Kačių kūno kalba: ką išduoda jūsų augintinės poza

 (3)
Katės yra išsiugdžiusios visą gestų kalbą: mokslininkai priskaičiuoja 25 įvairiausius vizualius signalus, kurie gali būti naudojami įvairiais deriniais; pačios katės, be abejo, skiria daug daugiau subtilių niuansų.
© Fotolia nuotr.

Didelė dalis elgsenos repertuaro elementų išryškėja kačių žaidimuose. Kačiukai ir netgi suaugusios katės, savanaudiškų tikslų nesiekdamos, vaidina prieš mus pantomimą, rodydamos medžioklę, kovą ar rūpestį. Šį žaidimą galima prilyginti genties šokiams, kuriuose vaidinamos arba netgi pergyvenamos karo arba medžioklės scenos – tai ir apmokymai, ir apeigos.

Didžioji dalis kačių susidūrimų nesibaigia muštynėmis, netgi kačiukų-varžovų tarpe. Kalba tam ir reikalinga, kad būtų perduota žinia, padėta išvengti konfrontacijos (arba greičiau ją nutraukti) ir apsaugota nuo sužeidimų. Kurstytojas suvaidiną visą spektaklį, stengdamasis padaryti įspūdį, išgąsdinti ir pabėgti, kol reikalas nepakrypo ilčių ir nagų linkme. Gana dažnai katės tiesiog ilgai „žaidžia žvilgsnių kovą“ (karts nuo karto pratrūkdamos klyksmais) ir to pakanka, kad būtų nuspręsta, kieno žodis paskutinis. Laimėtojas gali atsitūpti truputi atokiau nuo pralaimėjusiojo ir žvelgti visai į kitą pusę arba netgi imti praustis, taigi stebintis žmogus net neįtars, kas gi iš tiesų vyksta.

Kalbant apie pozas reikia pažymėti, kad jų reikšmę ne visada išeina teisingai interpretuoti, kadangi baimės ir pykčio pasireiškimai kartais būna labai panašūs. Tam, kad to būtų išvengta, svarbu atsižvelgti į visas smulkmenas.

Siekis atrodyti didesniu, nei yra iš tiesų – tai triukas, kuriuo naudojasi daugelis gyvūnų tam, kad išgąsdintų priešininką. Šita apgaule naudojasi ir katės: jos dar ir ištiesia kojas, kad atrodytų aukštesnės už savo ūgį. Kadangi galinės kačių galūnės yra ilgesnės, nei priekinės, užpakalinė kūno dalis galvos atžvilgiu tampa pakelta. Katės, kuri pasiruošusi pulti, kailis pasišiaušęs ties ketera ir ant aukštai pakeltos uodegos.

Katės, kuri pasiruošusi gintis, kailis dar labiau pasišiaušęs, o uodega lanku pakelta virš galvos.

Atrodo tai gana įtikinamai. Išsigandusios katės, kuri įvaryta į kampą ir beviltiškai stengiasi išgąsdinti priešą, kailis pasišiaušęs ne tik ant keteros, bet ir ant viso kūno. Ji pasisuka į skriaudiką šonu, kad atrodytų dar didesnė, ir išlenkia kuprą: jei užsinorėsi pulti tokią pabaisą, dar teks susimąstyti! Pajautusi varžovo abejojimą, katė ima judėti šonu, lyg krabas, besistengdama persikelti į saugesnes pozicijas, bet tuo pačiu nenutraukia žvilgsnio nuo priešininko tam atvejui, jeigu netgi šis lėtas traukimasis atgal staiga išprovokuotų ataką.

Yra ir kita elgesio schema: išsigandusi katė susiriečia į kamuoliuką ir stengiasi atrodyti maža ir nepavojinga tam, kad neprovokuotų puolimo ir iš viso nepatrauktų į save dėmesio. Šia poza, kuri yra priešinga didybės demonstravimui, neretai naudojasi katės, kurios nepasitiki savimi ir tik nori, kad jas paliktų ramybėje. Tokia katė gali ir atsigulti ant nugaros – nuolankus gestas. Jis nėra visai analogiškas šunų pavaldumo pozai (aukštyn pilvu) – iš tokios pozicijos šuo negali atakuoti. Katė rodo savo pasiruošimą užkirsti kelią susidūrimui, tačiau, jeigu ji bus išprovokuota, bet kokiu momentu gali paleisti į darbą nagus ir iltis tam, kad apsigintų, ir netgi gali pereiti į puolimo poziciją.

Horizontalių uodegos judėjimų amplitudė leidžia daryti išvadas apie katės susijaudinimą: nuo silpno galiuko trūkčiojimo (bandymas nuslėpti susidomėjimą), iki plačių mostų tuomet, kai katė labai susijaudinusi, pavyzdžiui, kieme matydama varžovą.

LETENA.LT REKOMENDUOJA:

1. Kodėl bent kartą gyvenime reikia apspjauti katę?

2. Pačios draugiškiausios kačių veislės

3. Augalai, kurie varo kates iš proto

4. Kaip katės uodegos padėtis išduoda jos emocijas

5. Ar katės iš tiesų myli savo šeimininkus?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.