadeda labai garsiai ir grėsmingai, tarsi norėdama suėsti savo pačios vaiką.

Toks šuniukų ir jų mamos elgesys vadinamas socializacija, nes šuniukai mokosi per stipriai ir per grubiai nesikandžioti, gyventi bendruomenėje. Ne pirmą vadą auginantis veisėjas nesikiša, kai kalė moko savo vaikus, o štai nepatyręs gali išsigąsti pamatęs, kad motina apžergia kurį nors savo vaiką ir iššiepusi dantis labai grubiai jį auklėja. Kalė puikiai žino, kuris šuniukas linkęs dominuoti ir deda visas pastangas jį kaip nors socializuoti. Jai ši užduotis pavyks, jeigu veisėjas neišsigąs ir neatskirs tokio šunyčio nuo mamos. Na, o jeigu neleis kalei jo auklėti savais metodais – šuniukas gali ir visą gyvenimą kelti būsimiems šeimininkams daug problemų.

Visada pirmas

Labai gerai, jeigu mama kalė „nusodina“ dominuojantį šuniuką ir išmoko jį tinkamai elgtis šunų gaujoje. Vis dėlto tas šuniukas ir toliau turės dominuojančio šuns savybių – tai reiškia, kad šeimininkams nuolatos teks su juo pakovoti dėl lyderiavimo šeimoje. Dominuojantis arba alfa šuniukas visuomet pirmas atbėga prie maisto, auga didesnis ir stipresnis, nes ankstyvoje vaikystėje išsikovoja geriausią kalės spenelį, vėliau nugvelbia skaniausią kąsnį ir pan.

Toks šuniukas vaikystėje atrodo labai patrauklus, nes pakvietus visos vados mažylius jis pirmasis atbėga ir džiaugsmingai šokinėja glostomas veisėjo. Bet, kaip minėjau, šis mielas, visur pirmaujantis šunelis visą gyvenimą bus dominuojantis ir tikrai nėra tinkamas draugas nepatyrusiam, niekada šunų neauginusiam geraširdžiam žmogui.

Kol keturkojis mažas, ko gero jis kels daugiau džiaugsmo nei rūpesčių, nes bus drąsus, žaviai įžūlus, nevengs urgzti ėsdamas savo maistą, bet kuo toliau, tuo daugiau jam reiks kietos rankos, kad šunelis neįsisiautėtų ir neperimtų šeimos vairo. Patikėkit, esu mačiusi nediduką spanielį, kuris sugebėjo įkalinti savo šeimininkę tualete – kai ši bandydavo išeiti, šuo urgzdavo ir kąsdavo.

Išsirinkite sau tinkamą

Jokiu būdu nenoriu sumenkinti dominuojančių šunų – kieto, patyrusio šeimininko rankose jie užauga puikiais, savo vietą žinančiais, stabilios psichikos šunimis. Man tokie keturkojai labiausiai patinka, tačiau tiesa ta, kad reikia pačiam nemažai išmanyti auginant alfa šuniuką.

Jeigu jaučiate, kad savo namuose sugebate būti alfa kale arba patinu (tik neįsižeiskite, kad kalbu šuniška kalba), tuomet galite drąsiai rinktis dominuojantį šunelį. Visais kitais atvejais vertėtų pasitarti su veisėju, šunų dresuotoju ir išsirinkti ne dominuojantį, ne baikštų, o tokį aukso viduriuką.

Būtų idealiausia šuniuką pirkti pas savo veiklą išmanantį veisėją ir papasakoti jam apie savo ir šeimos gyvenimo būdą, charakterius bei leisti jam išrinkti šuniuką, idealiausiai atitinkantį jūsų poreikius. Na, o jeigu veisėjas sako, kad visi šuniukai labai geri ir lengvo būdo, kad galite rinktis bet kurį, galbūt vertėtų paieškoti kito veislyno, kad vėliau netektų gailėtis dėl netinkamo pasirinkimo.

Dažniausia klaida

Dažniausiai žmonės, atvykę rinktis šuniuko pasirenka tą, kuris pirmasis prie jų pribėga. Ir džiaugiasi, kad šuo pats juos išsirinko. O iš tiesų pirmasis prie svetimų bėga dominuojantis šuniukas – nes jo toks charakterio bruožas, visur būti pirmam. Štai tokios situacijos, kai pasirinko šuo, o ne žmogus, kartosis dar daugybę kartų. Iš karto pagalvokite, ar jums tai tinka. Ar ne geriau vežtis namo tą šunytį, kuris atbėgo antras arba trečias?

Dominuojantis šuo, nepriklausomai nuo veislės, bus sunkiau valdomas, reikės dėti daugiau pastangų norint jį išdresuoti. Šis šuo pats diktuos, kada nori žaisti, o kada baigti žaidimą. Ir jeigu neturėsite pakankamai žinių, teks nuolatos derintis prie savo augintinio. Dar pasivaikščiojimų metu jis gali jus tampyti nuo medžio prie medžio arba versti kantriai laukti, kol išuostys visą gamą kvapų žolėje, nes net tempiamas už pavadžio nepajudės iš vietos, kol pačiam nenusibos konkreti veikla.

Šis šuo ir lytiškai bus aktyvesnis, norės kergti visas apylinkės kales ir peštis su kitais šunimis dėl patelių. Jis gali sunkiau sugyventi su vaikais, nes matydamas, kad šie silpnesni būtinai norės būti laipteliu aukščiau, tad bėgdamas gali tarsi netyčia juos užkliudyti, pargriauti, sužeisti. Alfa šuo norės būti arti šeimininko ir konkuruos su jo vaikais dėl dėmesio.

Na, o svarbiausia, kad jeigu iki 16 – os gyvenimo savaitės dominuojantis šuniukas nebus sutramdytas, jis gali tapti ir agresyvus savo šeimininkui bei kitiems šeimos nariams. Štai todėl, jeigu neturite patirties, nesirinkite šunelio pats, o pasikliaukite veisėju ar kitu patyrusiu šunų augintoju.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Priminimas šunų šeimininkams: eidami į lauką nepamirškite svarbiausių dalykų (8)

Nori džiaugtis pavasariu ir būti gamtoje? Tai pasirūpink, kad aplinka būtų saugi ir švari....

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra...

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja...

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo...

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių....

Top naujienos

Be darbo likęs vyras šaukiasi pagalbos: 15 dienų gyvenau miške, dabar miegu oro uoste valtybės parama – 83 eurai

„Esu į gyvenimą besikabinantis žmogus. Suprantat, likau be gyvenamosios vietos, miegu oro uoste,...

Šiame rajone galima rasti pigių būstų, bet vilniečiai čia gyventi vis dar bijo

Sostinės Naujininkų mikrorajonas yra vienas iš tų, į kuriuos vilniečiai vis dar žiūri...

Nepaneigiama „Brexit“ įtaka: svaras gali šauti į viršų. Arba smegti žemyn

Anot didžiausio Jungtinės Karalystės banko, Didžiosios Britanijos gruodžio mėnesio rinkimų...

Jasikevičius „nuleido galvą“, bet savo sistemos keisti nesiruošia: dėl jos nepralaimėjome nė karto (165)

„Nauji žaidėjai dar apstulbę nuo Eurolygos, veteranai dar džiaugiasi finalo ketvertu ir...

Lietuviai Sankt Peterburge gali jaustis turtuoliais: paskaičiavo, kiek kainuoja prabangus savaitgalis dviem (325)

Neigiamus ir baisius dalykus Rusijoje būtų galima vardinti ilgai, bet DELFI Kelionių ambasadorius...

Po naujo meniu pristatymo vyno bei maisto žinovė kirto „Stikliams“: nusileiskite ant žemės (162)

Maisto žinovai ir kritikai apniukusį lapkričio trečiadienį susirinko į šviesų restorano...

Žiema ateina: oro temperatūra artės prie nulio (15)

Naktį stiprokas pietryčių vėjas plėšė debesų skraistę, o pragiedrėjus paryčiui oras...

Prekybos tinklai apsisprendė dėl darbo per Kalėdas – nedirbs nė vienas (105)

Didieji prekybos tinklai Lietuvoje jau nusprendė, kaip dirbs didžiųjų švenčių metu. Kaip ir...

Kissingeris piešia labai niūrų scenarijų: rezultatas gali būti net blogesnis nei Europoje (178)

Vienas žymiausių JAV valstybės sekretorių Henry Kissingeris įspėjo, kad tarp Jungtinių...

Kurtinaitis su „Chimki“ iš Ispanijos grįžta tuščiomis – nusileido ir „Žalgirį“ pralenkusiai Valensijos ekipai (2)

Rimo Kurtinaičio treniruojama Maskvos srities „Chimki“ (6/4) kariauna Eurolygoje per dvigubą...