Kačių elgsenos specialistė pataria: kaip elgtis, jei katė bijo maudytis

 (4)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Kaip susikalbėti su augintiniu?“ dalis. „Purinos“ konsultantų komanda padės išmokti geriau suprasti savo augintinio elgesį ir iš naujo susidraugauti su savo keturkoju.

Dažniausiai katės, gyvenančios namuose, maudomos itin retai arba išvis su šia procedūra nėra susipažinusios. Išimtis – katės, dalyvaujančios parodose, bei egzotiškų ir ypatingų veislių atstovės. Rosita iš Telšių namuose augina 11 mėnesių Kanados sfinksą Čipą, kurį dėl veislės subtilybės būtina reguliariai išmaudyti. Katinas ypač bijo vandens, priešinasi maudynėms, tad būtiną procedūrą atlikti – tikras iššūkis.

Rosita pasakoja, kad Čipas yra antrasis sfinksas jos namuose. Pirmasis – nelaimėlė katytė, kurią pašnekovė su vyru priglaudė savo namuose. Tai buvo pirmoji moters pažintis su šiomis netradicinės išvaizdos katėmis. „Teko prieš tai turėti Kanados sfinkso patelę, kurią parsivežėme iš šiukšlyno. Ji buvo pamestinukė, tad apsiėmėme ją gydyti ir prižiūrėti. Tuomet įsimylėjau šią veislę. Ta katė turėjo odos, širdies problemų, tad po poros metų jos širdis tiesiog sustojo.“


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

Praėjus šiek tiek laiko po pirmosios katės netekties Rositos vyras padovanojo dviejų su puse mėnesių Čipą. Moteris pasakoja, kad pamestinukė ir Čipas, nors ir tos pačios veislės, skiriasi kaip diena ir naktis. „Prieš tai turėta katė buvo gera ir rami, tik lovos kampus apdraskė. O Čipas kramto, stalais lipa, žadina, virtuvėje dalyvauja kartu gaminant maistą, užuolaidas tampo, gėles numetinėja. Aišku, šiek tiek ramesnis tapo po sterilizacijos.“

Judrus ir vietoje nenustygstantis katinas itin vengia maudynių vonioje ar duše. Moteris išbandė įvairiausių alternatyvių būdų, kaip galėtų katę nuprausti: ramunėlių arbatos voneles, specialias katėms skirtas drėgnas servetėles, bet rezultatas Čipo šeimininkės netenkino. Katė maudynių bijojo nuo pat mažens.


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

Kačių elgsenos specialistė, veisėja, klubo „Top Miau“ vadovė Beata Kudzevičienė pasakoja, kas veislynuose gimusius sfinksų mažylius nuo mažens pratina prie maudynių, tad kačiukai, atkeliavę į naujus namus, noriai maudosi ir nepatiria didelio streso. Toks katės bailumas galėjo atsirasti dėl to, kad ji buvo stipriai išgąsdinta maudynių metu ir ši procedūra jai siejasi su skausmu, stresu. Specialistė pastebi, kad Čipo oda yra puikiai prižiūrėta, nėra bėrimų ar paraudimų, tad šeimininkė, nors ir sunkiai, tikrai užtikrina reikiamą katės higieną.

„Maudomas Čipas kaukia, rėkia, lipa ir į plaukus, veidą, rankas kimbasi, draskosi. Pasistatau prie vonios ir su skudurėliu bandau valyti, bet jis vis tiek draskosi, kovoja, neprisileidžia“, – pasakoja Čipo augintoja.
B. Kudzevičienė atkreipia dėmesį, kad bet kuriuo atveju šeimininkei reikės surasti būdą, kuris maudynes paverstų kiek įmanoma malonesne veikla. „Savo kates prieš maudynes stengiuosi nuvaikyti ir leisti joms išsižaisti, nes sfinksai yra labai aktyvi veislė, jūs taip pat turėtumėte leisti Čipui išsižaisti. Reikia nukirpti nagus ir tik tada maudyti. Negalima rizikuoti maudyti katę nenukirptais nagais. Ausis sfinksams reikia valyti po maudynių.“


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

„Ši katė moka maudytis, ji žino, kas yra vanduo, tačiau jo bijo. Gali būti, kad medvilninis skudurėlis, kurį naudojote, jai skaudus, nes ji neturi kailio. Maudynėms reikia naudoti ypač minkštą, vaikams skirtą kempinę. Ją reikia gerai išmuiluoti ir tik tada prausti. Taip pat rekomenduojama į patį vandenį įpilti muilo. Vanduo turi būti nei per karštas, nei per šaltas, šitai katei labai svarbi maloni vandens temperatūra. Katėms, turinčioms kailį, maudyti vanduo gali būti šiek tiek karštesnis, o sfinksams – jų kūno temperatūros“, – pasakoja ekspertė.

„Labai svarbu iš vonios, kurioje maudysite katę, išimti visus buteliukus, kabančius daiktus, net dušo žarnelę reikia užsukti taip, kad ji nesimaišytų, nes visi šie dalykai gali gąsdinti katę arba jais ji gali bandyti užsikabinti, o kai visa tai pradeda kristi – ją labai išgąsdina ir baimė tik sustiprėja. Taip pat iš anksto pasiruoškite du rankšluosčius, puodelį, kuriuo pilsite vandenį ant katės. Ant vonios dugno patieskite rankšluostį, tai padės katei jaustis saugiau ir komfortiškiau. Svarbiausia – viską, ko jums reikia maudynėms, pasiruoškite iš anksto, kad nereikėtų bėgioti pasiimti. Katę lengviau maudyti dviese. Vienas – laiko, muiluoja katę, o kitas paduoda tai, kas tuo metu reikalinga.


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

Prisiminkite, kad katę į vonią reikia įkelti suėmus priekines ir galines kojas ir tik vonioje leiskite jai atsistoti. Taip pat reikia katę palepinti skanėstais. Su jais visada viskas veikia. Tačiau aš dažniausiai jų duodu po maudynių, katėms tai kaip nuopelnas už tinkamą elgesį“, – maudymo subtilybes pasakoja ekspertė.

Antroji, kiek mažesnė problema, su kuria susiduria Rosita, – ypatingas katės judrumas, kuris neretai tampa nemalonia išdaiga, sudaužytais vazonais, aplandžiotomis užuolaidomis ir panašiai.

Kačių elgsenos specialistė Beta iškart perspėja šeimininkę, kad sfinksai – viena judriausių kačių veislių, tad visos Čipo išdaigos tik dėl mažo fizinio krūvio. „Ši veislė yra viena judriausių pasaulyje. Pirmoji jūsų katė buvo rami, bet tai galėjo nulemti prasta jos genetika, ligos, kuriomis sirgo, nes šiaip sfinksas iš prigimties yra labai judrus, todėl nereikėtų tikėtis, kad jis bus ramus katinas. Galiu rekomenduoti įsigyti intelektualių žaislų katei. Šiai katei turbūt reikėtų mažiausiai penkių valandų veiklos, bet žmogus negali tiek skirti, tad gali padėti visokie išmanūs žaislai. Pavyzdžiui, čežantis tunelis, automatiškai judantis kamuoliukas ar LED švieselė. Rotuokite žaislus – vienus paslėpkite, kitus ištraukite, taip katei jie neatsibos.“

Dar viena iš veislei būdingų savybių – smalsumas, tad jo vedina katė linkusi pakandžioti įvairius daiktus, pakapstyti gėles, ką nors išversti. Visa tai nėra pasireiškiantis piktumas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.