aA
Pirmos šuniuko dienos naujuose namuose yra nemenkas iššūkis visai šeimai. Nuo savo gaujos atskirtas keturkojis liūdi, gailiai cypauja minkštindamas visų namiškių širdis.
Šuns auklėjimas
© Fotolia nuotr.

Vis dėlto, kad ir kaip gaila būtų mažojo šunyčio – nerodykite jam per daug savo emocijų ir juo labiau neimkite atostogų, tikėdamiesi, kad gyvūnėlio adaptacija bus lengvesnė. Priešingai, bus tik sunkiau.

Prieš parsivežant šuniuką

Prieš parsiveždami šuniuką, iš anksto paruoškite jam vietą, kurioje miegos. Tai gali būti specialus guolis (pirmasis gali būti nebrangus, nes mažas šuniukas gali jį sugriaužti), kelis kartus perlenkta antklodė, narvas. Vieta, kurioje šuniukas miegos turi būti ramioje vietoje, kad kaskart pro šalį eidami namiškiai netrikdytų gyvūno. Iš anksto suplanavę, kurioje vietoje šuniukas miegos, kur stovės jo maisto ir vandens dubenėliai, išvengsite bereikalingo bruzdesio ir šuniukas jausis ramesnis. Įsigykite ir gyvūnų transportavimo dėžę (boksą), kurioje augintinis galės saugiai vykti į naujuosius savo namus.

Važiuodami šuniuko pasiimkite nedidelį rankšluostėlį, nes dėl streso ir patirties stokos augintinis automobilyje gali atpilti maisto, labai seilėtis. Tai visiškai natūrali gyvūno organizmo reakcija, kuri dings, jeigu šunelį dažnai vežiosite automobiliu. Jeigu seilėjasi per pirmąją kelionę – kas kiek laiko sustokite ir leiskite šuniukui atsipūsti. Veisėjas turėtų įdėti kokį nors daiktą, prisisotinusį šuniuko lizdo kvapu – tai gali būsi skudurėlis, minkštas pliušinis žaisliukas, antklodė ar pan. Iš veislyno paimtą „kvapą“ įdėkite kartu su šuniuku į transportavimo dėžę.

Jeigu įmanoma, pasiimti šuniuko važiuokite dviese. Kol vienas šeimos narys vairuos automobilį, kitas galės kalbinti ir raminti gyvūnėlį.

Kodėl neimti atostogų?

Parsinešę šuniuką namo, padėkite jį ant grindų ir leiskite jam laisvai vaikštinėti po namus, apsiuostyti visus kampus. Jeigu turite vaikų, paprašykite, kad kurį laiką ramiai atsisėstų ant grindų arba sofos ir stebėtų šuniuką, tačiau jo netrikdytų, nerodytų jam didelio dėmesio. Šunytis ir pats prieis prie vaikų, apuostys juos ir nueis toliau tyrinėti namų.

Pirmąją dieną jūs taip pat nerodykite keturkojui daug dėmesio, negailėkite jo, jeigu pradės inkšti. Pirmomis valandomis būkite šalia šuniuko, bet neimkite jo ant rankų, nebučiuokite, nesisodinkite ant kelių.

Daugelis patyrusių šunų augintojų pataria pirmąsias dvi tris dienas šuniuką apskritai ignoruoti – elgtis taip, tarsi jis nebūtų jums labai reikšmingas ar svarbus. Tai išties nelengva užduotis šuniuko šeimininkams, nes pirmomis dienomis kaip tik labai norisi „niurkyti“ ir žaisti su šuniuku. Vis dėlto, jeigu pavyks atsilaikyti mažojo keturkojo kerams – šunytis iškart suvoks savo vietą šeimoje (esu žemiausia grandis) ir supras, kad turi išmokti pabūti ir užmigti vienas, o ne ant šeimininko rankų.

Daugiausia „košės“ prisiverda tie šuniuko šeimininkai, kurie pasiima atostogų ir ištisą savaitę arba dvi nuo ryto iki vakaro namuose būna su savo augintiniu: šunytis jaučiasi globojamas ir saugus, bet po savaitės kitos paliktas namuose vienas ima jausti išsiskyrimo nerimą, kaukti, griaužti viską aplink. Gyvūnas taip prisiriša prie šeimininkų, kad sekioja iš paskos į tualetą, vonią, miegamąjį – tai visai smagu pirmosiomis savaitėmis, tačiau patikėkit, po kelerių metų visas smagumas išgaruoja ir pernelyg prieraišus gyvūnas pradeda erzinti.

Išsiskyrimo nerimą išgydyti labai sunku, kur kas paprasčiau neleisti jam atsirasti, todėl jau pirmą dieną rekomenduojama palikti šuniuką 10 - 20 minučių vieną namuose. Galima nubėgti į parduotuvę, išeiti pasivaikščioti, kad keturkojis po truputį mokytųsi likti vienas. Kitą dieną rekomenduojama išeiti ilgesniam laikui arba visai šeimai iš namų „išnykti“ kelis kartus. Trečią dieną jau reiktų gyventi normaliu šeimos ritmu, visiems išeiti į darželius, mokyklas, darbus, o šuniuką palikti kelioms valandoms. Sugrįžti namo reiktų tuomet, kai ateis maitinimo metas. Priklausomai nuo keturkojo amžiaus gali tekti iš darbo sugrįžti namo kartą arba du, nes dviejų mėn. šuniukas dar turėtų būti šeriamas 4 kartus (jeigu ėda sausą maistą).

Kaip elgtis, kai kaukia?

Jeigu šuniukas kaukia arba inkščia – nereaguokite. Sulaukite momento, kai nutils, tada prieikite prie jo, paglostykite, duokite skanų kąsnelį. Tai svarbu, kad gyvūnas neišsiugdytų reflekso kaukti, kai pasiilgsta jūsų dėmesio arba kai jam liūdna. Jeigu sugrįžę namo girdite už durų cypaujantį šunelį, kantriai stovėkite ir laukite, kol cypimas nurims – tuomet įeikite į namus. Kad šuniukas nuo mažens įgautų tinkamų elgesio įgūdžių, parėję namo neglostykite augintinio, kol jis šokinės, kandžiosis ar kitaip rodys savo emocijas. Tik tuomet, kai šuniukas nurims – paglostykite ir su juo pažaiskite.

Jeigu šuniukas kaukia naktį, į guolį įdėkite pūslę, pripildytą šilto vandens (jos šiluma primins brolius) ir savo drabužį (šunelis jaus, kad esate šalia). Jeigu vis tiek kaukia, būkite kantrūs – po dviejų trijų dienų šunytis tikrai apsipras naujoje vietoje ir netrikdys jūsų miego.

Labai svarbu nuo pat pirmųjų dienų elgtis taip, kaip esate sutarę. Jeigu nusprendėte, kad šunelio neleisite į miegamąjį – neleiskite jo ten niekada, nei vienai nakčiai, nei valandai, nei minutei. Tas pats pasakytina ir apie sofą – jeigu nenorite, kad ant jos miegotų – niekada šuniukui neleiskite to daryti. Kartą nusileidę, visą šuns gyvenimą kovosite su neteisingai išugdytais šuns įpročiais. Beje, jeigu niekada neduosite skanėtų nuo stalo, šuo ramiai miegos, kai valgysite. Pakanka kartą pamaitinti šeimos skanėstais ir bėda garantuota – keturkojis malsis po kojomis, seilėsis, prašinės maisto.

Akių kontaktas

Šeimininko ir šuns akių kontaktas yra be galo svarbus, nes kai šuniukas nepaleidžia šeimininko iš akių – jis girdi visas komandas, reaguoja į jas. Be jokios abejonės tokį šunį kur kas lengviau dresuoti ir su juo gyventi.

Nuo pirmos dienos mokykite šuniuką „gaudyti“ jūsų žvilgsnį. Kaip tai padaryti? Ogi šerkite šuniuką tik tada, kai jis pasižiūrės jums į akis. Įpilkite maisto į dubenėlį ir laikykite rankose tol, kol šokinėjantis, amsintis, apie kojas besimalantis keturkojis staiga stabtelės ir pasižiūrės tiesiai į akis. Dalį šuniuko dienos maisto normos sumaitinkite kaip skaniukus – t. y. Nepilkite į dubenėlį, o turėkite kišenėje, saujoje ir duokite skaniuką kaskart, kai šuniukas pasižiūrės jums į akis. Praktiškai iškart galima sakyti ir komandą „pas mane“. Pagausite akių kontaktą, pasikvieskite šuniuką ir duokite skaniuką.

Mažasis keturkojis jau po kelių dienų puikiai mokės „laikyti“ akių kontaktą ir komandą „pas mane“. Vėliau, kai pasibaigs karantinas po skiepų ir galėsite su mažuoju eiti į dresūros aikštelę, jums bus kur kas lengviau mokyti šuniuką, nes pagrindinė komanda bus įsisavinta.

Pirmieji šuniuko daiktai

* Guolis ir/arba narvas
* Antkaklis ir pavadėlis (tinka paprasti medvilniniai, nes per kelis mėnsius juos išaugs)
* Dubenėliai. Iškart pirkite tinkamo dydžio dubenėlius, kad vėliau nereiktų pirkti naujų. Šuniukas dideliame „bliūde“ tikrai nepaskęs. Geriausi yra metaliniai, paprasti be išraitymų ar dekoratyvių detalių dubenėliai, nes juos lengviau išplauti.
* Sužinokite, kokiu maistu veisėjas šeria šuniukus ir iš anksto tokį pat nupirkite. Net jeigu tas maistas jums nepatinka, geriau nekeiskite jo pirmą savaitę, kol šuniukas apsipras naujuose namuose.
* Įsigykite kelis saugius žaislus. Tokius, kurių neperkąstų ir nenurytų.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra...

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja...

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo...

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių....

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas -...

Top naujienos

Matijošaitis: aš dar jaunas, man tik 62-eji, spėsiu kandidatuoti į prezidentus kitą kartą (343)

Praėjusią savaitę laikęs intrigą dėl prezidento rinkimų Kauno meras pirmadienį paskelbė savo...

Po daugiau nei mėnesio tūkstančių emigrantų laukia lemtingas sprendimas: tai gali visiškai pakeisti Lietuvos veidą (236)

Didžiojoje Britanijoje gyvenantys lietuviai jau dabar jaučia nerimo nuotaikas ir skuba į konsulatus...

Sergančiam „Žalgiriui“ skubiai reikia vaistų: ar įmanoma dar šį sezoną užbaigti kitaip? (238)

Ilgametis Lietuvos krepšinio karalius Kauno „Žalgiris“ neteko vienos regalijos – sekmadienį...

Orai: sušils, bet tik trumpam (1)

Vasario 19-os naktį žymesni krituliai nepasirodys. Vietomis suboluos rūkai. Iki ryto temperatūra...

Nausėda: sumažinus Seimo narių skaičių, pensijas būtų galima padidinti po 10 centų (620)

LRT „Dienos tema“ tęsia pretendentų į Lietuvos prezidentus prisistatymą. Pirmadienį studijoje...

Prekybos tinkluose – pirmosios lietuviškos daržovės: kaina ūkyje ir parduotuvėje skiriasi dvigubai (126)

Iki kalendorinio pavasario likus porai savaičių Lietuvos šiltnamiai jau ima pirmąjį derlių,...

Superturtingiems rusams – Kinijos jaunuolių atkirtis (60)

Ši tendencija užgimė Rusijoje ir ypač išpopuliarėjo tarp turtingų tėvų atžalų instagrame....

„Saldžiai“ išsimiegojęs Adomaitis kibo į darbus su rinktine (10)

Prabėgus mažiau nei parai po įspūdingo Karaliaus Mindaugo taurės finalo ir Vilniaus „Ryto“...

Psichologė: kodėl žodžiai „aš tave myliu“ kartais labiau skaudina nei džiugina (8)

Žiauriausias melas, kurį galima pasakyti kitam žmogui – prisipažinti meilėje, kai jos...

Žmona palūžusi: vyro priklausomybė nuo pornografijos išskyrė šeimą (65)

Jaučiuosi visiškai palūžusi, mūsų šeima baigia suirti. Suprantu, kad proceso jau...