Kaip gelbėti katę nuo prarytų plaukų gumulų

 (1)
Katės kailis – tai jos sveikatos būklės ir šeimininko priežiūros veidrodis. Sveiko ir prižiūrėto gyvūno kailis švarus, švelnus ir blizga kaip šilkas – kai katė puikiai atrodo, jos šeimininkas tuo gali girtis ir didžiuotis.
© Fotolia nuotr.

Katės šeriasi ne rečiau kaip kartą per metus. Patelės dažnai pradeda šertis po rujos, nėštumo metu ir po kačiukų maitinimo. Laisvai po lauką vaikščiojančios katės šeriasi sezoniškai, tuo tarpu namie laikomų kačių kailis po truputį slenka visą laiką. Jei plaukai pastoviai slenka labai smarkiai, būtina peržiūrėti katės racioną ir nebeduoti žalios mėsos, sūrio, varškės – produktų, kuriuose daug baltymų.

Katės yra švaruolės ir slenkančius apmirusius plaukus šalina liežuviu laižydamos savo kailį. Šiuo klausimu katės yra tikros pedantės ir jos praleidžia daug laiko tvarkydamos savo ar kartu gyvenančių draugių kailį.

Tikrai pastebėjote, kad katės netgi bando sulaižyti plaukus nuo šukų, kuriomis ją šukavo rūpestingas šeimininkas (tuomet jos įkrenta į kažkokią transo būseną – visa jų snukučio išraiška sako „man būtinai reikia tai padaryti“)...

Ar kada nors atkreipėte dėmesį į katės liežuvį? Katės liežuvis yra šiurkštus (kiekvienas juk tai jautėme), nes ant jo yra dailių mažučių smaigaliukų, skirtų gražinti kailį ir lengviau praryti grobį. Jo paviršiuje yra daug kietų spygliukų, kurie pasvirę link gerklės. Šie spygliukai veikia kaip šukos katei švarinant savo kailį, tačiau dėl jų krypties katei nelieka kitos išeities, kaip išlaižytus į burną patekusius plaukus praryti.

Nieko nėra labiau neraminančio nei išgirstas katės „kche-kche-kche“ besistengiant iškosėti prisilaižytus plaukus. Ir turbūt nėra nieko labiau pasišlykštėtino nei pamatyti tokį plaukų gniužulą ant grindų, aišku, jei prieš tai neįlipote į tokį daiktą naktį patamsyje basa koja. Patikėkit, kartą pamatę, jūs jų nebepamiršite. Fui!

Rimtai pagalvojus, nors nerūpestingi šeimininkai gali sau juokauti kačių plaukų temomis, tai vis dėlto gana nemaloni problema katėms. Plaukų kamuoliai yra dažniausia kačių vėmimo priežastis. Jūsų girdimas kačių kosulys ar žiaukčiojimas – tai jų bandymas išvemti skrandyje susivėlusius plaukus. Dažnai tuomet katės ėda žolę, norėdamos pašalinti sunkumą iš skrandžio ar žarnyno. Jei jūsų katė neišeina į lauką, jai reikėtų pasiūlyti specialios žolytes katėms, kurios galima įsigyti zooprekių parduotuvėje. Nemažai kačių per visą jų gyvenimą praryti plaukai nesukelia jokių problemų, o kartais išvemiami plaukų gniužulai yra normalu, tačiau jei susiformuoja dideli kamuoliai, jie jau gali būti pavojingi. Laimei, didžioji dauguma plaukų kamuolių yra „iškosėjami“, o ne patenka į žarnyną, kur gali sukelti rimtą virškinimo trakto užsikimšimą.

Šiais laikais dauguma kačių turi daugiau plaukų, nei joms reikia ir jų racioną sudaro labai įvairūs produktai – daugiausiai iš skardinių ar kartoninių dėžučių. Šių dviejų dalykų bendras rezultatas toks: kai kurioms katėms išsivysto maistinės alergijos sudedamosioms pašaro dalims ar į ėdesį dedamiems priedams, dėl ko sudirgsta skrandžio ir žarnyno sienelės. Kai kažkas dirginančio, pavyzdžiui, plaukai (o jie gali būti ganėtinai šiurkštūs, netgi jei jie jūsų paties!) patenka į jau uždegimo apimtą skrandį, katę supykina ir ji pradeda vemti. Na, štai ir šlapias plaukų gniužulas ant jūsų kilimo (netgi jei tai yra vienintelis kilimo gabalėlis visame name!).

Katės kartasi gali vemti tyčia (juk jūs visuomet tai įtarėte, ar ne?) – tai labai patogu norint atsikratyti sunkiai virškinamų praryto graužiko ar paukščiuko liekanų, kurios sukelia sunkumą žarnyne. Tačiau jei vemiama plaukų kamuoliais, tai ne visuomet gali baigtis gerai. Kailis yra labai sunkiai virškinamas, todėl praryti plaukai skrandyje ar žarnose gali sulipti su nesuvirškintu maistu. To pasekmės gali būti liūdnos ir baigtis ant chirurgo stalo. Lengvesniais atvejais, jei plaukų kamuolys yra per didelis, kad galėtų patekti į plonąsias žarnas, jį katė paprasčiausiai išvemia, o jei plaukai patenka į žarnyną – katė gali atsipirkti vidurių užkietėjimu, kuris, deja, taip pat nėra malonus...

Plaukų kamuoliai yra gana dažna problema ir jie gali pradėti formuotis dėl nemažai priežasčių. Nors tai visų kačių bėda, dažniausiai ja skundžiasi senų, namie laikomų, ilgaplaukių ar nutukusių kačių šeimininkai.

Katės per daug kailio gali prisilaižyti dėl:

- odos uždegiminių ligų: jas dažniausiai sukelia blusos, tačiau priežastimi gali būti ir kiti odos parazitai (pvz., utėlės, odos erkutės, kraujasiurbės erkės). Taip pat plaukų slinkimas ar odos niežulys gali suaktyvėti sergant kitomis odos ligomis, dėl ko katė pradeda daugiau laižytis, švarintis ir ryti plaukus;

- sėslaus gyvenimo būdo: šnekama apie nutukusias kates, kurios arba 24 valandas per parą tupi namie, arba paprasčiausiai nenori išeiti laukan ir pasimankštinti. Kates reikia skatinti mankštintis, nors tai ir labai sunku. Tokios katės dažnai nuobodžiauja ir stresuoja. Gydytojai netgi turi apibrėžimą ligai – psichogeninis dermatitas, kuomet veikiama streso katė be saiko švarinasi, išlaižo visus plaukus ir tose vietose atsiranda pliki, uždegimo apimti odos plotai. Tokios katės per sąlyginai trumpą laiką praryja didelius kiekius plaukų ir joms žarnyne dažnai susiformuoja plaukų kamuoliai. Šiuo atveju sėkmingas gydymas priklauso nuo to, kaip sėkmingai yra nustatoma streso kilmė ir kaip sugebama jį kontroliuoti. Nutukusios katės dažniausiai būna sėslios ir jos neturi kuo daugiau užsiimti, kaip tik drybsot ant sofos ir užsiimti savo kailio švarinimu. Dėl tingaus gyvenimo būdo, paprastai ir jų žarnyno veikla būna sulėtėjusi, maistas lėčiau juda virškinimo traktu ir atsiranda daugiau progų plaukams užsilaikyti žarnyne ir suformuoti kamuolius.

Kaip formuojasi ir ką sukelia pavojingasis kamuolys?

Katei kasdien švarinantis ir prausiant savo kailį praryti plaukai skrandyje susisuka į tamsius, tankius kamuoliukus (mediciniškai vadinamus trichobezoarais). Kai kada tokiems plaukų kamuoliukams pasiseka perkeliauti žarnyną ai jie pasišalina su išmatomis, dažniausiai katės šeimininkui to net nepastebint.

Į juos taip gali įsivelti kiti daiktai, pvz., paukščių plunksnos ar pelių kailis. Taip susidaro bezoaras – dažniausiai kačių žarnyne aptinkamas svetimkūnis. Laikui bėgant jis didėja ir tampa per didelis, kad galėtų iš skrandžio pereiti į žarnyną. Tuomet katei sutrinka skrandžio veikla, atsiranda lėtinio gastrito požymių (ji vemia, suprastėja apetitas, nustoja blizgėti kailis, atsiranda apatija, pradeda kristi svoris). Jei bezoaras virškinimo traktu nuslenka iki žarnų, jis gali ten užstrigti ir sukelti žarnyno nepraeinamumą (jo požymiai: dažnas vėmimas, dažniausiai tik paėdus, skausmingas ir papūstas pilvas, katė gali tuštintis kraujingomis ar rudomis vandeningomis išmatomis, ką nemažai šeimininkų gali sumaišyti su viduriavimu (skystos išmatos pro užsikimšusią žarnos vietą praeina)).. Būtų išmintinga nelaukti, kol pasireikš visi šie simptomai, nes plaukų kamuolių yra pakankamai lengva išvengti.

Kaip to išvengti?

Geriausias plaukų kamuolių sukeltos problemos gydymas yra pirmiausiai neleisti jiems susiformuoti. Tai gana lengva – katę paprasčiausiai reikia kasdien šukuoti. Mažiau slenkančių plaukų ant katės atitinkamai reiškia mažiau jų katės skrandyje. Įsigijus katę, šukavimas turi tapti kasdieniniu ritualu. Daugumai kačių šukuotis patinka, šukavimo metu tarp žmogaus ir katės susidaro specifinis ryšys, kuris irgi svarbus jų bendravime. Yra kačių, kurios murkdamos „šukuojasi“ pačios, šeimininkui užtenka tik laikyti šukas pakeltas. Jei katei nepatinka šukuotis šukomis, galima plaukus nuo jos nurinkti drėgna ranka paprasčiausiai glostant. Juk reta katė atsisakys malonumo būti paglostytai. Tačiau šis būdas tinka tik trumpaplaukėms katėms.

Jei kasdien katę šukuojant plaukai vis vien kelia skrandžio problemų, reikia imtis papildomų priemonių: racioną papildyti „slidžiomis“ medžiagomis, kurios lengvina plaukų bei ėdesio slinkimą žarnynu. Jų būna įvairių:

- specialus maistas plaukų kamuolių profilaktikai. Jų būna įvairių rūšių, reikia tik pasirinkti tinkamą. Tokiuose maistuose paprastai būna padidintas ląstelienos kiekis, nes ląsteliena padeda plaukams lengviau praslinkti katės žarnynu. Naujausiuose maistuose technologai kartu su ląsteliena įsigudrino pridėti dar ir natūralaus sojų lecitino emulsiklio. Bendras šių dviejų medžiagų veikimas padeda suminkštinti jau susiformavusius plaukų kamuolius ir jie lengviau pasišalina.

- specialūs preparatai, saugantys nuo plaukų kamuolių susiformavimo. Jų taip pat būna įvairių: gelio tūbelėse, pastų ar granulių, kurias reikia užberti ant ėdesio ar užtepti ant katės letenos, kad ji juos nulaižytų. Šie preparatai padeda plaukams lengviau praslinkti žarnynu. Reikia žinoti, kad beveik visų produktų sudėtyje yra mineralinių aliejų, kurie, naudojami didelėmis dozėmis, organizme naikina vitaminą A. Jei katė pastoviai šeriama tokiais produktais, reikėtų su veterinaru pasitarti dėl vitamino A papildų.

- naminiai receptai. Kai kurie kačių augintojai su plaukų kamuolių problema tvarkosi du ar tris kartus per savaitę katei duodami šiek tiek sviesto (apie ½ arbatinio šaukštelio). Kiti katei pasiūlo konservuoto moliūgo, sumaišyto su įprastu ėdesiu ar žuvimi (pvz., tunu). Katėms tokie netikėti gardėsiai tikrai turėtų patikti. Kai kas kaip tinkamą liaudišką priemonę siūlo paprastą vazeliną (gelį) – jį reikėtų užtepti katei ant nosies ir ji gelį nulaižys. Augalinio aliejaus užkietėjus viduriams duoti nepatartina, nes jis žarnyne suvirškinamas ir neatlieka norėtos funkcijos. Skrandyje vazelinas ištirpsta ir „apgaubia“ plaukų kamuolį, taip palengvindamas jo slinkimą žarnynu. Vazelino gelį reikėtų naudoti 1–2 kartus per savaitę. Taip pat tinka ir vazelino aliejus, kuris maišomas su maistu. Į burną lašinti vazelino aliejaus nepatartina, nes jis gali patekti į plaučius ir sukelti uždegimą. Tačiau nepamirškite, kad vazelinas – taip pat mineralinis aliejus ir naudojamas didelėmis dozėmis, jis organizme naikina vitaminą A, kaip ir specialūs preparatai, skirti plaukų kamuoliams šalinti.

Jei katės būklė negerėja, būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją, nes kai kada plaukų kamuoliui pašalinti gali prireikti ir chirurgo įsikišimo. Tuo labiau katės gali vemti dėl daugelio priežasčių, kartais netgi gana rimtų, todėl negalima kiekvieną kartą dėl vėmimo kaltinti tik prarytus plaukus.

Taip pat reikia nepamiršti bendrų patarimų dėl kačių auginimo: reikia šalinti padidėjusio plaukų slinkimo priežastis, užtikrinti, kad jūsų augintinis neturėtų išorės parazitų (dažniausiai pasitaikančios bjaurastys yra blusos, kurios katėms neretai sukelia taip vadinamą blusų alerginį dermatitą, dėl kurio katės pradeda kasytis ir pagausėja plaukų slinkimas). Taip pat kates reikia priversti judėti. Nutukusios katės aptingsta, sulėtėja jų žarnyno veikla, dažniau užkietėja viduriai, žarnyne atsiranda plaukų kamuolių, dėl per didelio svorio vystosi diabetas. Ir net jei jos atrodo orios ir išdidžios, iš tikro jos nuobodžiauja ir liūdi...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.