Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Dažniausiai šiose „talpyklose“ pasitaikantys gyvūnams pavojų keliantys daiktai – becukrė kramtomoji guma ar saldainiukai, medikamentai, astmos inhaliatoriai, cigaretės bei rankų dezinfekavimo priemonės.

Becukrė kramtomoji guma

Daugelis moterų visada rankinukuose nešiojasi bent gabalėlį kramtomosios gumos net nežinodamos, kad šuniui šis skanėstas gali būti mirtinas. Becukrės gumos sudėtyje dažnai būna ksilitolio – dirbtinio saldiklio, galinčio tapti mirties priežastimi šunims. Kai kurie becukriai ledinukai ir vitaminai taip pat gali būti su ksilitoliu.

Ksilitolis sukelia staigų insulino išsiskyrimą kraujyje, dėl to praėjus 30 - 60 minučių nuo šios medžiagos surijimo, šuniui sparčiai sumažėja gliukozės kiekis kraujyje ir ištinka hipoglikemija (požymiai - silpnumas, ataksija, traukuliai, koma). Didelės dozės gali sukelti kepenų nepakankamumą, kuris pasireiškia praėjus 9 - 72 val. po produkto su ksilitoliu suėdimo ir išoriškai galima pamatyti petechijas (smulkias kraujosruvos), mėlynes, gali kraujuoti iš skrandžio.
1 – 2 ksilitoliu saldintos gumos gabaliukai gali sukelti hipoglikemiją 9 kg svorio šuniui. 5 tokios gumos gabaliukai 4,5 kg svorio šuniui gali sukelti ūminį kepenų nepakankamumą.

Vaistai

Daugelyje rankinių galima aptikti įvairių tablečių pakuočių. Kai kurie šunys mano, kad tai – puikūs žaislai (jie itin mėgsta barškančius buteliukus). Gyvūnai dažniausiai praryja nuskausminamuosius (ibuprofeno ar paracetamolio preparatus), migdomuosius ar antidepresantus (pvz., Prozac).

Žmonių vaistai šunims ir katėms gali pridaryti rimtų bėdų. Ibuprofenas gali sukelti skrandžio ir žarnyno opas, inkstų nepakankamumą. Katei suėdus per daug No-spa (nošpa) tablečių, gali pasireikšti vėmimas, galūnių paralyžius ir temperatūros kritimas. Net viena šuns praryta paracetamolio tabletė gali būti mirtina, sukelti sunkų kepenų nepakankamumą. Katėms paracetamolis taip pakeičia hemoglobino struktūrą, kad šis nebegali pernešti deguonies ir gyvūnas gali uždusti. Antidepresantai augintiniams gali sukelti neurologines problemas – sedaciją, koordinacijos praradimą, raumenų drebulį, traukulius.

Astmos inhaliatoriai

Astmos inhaliatoriai gali sukelti sunkius, gyvybei pavojingus apsinuodijimus. Juose dažniausiai būna itin koncentruotos dozės plaučius plečiančių beta-agonistų (pvz., salbutamolio) arba uždegimą mažinančių steroidų (flutikasono), kuriuos šuo gali praryti iškart. Tai gali sukelti sunkų apsinuodijimą, gyvybei pavojingą širdies aritmiją, susijaudinimą, vėmimą, kolapsą ar mirtį.

Cigaretės

Cigaretėse, kramtomajame tabake ir net gumoje (Nicorette) yra alkaloido nikotino, kuris toksiškas šunims ir katėms. Mažam šuniui nužudyti gali užtekti trijų cigarečių – priklausomai nuo jų „koncentracijos“ ar „lengvumo“. Apsinuodijus klinikiniai požymiai pasireiškia valandos bėgyje, nors kartais - vos per 15 minučių.

Toksinė nikotino dozė - 1 - 2 mg/1 kg šuns kūno masės (vienoje cigaretėje, priklausomai nuo rūšies, būna 0,1 – 2,1 mg nikotino). Jis gali sukelti kvėpavimo sutrikimus, širdies bradikardiją, tachikardiją ar aritmiją, neurologines problemas, nekontroliuojamą šlapinimąsi/tuštinimąsi, vėmimą, drebulį, traukulius, paralyžių ir mirtį.

Rankų dezinfekavimo priemonės

Pastaraisiais metais itin populiarėja nešiotis rankų dezinfekavimo priemonės – jos itin patogios, kadangi padeda pašalinti patogeninius mikroorganizmus nenaudojant vandens. Jų sudėtyje paprastai būna didelis kiekis alkoholio (etanolio), kartais – netgi iki 95 proc. Šuo, surijęs mažą buteliuką dezinfekavimo skysčio, gali apsinuodyti taip, kaip išgėręs didelį kiekį mums įprastų alkoholinių gėrimų. Skirtingi šunys, kaip ir žmonės, alkoholį toleruoja skirtingai. Paprastai apsinuodijimas alkoholiu pasireiškia, kai šuo išlaka 5 – 8 ml gryno alkoholio vienam kg kūno svorio. Apsinuodijęs šuo gali prarasti koordinaciją, strapinėti, reaguoti pernelyg retai ar būti itin susijaudinęs. Jei šuo apsvaigęs stipriai, apsinuodijimas pereina į komą ar širdies priepuolį.

Nenorėdami, kad augintinis apsinuodytų, laikykite rankines, krepšius ir kuprines šunims ar katėms nepasiekiamose vietose. Net būdami svečiuose įsitikinkite, kad rankinė padėta į saugią vietą ar pakabinta (o jei svečių atėjo pas jus – jų daiktus taip pat padėkite saugion vieton, ypač jei šuo jaunas ar užkietėjęs daiktų „naikintojas“). Jei pastebėjote, kad šuo galėjo praryti kažką netinkamo, kreipkitės į veterinarą – skubi pagalba gali padėti išvengti liūdnų padarinių.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.