Kaip pripratinti katę prie pavadėlio

 (12)
Katėms pasivaikščiojimai su pavadėliu nėra būtini, tačiau tokia veikla - puikus būdas leisti augintinei mėgautis lauku užtikrinant jos saugumą.
© Fotolia nuotr.

Daugumą kačių galima išmokyti vaikščioti su pavadėliu. Kačiukai šią naują patirtį priima lengviau, tačiau turint kantrybės to išmoksta ir vyresnės katės. Svarbu viską daryti mažais žingsneliais ir apdovanoti kiekvieną pažangą.

Reguliarios išvykos laukan gali sumažinti nutukimą ir su nuoboduliu susijusias elgesio problemas, kurios atsiranda kai kurioms bute gyvenančioms katėms. Mokymas vaikščioti su pavadėliu taip pat praverčia keliaujant pas veterinarus ir kitose kelionėse.

Pradėkite patalpose, kuriose katė gerai jaučiasi. Įsigykite katėms tinkančias petnešas. Pavadėlis turi būti tvirtinamas nugaroje, ne ties kaklu. Niekad pasivaikščiojimams nesirinkite antkaklio. Jis gali sužaloti katės trachėją ar gerklas. Petnešos plačiau paskirsto krūvį - pečiams, krūtinei ir pilvui, tad mažesnė susižalojimo tikimybė.

Palikite pavadėlį su petnešomis šalia katės ėdimo ar miego vietos keletai dienų. Taip augintinė jo pasirodymą susies su maloniu jausmu. Be to, leiskite katei petnešas apuostyti laikydami jas rankose. Katei susidomėjus duokite skanėstų. Tada duodami skanukų uždėkite petnešas ant augintinės kaklo ir, jai ėdant, jas vėl nuimkite.

Jei katė nemėgsta būti laikoma ir varžoma, teks ją prie to pratinti. Duodami mėgstamą skanėstą ir girdami kelias sekundes ją švelniai, bet tvirtai palaikykite. Kartokite šį pratimą keletą dienų, ir kiekvieną kartą skanėstą duokite vis vėliau. Taip pat lieskite augintinės kojas ir pėdas, už tai duodami skanėstų.

Pagaliau galite uždėti petnešas, vėl už tai skatinkite ją skanumynais. Pirmus kartus katė su petnešomis tegul pabūna trumpai, nesekite jų. Po kelių dienų jau galite užsegti, tik dar netvirtinkite pavadėlio. Būtinai sureguliuokit jį dydį – tarp katės ir kūno turi tilpti du pirštai. Su petnešomis katė turėtų pavaikščioti porą minučių, ir nuimkite jas vos tik matote, kad augintinės susidomėjimas skanėstais mažėja. Kartokite tai keletą dienų. Jei katė lieka rami, palaipsniui ilginkit buvimo su petnešomis laiką. Jei katė atrodo nepatenkinta, petnešas nuimkite, vėliau pabandykite su kokius nors įspūdingesniu skanėstu, o petnešas pasistenkite nusegti anksčiau negu augintinė pradės jaustis blogai.

Pagaliau atėjo laikas pavadėliui. Keletą dienų tegul katė periodiškai vaikšto patalpoje su keliais daiktais, už kurių žeme laisvai besivelkantis pavadys gali kliūti (bet ne rimčiau užkibti – katės nereikia gąsdinti). Kai augintinė atrodo atsipalaidavusi, švelniai laikydami (ir netempdami) pavadį pavaikščiokite su ja po namus. Tegul katė eina kur nori, tuo metu ją girkite, duokite skanėstų. Po kelių dienų mokymus galima perkelti laukan.

Iki išeisite laukan, galite išmokyti katę judėti pageidaujama kryptimi. Tam geriausia naudoti skanėstus. Skatindami Jus sekti, kalbinkite ją švelniu, meiliu balsu. Duokite skanėstą ir, kol katytė jį ėda, eikit tolyn su pavadėliu rankoje. Kai katė patraukia paskui jus, duokit kitą skanėstą. Jei katė bando judėti kita kryptimi, švelniai, netrūkčiodami tempkite pavadį ir kantriai laukite. Katei žengus porą žingsnių link Jūsų, pavadį atpalaiduokite, ją paskatinkite.

Neverskite katės eiti į lauką. Jeigu ji nenori sekti paskui Jus, neverskite jos to daryti. Kai katė galų gale apsisprendžia lįsti laukan, paskatinkite ją. Kelionė tegul būna trumpa – apie 5 minutes. Vėliau išėjimai ilgės.

Niekada lauke nebuvusios katės pirmų „ekskursijų“ metu būna gan nervingos ir jautrios. Dėl to pirmieji pasivaikščiojimai tegul vyksta ramiose vietose, kur tiesiog galite ramiai pasėdėti kartu su kate. Kaip ir patalpoje, sekiokit jai iš paskos kai jis ką nors tyrinėja.

Kai katė pripras prie pasivaikščiojimų greičiausiai juos labai pamėgs. Dėl to siekiant išvengti nuolatinio zyzimo prašantis laukan, geriau nustatyti reguliarų pasivaikščiojimų tvarkaraštį. Be to, petnešas katei dėkite toliau nuo durų – kad ši nesugalvotų pasprukti. Niekada petnešų nedėkit jei katė miaukia ar draskosi - ignoruokit ją kol nurims.

Jokiu būdu negalima katės palikti pririštos lauke – net trumpam. Ji gali apsivynioti pavadžiu ir susižaloti, arba ją gali užpulti koks nors gyvūnas.

Niekad nenaudokit pakinktų katę veždami automobiliu – avarijos metu augintinės jie neapsaugos.

Ėjimui laukan rinkitės sausą dieną. Jei neseniai lijo, daugelis katei pažįstamų kvapų bus nuplauti ir ji susidurs su tam tikromis problemomis ieškodama mėgstamų vietelių.

Nepamirškit, kad katės norai gali skirtis nuo Jūsų. Vienos mėgsta žaisti ir vaikytis drugelius, kitos ištisą dieną tiesiog ramiai kaitinasi saulutėje.

Auginate katę? Skirkite minutę laiko ir atsakykite į kelis mūsų paruoštus klausimus!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.