Kaip nustatyti katės amžių?

 (32)
Kačių šeimininkai dažniausiai žino augintinio amžių, nes juk taip paprasta atsiminti, kada ir kokio amžiaus nupirktas arba surastas kačiukas atsidūrė jūsų namuose! Tačiau kartais pasitaiko situacijų, kai katės amžiaus šeimininkai nežino.
© Fotolia nuotr.

Taip dažnai gali atsitikti, jei jūs paimate auginti jau suaugusį gyvūną, arba tesiog nežinote, kada gimė kačiukas. O tokiais atvejais nustatyti, kiek yra laiko jūsų augintiniui, tenka „iš akies“. Tiesą sakant, tai padaryti nėra taip sunku, nes egzistuoja paprastos taisyklės, leidžiančios nustatyti katės amžių pakankamai tiksliai. Visos jos remiasi apskaičiavimu pagal gyvūno biologines žymes.

Katės amžius – pagal dantis

Augintinio amžių galima nustatyti pagal jo dantis. Todėl jei jus neramina klausimas, kaip sužinoti katės amžių, paprasčiausiai apžiūrėkite: jūsų užduotis – nustatyti priekinių dantų išsivystymo lygį. Jei jų karūnėlė neturi lygaus krašto, ir jei jų paviršius yra vienodai lygus, katei turėtų būti apie 6 metus. 10 metų katei pradeda iškristi dantys, o tai pastebėti nesunku.

Vis dėlto yra ir aiškesnė schema, sudaryta felinologų, pagal kurią galima pakankamai tiksliai nustatyti augintinio amžių:

* prasikalė pirmieji dantys – katei 1 mėnuo,
* keičiasi pieniniai dantys – katei 5-6 mėnesiai,
* centriniai kandamieji dantys apatiniame žandikaulyje iškrito – 1,5 metų,
* viduriniai kandamieji dantys apatiniame žandikaulyje iškrito – 2,5 metų,
* centriniai kandamieji dantys viršutiniame žandikaulyje iškrito – 3,5 metų,
* viduriniai kandamieji dantys viršutiniame žandikaulyje iškrito – 4,5 metų,
* ant ilčių atsirado trynimo pėdsakai – 5 metai,
* galiniai dantys viršutiniame žandikaulyje iškrito – 6 metai,
* pasikeitęs ir nusitrynęs skersai ovalių centrinių kandamųjų dantų paviršius viršutiniame žandikaulyje – 9 metai,
* centrinių kandamųjų dantų iškritimas – 10-12 metų,
* visų centrinių dantų iškritimas – 12-15 metų.

Paprastai katės gyvena iki 15-16 metų, nors, neabejotinai istorijoje yra žinoma atvejų, kai katės išgyveno iki 30 metų. Ir, žinoma, jei jūs galvojate, kaip nustatyti katės amžių pagal metus, kreipkite dėmesį ir į jos gyvenimo sąlygas: palankesnėmis sąlygomis dantys gali iškristi ir vėliau, o gerai maitinantis kandamųjų dantų nusitrynimas gali būti truputį vėlesnis.

Katės ir žmogaus amžius

Labai dažnai kačių šeimininkai stengiasi kačių amžių palyginti su žmogaus, o labiausiai paplitusi taisyklė, kuria naudojamasi – katės metų skaičiaus padauginimas iš 7. laikoma, kad toks ir bus katės amžius pavertus į žmogiškus skaičiavimus. Vis dėlto felinologai tvirtina, kad tai ne visiškai teisinga: katės ir žmogaus amžių galima tarpusavyje palyginti, tačiau paversti skaičiais reikia kitaip, ir kiekvienais metais skirtumas ir skaičiavimo būdai bus skirtingi.

Taigi, jei jus domina, kaip katės amžių nustatyti iš „žmogaus požiūrio taško“, atsiminkite tolesnius matavimus:

1 metai gyvūno amžiaus – 15 metų žmogaus,
2 metai – 24 metai,
3 metai (ir iki 12 metų) – kasmet prisideda iki 4 metų (t.y. 12 metų = 64 metai)
Po 12 metų kiekvieni katės gyvenimo metai prilyginami trims žmogaus metams.

Pagal šią schemą, galima laikyti, kad vidutinio amžiaus katė pasiekia 8 metus, po kurių, deja, prasideda gyvūno palaipsnis senėjimas. Tačiau tai dar nereiškia, kad jūsų mylima augintinė sulaukė pensijos! Kaip taisyklė, katės amžius priklauso nuo sąlygų, kuriose ji auginama, todėl gerose sąlygose katė pergyvena nustatytą 12-15 metų ribą ir džiugina savo šeimininkus ne tik nebloga fizine forma, bet ir atsidavimu, išmintingumu ir meile.

LETENA.LT REKOMENDUOJA

1. Ar katės iš tiesų myli savo šeimininkus?
2. Tinkamiausia šuns veislė pagal jūsų Zodiako ženklą
3. Pačios draugiškiausios kačių veislės
4. Veislynai, iš kurių nepatariama pirkti šuniukų
5. Kodėl bent kartą gyvenime reikia apspjauti katę?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.