Blogas kvapas iš šuns burnos. Kaip su tuo kovoti?

 (16)
© Fotolia nuotr.

Ar dažnai tenka pajusti blogą kvapą, sklindantį iš šuns burnos? Kitaip jis dar yra vadinamas halitoze. Blogą kvapą sukelia jūsų šuns burnoje, plaučiuose ar žarnyne susikaupusios bakterijos. Pastoviai sklindantis bjaurus kvapas rodo, kad turėtumėte atidžiau prižiūrėti šuns dantis arba, kad kažkas negero yra su jo virškinamuoju traktu, inkstais ar kepenimis.

Dažniausiai blogą kvapą sukelia dantų ar dantenų ligos. Kai kurie šunys, ypač iš mažųjų veislių (Bostono terjerai, pekinai) yra ypač linkę į burnos ertmės ligas, nes jų dantys yra tankiai suaugę. Tačiau nepranykstantis blogas kvapas taip pat gali reikšti didesnes burnos, kvėpavimo takų, virškinamojo trakto ar kitų vidaus organų bėdas.

Geriausiai nustatys problemą jūsų veterinarijos gydytojas. Gali būti atlikta fizinė apžiūra ir laboratoriniai tyrimai. Būkite pasiruošę atsakyti į klausimus apie savo šuns burnos higieną ir bendrą jo elgesį.

Ypatingai svarbu kreiptis į vet.gydytoją, jei jūsų šuniui iš burnos ėmė sklisti nebūdingas jam kvapas. Neįprastai saldus ar vaisinis kvapas gali rodyti, kad šuo serga diabetu, ypač jei jis ėmė dažniau gerti ir šlapintis. Panašus į šlapimo kvapas gali reikšti inkstų ligą. Labai bjauri smarvė, vėmimas, apetito netekimas, pageltę ragenos ar dantenos gali reikšti kepenų ligą. Jei blogas kvapas yra burnos ertmės ligos padarinys, gali pasireikšti ir kiti simptomai, tokie kaip burnos draskymas, negebėjimas ėsti (anoreksija), klibantys dantys, didelis seilėtekis, kuriame gali būti arba nebūti kraujo priemaišų.

Blogą burnos kvapą gali sukelti ir tokios kvėpavimo problemos kaip nosies ar nosies takų uždegimas (rinitas, liaudiškai - sloga) sinusų uždegimas – sinusitas, ir tokios virškinimo problemos kaip stemplės vamzdelio, einančio iš gerklės į skrandį, prasiplėtimas.

Blogą kūno skleidžiamą kvapą gali sukelti virusinės, bakterinės ar grybelinės infekcijos ir taip pat neteisingas maitinimasis. Pavyzdžiui, jei jūsų šuo ėda netikusį maistą, arba turi tokių elgsenos sutrikimų, kaip išmatų ėdimas (koprofagija), tuomet nereikėtų stebėtis sklindančiu nemaloniu kvapu. nemalonų kvapą gali sukelti ir faringitas (gerklės uždegimas) bei tonzilitas – tonzilių uždegimas. Vis tik dažniausiai blogą kvapą sukelia periodonto ligos, kai susikaupia dantų akmenų bakterijos.

Kaip panaikinti blogą kvapą?

Gydymas priklauso nuo jūsų veterinarijos gydytojo diagnozės. Jei blogas kvapas yra dėl dantų akmenų, tuomet reikalingas profesionalus dantų valymas. Jei jis kilo dėl maitinimo, – reikia keisti įprastinį šuns maistą. Jei yra kitos priežastys – žarnyno, plaučių, inkstų, kepenų ligos, turite būtinai pasikonsultuoti su savo vet gydytoju.

Kaip apsaugoti šunį nuo blogo kvapo?

Dauguma žmonių mano, kad blogo kvapo, ypač esant tam tikram šuns amžiui, neįmanoma išvengti. Tačiau taip nėra. Iš tiesų aktyvus rūpinimasis, kad iš jūsų šuns nesklistų blogas kvapas padarys ne tik jūsų ir šuns gyvenimą malonesniu, tačiau ir užkirs kelią daugeliui ligų. Pastoviai tikrinkite šunį, kad įsitikintumėte, jog jis neturi kokių slaptų ligų, galinčių sukelti blogą kvapą. Tegul jūsų veterinarijos gydytojas būtinai patikrina šuns dantis ir kvėpavimą. Šerkite šunį aukštos kokybės, lengvai virškinamu maistu. Idealu būtų, jei kasdien valytumėte šuns dantis specialiai šunims skirta pasta, nes žmogaus pasta gali sukelti jam skrandžio sutrikimus.

Cezario Milano Šunų psichologijos centro veterinarijos gydytojas Ricka Garcia pataria, kaip įpratinti šunis prie dantų valymo:

- Dantų valymas yra svarbus įvairių amžių šunims, geriausia pratinti mažus šuniukus.

- Stenkitės savo šuniukui valyti dantis kasdien tuo pačiu metu, kad jis prie to įprastų.

- Geriausia valyti pasivaikščiojus, pašėrus šunį, kai jis jau ruošiasi miegoti ir yra labiausiai atsipalaidavęs.

- Prieš valydami šuniui dantis, apžiūrėkite jo burną – ar nekraujuoja dantenos, ar nėra klibančių dantų ir t.t.

- Prieš valydami šuniui dantis, supažindinkite jį su pastos skoniu, geriausia užtepkite truputį pastos ant savo rodomojo piršto ir leiskite šuniui pauostyti, palaižyti ją. Labai tinka vištienos skonio pasta.

- Kai šuo susipažino su pasta, atsargiai patrinkite ja šuns dantenas, kad jis įprastų prie to pojūčio. O dabar atsargiai išvalykite šuns dantis.

- Pirmo ar antro valymo metu dar nesistenkite išvalyti visų dantų, verčiau tai daryti palaipsniui, kad šuo labiau įprastų. Supažindinus šunį su pasta, ateina laikas supažindinti jį ir su šepetėliu. Niekada nedarykite to, kai šuo yra susijaudinęs. Dantų valymas neturi sukelti šuniui streso. Darykite tai paeiliui:

* Uždėkite ant šepetuko truputį pastos
* Leiskite šuniui ją nulaižyti
* Pradėkite valyti vieną dantį, švelniai stumdydami šepetuką pirmyn ir atgal
* Kasdien išvalykite vis daugiau dantų

Gera šuns dantų priežiūra yra labai svarbi jo sveikatai. Dantų ligos gali neigiamai paveikti šuns uoslę, ir tada gali kilti elgesio problemų, šuo gali nusilpti, jaustis nelaimingas

Pasirūpinkite tvirtais kramtomais žaislais, kad šuo natūraliai išsivalytų dantis kramtydamas. Šerkite šunį tinkamai sudarytais skanėstais, kad pagerėtų jo burnos kvapas. Aptarkite su veterinarijos gydytoju, kokiomis naminėmis priemonėmis galėtumėte pagerinti šuns burnos kvapą.

LETENA.LT REKOMENDUOJA

1. Neskubėkite kergti kalės, nes jai tai - daugiau kančia, nei džiaugsmas

2. 10 ilgiausiai gyvenančių šunų veislių

3. Ar šunų seilės iš tiesų gydo?

4. Kas nutiktų, jei katei ar šuniui pašalintumėte ūsus

5. Tinkamiausia šuns veislė pagal jūsų Zodiako ženklą

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.