Kiek metų gyvena skirtingų veislių šunys

 (17)
Kiek gyvena šunys? Kokia yra jūsų išrinktos veislės gyvenimo trukmė? Šiuos klausimus sau užduoda visi šunų mylėtojai. Deja, šunys gyvena ne tiek ilgai, kiek mes to norėtumėme.
© Fotolia nuotr.

Vidutinė šunų gyvenimo trukmė priklauso nuo veislės ir čia galioja taisyklė, kad, kuo didesnis šuo, tuo mažiau jam skirta metų gyventi.

Štai duomenys apie kai kurių šunų veislių gyvenimo trukmę ir jie patvirtina prieš tai pasakytą teiginį:

* Anglų buldogai gyvena 8-10 metų;
* Anglų spanieliai – 10-14 metų;
* Argentinos dogai – 13-15 metų;
* Basetai – 9-11 metų;
* Bokseriai – 10-12 metų;
* Bordo dogai – 7-8 metus;
* Čihuahua – 15-17 metų;
* Dideli pudeliai – 15-17 metų;
* Erdelio terjerai – 10-13 metų;
* Jorkšyro terjerai – 12-15 metų;
* Kambariniai šunys – 18-20 metų;
* Kaukazo aviganiai – 9-11 metų;
* Mopsai – 13-15 metų;
* Rotveileriai – 9-12 metų;
* Stafordšyro terjerai – apie 13 metų;
* Taksai – 12-14 metų;
* Toiterjerai – 12-13 metų;
* Vakarų Sibiro laikos – 10-14 metų;
* Vokiečių aviganiai – 10-14 metų;
* Vokiečių dogai – 7-8 metus.

Liaudiškai priimta skaičiuoti, kad 1 šuns metai lygūs 7 žmogaus metams. Bet tai nėra visiškai teisingas skaičiavimas. Juk 1-erių metų šuo jau gali atvesti palikuonius, ne taip, kaip 7-mečiai vaikai. Tiksliausiai šuns amžiaus atitikimą charakterizuoja štai tokia lentelė, kuri paimta iš amerikiečių specialisto B. Fosterio knygos „Šuns gyvenimas“:

Greičiausiai šunys vystosi pirmuosius 2 savo gyvenimo metus. Jeigu palygintumėme su žmogaus amžiumi, tai šešių mėnesių šuneliai savo fiziniu išsivystymu gali būti palyginami su penkiamečiais vaikas, o pereinamasis amžius šuneliams prasideda tuomet, kai jiems sukanka 1 metai. O dar po metų jų amžius atitiks 24 žmogaus metams. Visas šias subtilybes būtina atminti dresuojant ir auklėjant savo augintinį. Visiškai susiformavęs šuo būna nuo 3-jų iki 5-ių metų amžiaus.

Šį periodą galima pavadinti šuns branda. Tuo metu šuo turi daugiausiai energijos ir būna protingiausias. 9 metų šunį jau galima laikyti senu. Jo aktyvumas sumažėja, vietoj pasivaikščiojimų jis labiau linkęs pagulėti kur nors šiltoje vietelėje, dresuotojo komandas atlieka su daug mažesniu entuziazmu. Kai jūsų augintiniui sukako 15 metų, sveikiname, jis jau tikras ilgaamžis! Ką gi, jeigu jūsų šuo išgyveno tiek daug, tai jūs viską darėte teisingai. Jūs parūpinote reikiamą šuns priežiūrą ir dresūrą. Jūs sugebėjote išmokyti jį teisingos gyvensenos. Visa tai leido jam prailginti gyvenimo trukmę ir ramiai išgyventi senatvę.

Kaip rūpintis senu šunimi?

Didžiulę reikšmę šuns savijautai senyvame amžiuje turi racionalus maitinimas ir fiziniai krūviai jaunystėje. Senatvėje šunims ima atsirasti įvairios problemos: klausos pablogėjimas, gali atsirasti problemos su rega. Senus patinus gali kamuoti prostatos liauka, dėl kurios atsiranda šlapimo sistemos sutrikimai. Solidaus amžiaus šunys netenka dantų, dėl to jų maistas turi būti minkštas, kad tai nesukeltų sunkumų jūsų augintiniui jį praryti. Labai svarbu stebėti šuns svorį, kad jis būtų reikiamas.

Perteklinis svoris tampa papildomu krūviu, kuris veikia visas svarbias šuns organizmo sistemas. Ypatingai širdies kraujagysles, bei gyvūno skeletą. Svorio kontrolė – štai, ką būtina reguliariai atlikinėti, ypač šuns senatvėje. Konsultuokitės su veterinaru viso šuns gyvenimo metu. Susirgimai, nuo kurių kenčia šunys senatvėje, yra gydomi daug lengviau ir nebūna tokie sunkūs, jeigu jie yra pastebimi ankstyvoje stadijoje.

Galiausiai ateina laikas, kai šuns šeimininkams tenka spręsti dilemą: užmigdyti gyvūną, ar pratęsti beviltiškai sergančio mylimo augintinio kančią. Sprendimo priėmimas – tai pilnai Jūsų atsakomybė. Atsisveikinimas su mylimu draugu praeina labai nelengvai. Bet tai – gyvenimas ir kiekvienas turi būti tam pasirengęs.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.