Kas vyksta kačių morčiaus metu

 (67)
© Fotolia nuotr.

Tie, kurie namuose turi katę, tikrai žino, koks didelis „malonumas“ yra katės morčius. Tiesą sakant, tą greičiausiai žino ir kaimynai, kuriems naktimis tenka klausytis nesibaigiančių serenadų.

Katytė „užsidega“ pamačiusi bent kiek patrauklesnį katiną, kuris yra pasiruošęs meilei 24 valandas per parą. Aistros kunkuliuoti pradeda maždaug sausio mėnesį ir plykstelėja kas dvi savaitės nuo sausio iki pat rugsėjo pabaigos. Jau dabar kiemuose galima girdėti ilgesingą kniauksmą...

Katės vaisingumo ciklas priklauso nuo veislės, o vaisingasis periodas paprastai prasideda sulaukus 5 - 7 mėnesių amžiaus. Kiekvienas morčiaus periodas tęsiasi nuo 5 iki 21 dienos. Kol katė neapvaisinama, ciklas gali kartotis kas 12 - 22 dienas. Įdomu tai, kad veislinės ir ypatingai ilgaplaukės katės rujoja kur kas rečiau nei paprastos rainiukės - maždaug 1-2 kartus per metus. O neveislinukėms ruja gali atsinaujinti net kas savaitę ar tęstis beveik pastoviai.

Kaip suprasti, kad katė rujoja?

Katė gali nerodyti jokių fizinių įkarščio požymių, tačiau jos kvapas privilioja aibes galimų jaunikių. Iš ko galima spręsti, kad jūsų katytę sudomino meilės reikalai? Štai keletas požymių:

1. Katė tampa neįprastai meili. Švelniai murkdama ji trinasi savo užpakaline dalimi į baldus, žaislus, kitas kates ar į mėgstamą žmogų.

2. Ji gali ilgai laižyti savo lytinių organų sritį. Tačiau, jei katytė tuo metu nerujoja, tai gali būti rimto šlapinimosi sutrikimo požymis.

3. Katė garsiai miaukia. Toks miaukimas, neretai primenantis kūdikio rėkimą, gali tęstis keletą dienų, kol ji nesusiporuoja.

4. Katė rodo poravimosi pozą: galva - žemyn, priekinės letenos suriestos, užpakaliukas pakeltas, uodega – į šoną, užpakalinėmis letenomis ji ritmingai trypčioja vietoje.

5. Vertikalius paviršius ji gali apšlakstyti aštriai dvokiančiu skysčiu, atsukusi į paviršių užpakalį ir pakėlusi uodegą, kuri gali virpčioti, o katytė – ritmingai trypčioti.

Poravimosi metu kai kurios katės gali tapti ypatingai aršios. Vienintelis jų tikslas – susirasti partnerį ir susiporuoti. Kartą turėjau tokią maišytą Siamo katytę. Jai buvome suradę partnerį, pas kurį turėjome nuvežti iš ryto. Kadangi klausytis nesibaigiančio katės miaukimo buvo sunku, nakčiai saugiai uždarėme ją į malkinę. Ir ką jūs manote? Ryte radome išverstą malkų krūvą, praplėštą malkinės stogą, o pati katė buvo dingusi savo meilės keliais...

Kas vyksta poravimosi metu?

Tai kas gi vyksta poravimosi metu? Katė atsistoja anksčiau paminėta poza, o katinas užlipa iš galo, dantimis įsikandęs į jos sprando kailį. Tas įkandimas gali būti kaip bendravimo požymis, tačiau jis taip pat stimuliuoja tą katės smegenų dalį, kuri yra atsakinga už ovuliaciją.

Subrendusių katinų organas yra lenktas kaip kabliukas, ir, jį ištraukiant, katė garsiai sukniaukia – neaišku, ar iš skausmo, ar iš ekstazės. Manoma, kad tokios formos organas sužadina ovuliaciją. Kačių veisėjai kartais naudoja „katinus erzintojus“, kurie stimuliuoja ovuliaciją ir kartu baigia rujos ciklą katėms, dar nesubrendusioms veisimui. Tokie katinai būna sterilizuoti vazektomijos būdu, išlaikant jų įnagio formą. Ovuliacija įvyksta per 20-50 val. po susiporavim. Kiaušinėlius galima apvaisinti vieną dieną. Kiaušinėlis apvaisinamas kiaušintakyje, iš kurio jis nukeliauja į gimdą ir įsitvirtina gimdos audinyje.

Poravimosi rituale - ne vienas kavalierius

Prasidėjusiame poravimosi rituale gali dalyvauti daugybė kavalierių, o kačiukai gali gimti nuo skirtingų tėvų. Per visą morčiaus laiką (iki 21 dienos, vidutiniškai – 7 dienas) katė gali poruotis su dviem ar daugiau katinų. Kai kurie grynaveislių kačių veisėjai laiko katę ir parinktą katiną kartu, kad jie poruotusi daug kartų.

Katės nėštumas trunka nuo 58 iki 69 dienų. Katytės vaisingiausi metai – nuo 1,5 metų iki 8 metų amžiaus. Per metus katė gali atsivesti 2-3 kačiukų vadas, daugiausiai po 4 kačiukus vadoje. Kuo labiau subrendusi katė, tuo gausesnė gali būti jos vada, taigi 6 kačiukai vadoje – ne išimtis. Net ir žindydamos jauniklius, katės gali vėl pastoti, nors šiaip katės pradeda rujoti praėjus 6-8 savaitėms po gimdymo. Kai kurias aistra apima praėjus vos savaitei po gimdymo. Žmogui tai gal nelabai suvokiama, tačiau katė gali pastoti ir nuo savo sūnaus - 4-6 mėnesių sulaukusio kačiuko.

Ar leisti katei gimdyti dėl sveikatos?

Moksliškai įrodyta, jog tai, kad katei būtina atsivesti bent vieną vadą kačiukų, yra tik mitas. Nors vidutinė katės gyvenimo trukmė 14 metų, tačiau laikomos namuose jos gali išgyventi 20 ir daugiau metų. Sterilizacija tik prailgina jų gyvenimą, nes kačiukų išnešiojimas, gimdymas, žindymas labai išsekina katę. Jei jūsų katė nėra grynaveislė, jei ji neskirta veisimui, tai kam jai leisti taip kamuotis?

Kuo daugiau sterilizuotų kačių – tuo mažiau aplinkui besibastančių, besiriejančių „jaunikių“. JAV 2011 metais gyvūnų prieglaudose buvo užmigdyta 20 milijonų kačių, tam, kad būtų sumažintas jų skaičius, ir daugiausia tai buvo sveiki gyvūnai. O kiek tokių pamestų, niekam nereikalingų katyčių bastosi apie šiukšlių konteinerius Lietuvoje?

Ar reikia kastruoti katinus?

O kas gi vyksta su katinais? Ar ir juos reikia kastruoti? Katinukai pilnai subręsta maždaug 9 mėnesių amžiaus. Štai vienas katino savininkas pasakojo, kad užuot kastravęs savo augintinį, jis jam nupirko du katinų sekso žaisliukus, kurias šis katinas sėkmingais kartas nuo karto pasinaudoja.

Veterinarijos specialistai sako, kad nekastruotas katinas morčiaus metu visur šlapinsis, skleisdamas itin atgrasų kvapą. Be to, kastracija gali būti netgi naudinga katinėlio sveikatai – taip jis išvengs sėklidžių vėžio ir prostatos problemų. Sumažės jo agresyvumas. Jei katinas nesterilizuotas, tačiau laikomas viduje, neišleidžiamas į lauką, jis kankinsis nuo įtampos. Katinai nuo šunų skiriasi tuo, kad katinas įkarščio metu stengiasi suuosti rujojančios katės kvapą, ir jokie guminiai ar plastikiniai žaisliukai jo neatstos.

Katinui ar katei sterilizacija atliekama greitai ir gyvūnėlis tikrai nesuvokia, kad kažkas jo gyvenime pasikeitė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.